Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Největší města v Plzeňském kraji nechtějí prodávat své byty, cítí vyšší zájem

Největší města v Plzeňském kraji nechtějí prodávat své byty, ale chtějí naopak jejich počty zvyšovat. Připravují se na rostoucí zájem o nájemní bydlení, protože dostupnost hypoték na pořízení vlastního bytu výrazně klesá.
Zdroj: Fotolia.com - cristianstorto
Zdroj: Fotolia.com - cristianstorto

Například v Tachově je aktuálně vysoká poptávka hlavně kvůli zdražování komerčních nájmů a využívání soukromých bytů jako ubytovny pro zahraniční dělníky. Nájmy v městských bytech v kraji jsou ve srovnání s tržním nájemným nízké a dlouhodobě se zvyšují jen o jednotky procent ročně.

Plzeň, která má 2655 městských bytů, chce do čtyř až šesti let postavit 400 nájemních bytů až za jednu miliardu korun. "Od roku 2014 město dělá změny v bytové politice s cílem zlepšit využitelnost městských bytů a postupně navýšit jejich počet," řekl náměstek primátora David Šlouf (ODS). V roce 2015 měla kvůli špatnému stavu 311 dlouhodobě volných bytů, které postupně opravila. Od roku 2016 do konce letošního roku město vybuduje 305 nových bytů, a to novou výstavbou a rekonstrukcí, řekl Šlouf. Nejvíce bytů vzniká revitalizací lokality Zátiší, kde bude v září dokončeno 102 bytů. Loni jich tam přibylo 77. Po 16 letech tak vzniká v Plzni nové menší sídliště za 420 milionů Kč.

Plzeň stejně jako další města stále registruje převis poptávky žadatelů o městský byt. "Proto bylo vytipováno a schváleno osm lokalit pro výstavbu zhruba 400 městských bytů," řekl Šlouf. Další možnosti a pozemky se hledají.

Za městské byty zvláštního určení se platí měsíčně 50 Kč/m2, standardní nájem je 92 Kč/m2. Průměrná tržní cena nájemného v Plzni je podle ČSÚ 209 Kč/m2/měsíc.

Třináctitisícový Tachov vlastní 800 bytů různého stáří. "Rentabilita klesá z důvodu špatné vymahatelnosti dluhů a někdy i zdevastovaných bytů," řekl starosta Ladislav Macák (Patrioti Tachova). Podle něj chybí jasná definice a pravidla pro sociální byt, tedy kdo bude obcím dotovat dluhy a zdevastované byty. "Zájem o městské byty je vysoký hlavně kvůli zvyšování komerčních nájmů a využívání soukromých bytů jako ubytovny pro zahraniční dělníky, pro něž chybí legislativa," uvedl. Základní nájem je 48 Kč/m2, v nových a rekonstruovaných městských bytech 80 až 100 Kč. Ve městě je velká výstavba soukromých rodinných i bytových domů. "Dokončených, ve výstavbě a přípravě je zhruba 1000 bytů. Bohužel ceny jsou vysoké a hypotéky zdražují, takže je otázkou, kolik jich nakonec bude realizováno," dodal Macák.

Jedenáctitisícové Domažlice vlastní 833 bytů. Nové byty v posledních čtyřech letech nepřibyly, kromě deseti rodinných domů, které postavilo město pro lékařský personál. Velký developerský projekt na Kozinově poli se zastavil v zastupitelstvu a další lokalita v bývalých kasárnách bude mít letos připravené sítě a silnice, řekl místostarosta Stanislav Antoš (KDU-ČSL). Připravena je rekonstrukce 40 uvolněných bytů v domě s pečovatelskou službou, která bude zahájena po získání dotace. Počet sociálních bytů neroste. Zájem o městské byty je značný. "Zastupitelstvo schválilo memorandum na výstavbu bytů s konkrétním developerem. Dodnes jím ale neprošly navazující smlouvy schválené radou," dodal.

Klatovy s více než 22.000 obyvateli registrují také vysokou poptávku po městských bytech. Vlastní jich 599, z toho 193 pro seniory a 35 pro sociálně slabé občany. "Veškeré tržby z nájemného se vracejí do oprav a údržby bytů, případně do investic," řekl šéf kanceláře starosty Jiří Tománek. Nové městské byty za poslední čtyři roky nevznikly, podíl sociálních bytů je stabilní. Základní nájemné je od července 80,61 Kč/m2, podle Tománka na úrovni sociálního nájemného. Průměrný tržní nájem v kraji je 187 Kč/m2, dodal.

