Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Budovy jako pasti. Proč ptáci naráží do skel? A jak to řeší výrobci skleněných fasád?

Ptáci po nárazu do skla utrpí ve valné většině případů vážná či smrtelná zranění nebo na místě hynou. Jak velký je to problém? Proč ptáci do skel naráží? Jak tomu zabránit? Černá silueta je k ničemu. Co radí odborníci z České společnosti ornitologické? A jak na fenomén reagují výrobci skel?
Zdroj: AdobeStock.com - sulit.photos
Zdroj: AdobeStock.com - sulit.photos

Možná se to stalo i vám, jen jste o tom nevěděli. Sedíte doma u kávy a uslyšíte nezvyklou ránu, jako by vám někdo do okna hodil sněhovou kouli. Jenže je léto. Jdete se podívat a nikde nic neobvyklého nevidíte. Pomyslíte si, že byste okno už měli umýt, protože je dost špinavé.

Setkali jste se s nárazem ptáka do skla?
 
25%
 
70%
 
4%

S největší pravděpodobností vám do okna narazil pták, spadl nebo odlétl. Možná jste už nalezli na své terase či balkonu mrtvé zpěváčky. Proč se to děje, jak velký problém to je a co s tím? Co pomáhá a co ne? Téma probereme z pohledu ornitologa, odborníka České společnosti ornitologické Lukáše Viktory i z pohledu výrobce skel, se zástupcem firmy Saint Gobain Glass.

Více zajímavých podcastů na estav.tvOn-line televize pro architekturu, stavbu a bydlení

Proč ptáci naráží do skel?

Důvody jsou v zásadě dva: buď jej nevidí a snaží se ho proletět, nebo sklo zrcadlí okolní prostředí. Zobrazuje fikci, do které se ptáci snaží proniknout a sklo tak působí jako past.

Co způsobuje úbytek ptactva pro ekosystém jako celek?

Především nerovnováhu v ekosystému. Úbytek ptactva je problém a nárazy do skel jsou jedním ze třech hlavních důvodů.

Proč černá silueta nestačí?

Jednoduše proto, že ptáky nezastrašuje, jak si mnozí myslí. Pták vnímá siluetu, která mnohdy ani neodpovídá žádnému dravci, jen jako černý flek, tedy překážku které je nutné se vyhnout. Ale stane se, že narazí o deset centimetrů vedle.

Jaká řešení tedy fungují? Jak mohou architekti a projektanti pomoci omezit úhyn ptáků v okolí budov? A jakým způsobem může k omezení úhynu pomoci každý z nás? A jak se k problému staví velké firmy vyrábějící skleněné fasády? To všechno včetně zajímavostí například o tom, že ptáci vidí daleko lépe než lidé v podcastu estav.tv se dvěma odborníky ve studiu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zabezpečte pasti okolo svého domu. Zachráníte životy zvířat

Zabezpečte pasti okolo svého domu. Zachráníte životy zvířat

Že žádné pasti okolo nemáte? Určitě nějakou najdete. Stavby a lidské vynálezy vytvářejí matoucí prostředí. Ptáci, žáby i další živočichové jsou vystaveni smrtelným pastem, jako jsou vodní nádrže, sudy na vodu, větrací šachty, svisle stojící roury či fukary, velké prosklené plochy. I svůj bytový nebo rodinný dům…

Proč ptáci naráží do skel? Skleněné plochy jsou pro ně past

Proč ptáci naráží do skel? Skleněné plochy jsou pro ně past

Sklo zažívá nebývalý rozkvět. Díky technologickému pokroku dnes už velkými prosklenými plochami v zimě neutíká drahé teplo a povrchová úprava skel vcelku spolehlivě odráží sluneční paprsky i teplo v horkých letních dnech. Pro zvířata je však sklo zcela neznámým a matoucím materiálem, je to pevná překážka vytvářející…

REKLAMA