
Nový systém energetického poradenství má sloužit jako základní stavební kámen pro nastartování renovační vlny budov v České republice.
„Energetické poradenství musí být dostupné, důvěryhodné a odborně kvalitní. Jen tak přesvědčíme veřejnost, že cesta k úsporám i modernímu a šetrnému bydlení je zvládnutelná. Nový systém propojí stát, kraje, obce i odbornou veřejnost a vytvoří síť poradců, kteří pomohou lidem i samosprávám najít správná řešení energetických úspor jejich budov. Tím ochráníme rozpočty domácností, zvýšíme kvalitu bydlení a snížíme dopady na životní prostředí. Na podzim pak představíme další část, která se týká zejména renovačních pasů, díky kterým si lidé budou moci vypočítat, co pro ně bude v oblasti renovací bydlení nejvýhodnější,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Poradenský systém bude stát na třech pilířích: odbornosti (zajištěné autorizovanými a certifikovanými osobami), nezávislosti (skrze zapojení krajů a veřejnoprávních organizací) a dostupnosti (včetně využití místních akčních skupin, EKIS a školení nových kapacit). Každý poradce či poradenský subjekt zapojený do systému musí být zaregistrován v evidenci poradců SFŽP ČR a dodržovat etický kodex.
„Díky podpoře z Národního plánu obnovy a s ohledem na dosavadní zkušenosti s poradenstvím pro ohrožené domácnosti v rámci NZÚ Light budujeme poradenský systém, který bude dlouhodobě funkční, stabilní a srozumitelný pro občany. Výzvy, které dnes spouštíme, jsou jen začátek,“ říká Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.
Podzim 2025: Informační kampaň, renovační pasy a poradenská místa
V další fázi, která bude spuštěna letos na podzim, se počítá mimo jiné s kampaní pro veřejnost zahrnující webový portál, s podporou na zřízení kontaktních poradenských míst či s renovačními pasy pro obytné budovy. Ty poskytnou základní informace o budově a její spotřebě, navrhovaných opatřeních, vhodném postupu realizace i financování.
„Chceme, aby stát hrál aktivní roli nejen v investiční podpoře, ale i v předávání know-how a praktických dovedností, které lidem i samosprávám pomohou zvládnout transformaci energetiky. Každá investice do vzdělávání poradců a plánování opatření v území je investicí do chytrého řízení veřejných rozpočtů a energetické bezpečnosti,“ doplnil Jan Kříž, vrchní ředitel sekce ekonomiky životního prostředí z Ministerstva životního prostředí.
MŽP zároveň připravuje systémové zajištění udržitelného financování služeb i za účasti samospráv. Poradenský systém má být nejen oporou pro splnění závazků ČR v oblasti dekarbonizace, ale také konkrétní pomocí každému, kdo se rozhodne investovat do energetických úspor a modernizace svého domova či obce.
„Dlouhodobě usilujeme o zvyšování tempa renovací, což však samo o sobě nestačí, pokud by renovace nebyly prováděny správně. Právě díky systémovému přístupu včetně správně cílených informací a nového poradenského systému můžeme dosáhnout výrazného snižování energetické náročnosti budov. To se projeví i v úsporách rodinných rozpočtů – snížení nákladů na život souvisejících s bydlením může představovat především v postproduktivním věku výraznou pomoc,“ říká Marta Gellová, ředitelka aliance Šance pro budovy. „Proto velmi pozitivně vnímáme reformu poradenského systému včetně rozšiřování sítě a vzdělávání energetických poradců,“ doplňuje.
Sdílet / hodnotit tento článek