
O kvalitu vody v Brněnské přehradě se postará 21 míchacích věží
O kvalitu vody na Brněnské přehradě se od příštího roku postará 21 míchacích věží. Dosud jich tam funguje 15, dalších pět je vzduchovacích (aeračních).
O kvalitu vody na Brněnské přehradě se od příštího roku postará 21 míchacích věží. Dosud jich tam funguje 15, dalších pět je vzduchovacích (aeračních).
Průměrná domácnost platila v červnu za energie o 15 procent víc než před rokem a o 62 procent víc než před dvěma lety. Nejvíc zdražení postihlo penzisty, rodiny neúplné, s nízkým příjmem či z malých obcí a také vlastníky domů.
Ředitelství vodních cest (ŘVC) otevřelo letos v Kolíně, Poděbradech, Nymburce a Čelákovicích na Labi nová přístaviště pro velké osobní lodě. V Čelákovicích a Poděbradech navíc vznikla stání pro malé rekreační lodě.
Na českém trhu v posledních měsících přibylo nekvalitních tepelných čerpadel. Jde především o zařízení dovezená ze zahraničí nebo od nově založených a nezkušených firem. U těch bývají také problémy se servisem. Uvedla to Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ). Při výběru dodavatele doporučila ověřit historii…
Do čistírny odpadních vod poblíž většího okresního města přitečou za rok léčiva odpovídající až 27.100 rozpuštěným tabletám Ibalginu. Ukázal to výzkum, který zpracovala Vodárenská akciová společnost (VAS). Zároveň však výzkum zjistil, že čistírny mají poměrně vysokou účinnost při odstraňování těchto látek.
Ceny komerčních nemovitostí v letošním druhém pololetí v Česku stagnují. A to i přesto, že v zahraničí jejich cena začala klesat. Důvodem je výrazně menší počet tuzemských investičních komerčních projektů než jinde ve světě, a tedy i menší konkurenční prostředí, a aktuálně pozastavená nová výstavba prostorů. Vyplývá…
Zhruba 160.000 zákazníků energetické společnosti ČEZ, kteří mají od loňska ceny energií dlouhodobě zafixovány nad úrovní vládního cenového stropu, bude moci přejít na nižší tarif. Nikdo z těchto klientů by tak od roku 2024, kdy by měla skončit platnost vládních stropů, neměl platit za energie cenu nad jejich úrovní.
Břasy na Rokycansku s 2300 obyvateli upravily areál zdevastované bývalé továrny na výrobu ultramarinového pigmentu, "ultramarínky", na volnočasovou zónu. Vznikla tam různá sportovní hřiště i hřiště pro děti, in-line dráha, cyklistické trasy a dokončují se karavanová stání a plocha na plážový volejbal.
Studenti Gymnázia a Střední odborné školy dr. Václava Šmejkala v Ústí nad Labem v září usednou do tříd v opravené budově. Objekt se za tři roky zcela proměnil. Jeho součástí je přednášková aula a minipivovar.
Pivovar Radegast v Nošovicích na Frýdecko-Místecku poprvé uvařil pivo z vody získané ze vzdušné vlhkosti. Využil k tomu přístroj EWA vyvinutý pražským Českým vysokým učením technickým (ČVUT).
Zrychlit a zjednodušit přípravu výstavby větrných elektráren by měly takzvané akcelerační zóny. Razítka potřebná k realizaci projektu v nich půjde získat rychleji. Takové zóny by měly být ve všech krajích.
Ceny energií pro odběratele by mohly podle současných očekávání analytiků v příštích týdnech zřejmě dál klesat. Výraznější vliv by na to zatím neměly mít ani současné výkyvy na velkoobchodním trhu, především velcí dodavatelé totiž tvoří ceny podle dlouhodobého vývoje na trhu, který je od začátku roku příznivý.
Těžba uhlí v Česku v loňském roce i přes budoucí plánovaný odklon vzrostla. V zemi se vytěžilo 35,2 milionu tun černého a hnědého uhlí, což je meziročně o desetinu více. Příčinou nárůstu produkce uhlí byla zejména loňská energetická krize a také oživení průmyslu po pandemii covidu-19.
Liberec zřídí městskou nájemní agenturu, která by měla začít fungovat od letošního podzimu. Radnice očekává, že agentura pomůže motivovat majitele volných bytů, aby je pronajali lidem, kteří mají problémy sehnat bydlení. Takových lidí podle náměstka primátora Jana Hrušky (Piráti) evidují na městě několik set.
Průměrná cena palivového dříví podle dat srovnávače cen srovnejdrevo.cz téměř rok klesá. Od loňského září do letošního června se snížila o 28 procent na 1633 korun za takzvaný prostorový metr sypaný (prms).
Dva kruhové plováky s úhlednými řadami solárních panelů umístěné v čínských vodách Žlutého moře, kterými zmítají vlny vysoké až deset metrů, začaly koncem loňského roku vyrábět elektřinu.
Češi nevyužívají dostatečně takzvanou šedou vodu, tedy vodu, která protekla například sprchou nebo umyvadlem, i když pitnou vodou šetří. Recyklace odpadních vod s využíváním dešťové vody například na zalévání, hašení požárů či splachování by přitom mohly pomoci v boji se suchem.
Vysoká poptávka po solárních elektrárnách v Česku bude zřejmě pokračovat i v dalších měsících. Nahrává tomu situace na energetickém trhu. Vyplývá to z komentářů energetických expertů a firem.
Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) požádal ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) o přehodnocení požární vyhlášky omezující výstavbu dřevostaveb. Ty momentálně nemohou být vyšší než 12 metrů a nesmějí mít více jak čtyři podlaží.
Česko chce nadále rozvíjet téma světelného znečištění i na půdě Evropské unie. Při letošním předsednictví ve Visegrádské skupině se na podzim uskuteční odborný webinář ke světelnému smogu, na který naváže na jaře příštího roku expertní workshop a setkání ministrů.