Čtrnáctitisícové Rokycany vlastní dlouhodobě 566 městských bytů. Příjmy z vybraných nájmů převyšují výdaje na opravy, rekonstrukce a provoz, řekla mluvčí Tereza Maixnerová. Nová výstavba nájemních bytů nebyla, poslední sociální byty vznikly v roce 2015. Do investic dalo za čtyři roky téměř 18 milionů Kč, do oprav nad 100.000 korun pak přes deset milionů Kč. Zájem je spíše o byty 1+1 a větší, řekla mluvčí. V letech 2019 a 2020 zdražovalo město nájem o pět procent plus inflaci, loni ho nezvýšilo a letos od července stoupl o inflaci na 91,90 Kč/m2.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Průzkum: Inflace a ceny energií komplikují bydlení nadpoloviční většině lidí

Prudce rostoucí ceny energií a rekordní inflace komplikují situaci s bydlením více než polovině Čechů. U lidí žijících v nájmu to jsou dokonce více než tři čtvrtiny, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnila společnost Generali Investments. Nepříznivá ekonomická situace se podle něj promítá i do nadějí lidí…

Škola, ilustrační obrázek, fotolia

MŠMT chce do budoucna snížit spotřebu energií až o 15 procent

Ministerstvo školství (MŠMT) chce do budoucna snížit spotřebu energií až o 15 procent. S podporou z evropských dotací se nyní chystá vyměnit okna, zateplit půdy, vyměnit plynové kotle a světla. Úřad rovněž postupně snižuje teplotu na svých chodbách a v kancelářích a školí zaměstnance, jak mají s energiemi šetřit. Na…

Brno, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, aharond

V Brně se majitelé budov budou moci hlásit k městské solární elektrárně

Majitelé budov na území Brna se od ledna budou moci hlásit o připojení do vznikající městské solární elektrárny, kterou postupně buduje SAKO Brno Solar. Jde o dceřinou společnost městské odpadové firmy SAKO Brno. Novinářům to řekli náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) a předseda představenstva SAKO Brno Filip…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Šumperská radnice zřídí novou pozici energetika, městu má pomoci uspořit peníze

Šumperská radnice se rozhodla zřídit novou pozici energetika, městu má pomoci navrhovat úsporná opatření a dohlížet na jejich dodržování. Nastoupit by měl již od října, potvrdil to starosta města Tomáš Spurný (Pro Šumperk). Důvodem vytvoření nové pracovní pozice jsou současné náklady města kvůli rapidnímu zvýšení cen…

Ilustrační obrázek - plyn, Zdroj: adobestock photocreo-bednarek

Maďarsko je proti zastropování cen ruského plynu, uvedl ministr zahraničí

Navrhovaný strop pro ceny ruského plynu je proti evropským a maďarským zájmům. Krátce před začátkem dnešní mimořádné schůzky unijních ministrů energetiky, to podle agentury Reuters řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Upozornil, že by Rusko kvůli cenovému limitu okamžitě zastavilo dodávky plynu do Evropy.

Plyn v EU, ilustrační obrázek, zdroj: adobestock, corund

V Nizozemsku se otevře terminál na zkapalněný plyn, třetinu si pronajali Češi

V přístavu Eemshaven v Nizozemsku se dnes slavnostně otevře terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG). Třetinu jeho roční kapacity si prostřednictvím energetické společnosti ČEZ pro své účely pronajala Česká republika. Státu pomůže pokrýt až třetinu roční spotřeby plynu, a snížit tím závislost na této surovině z Ruska.

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Reformu trhu s elektřinou připravuje Evropská komise, oznámila von der Leyenová

Evropská komise kvůli prudkému růstu cen elektřiny připravuje krizová opatření a systémovou reformu trhu. V projevu na konferenci Bledské strategické fórum to oznámila předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová. Později doplnila, že je potřeba oddělit cenu elektřiny od ceny plynu a že reforma trhu by mohla…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, sergeyeva

Česká komora architektů: Novela stavebního zákona je promarněnou příležitostí

Novela stavebního zákona spolu s návrhem zákona o jednotném environmentálním stanovisku podle České komory architektů (ČKA) v řadě případů nijak významně neurychlí ani nezjednoduší stavební řízení a je krokem zpět. ČKA v tiskové zprávě uvádí, že novela je velmi smutný výsledek mnohaleté práce a promarněná…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Vláda zváží zvýšení normativů pro výpočet příspěvků na bydlení

Vláda zváží úpravu normativních nákladů na bydlení, které slouží pro výpočet výše příspěvku na bydlení. Příští týden požádá příslušné úřady o údaje pro případné navýšení částek. Novinářům to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Při zvýšení normativů se dávka na bydlení zvedne. Debatu o podpoře vyvolal předseda vlády…

Zdroj: Fotolia.com - nespix

V Lednici na Břeclavsku budou z lodních kontejnerů vznikat domy i kanceláře

Zvýšení výroby až o 250 procent umožní firmě RMR STAV KONT přestěhování do nového areálu v Lednici na Břeclavsku. Společnost bude v hale o rozloze 2000 čtverečních metrů měnit vysloužilé lodní kontejnery na domy, kanceláře případně další stavby. Zástupci firmy nové prostory představili novinářům.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA