Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Unikátní systém držáků solárních panelů pro plechové krytiny – SATJAM Solar

Mnoho zákazníků si v dnešní době, kdy se velmi rychle šíří instalace solárních systémů, klade otázku: Lze tyto systémy umístit na střechy s lehkými plechovými krytinami SATJAM? Odpověď je jednoduchá – v naprosté většině případů ano.
Zdroj: SATJAM

Zařízení jak pro ohřev vody, tak pro výrobu elektrické energie (fotovoltaické systémy), mají velmi podobné nosné systémy. Buď jsou to rámy z ocelových či hliníkových profilů, které se kotví pomocí speciálně navržených kotev do nosné konstrukce střechy (například krokví). Nebo jde o samostatné kotevní prvky, uchycené přímo do krytiny. Do nich se následně montuje rám pro upevnění solárních panelů. Takové prvky nabízí i SATJAM.

Kotvy, určené pro uchycení nosných rámů (nejčastější způsob u rodinných domů), obvykle bývají součástí dodávky solárních panelů nebo kolektorů pro ohřev vody. Výrobci těchto zařízení mají vyvinuty vlastní kotevní systémy, a to pro jednotlivé typy střešních krytin. Kotvení pomocí nich se ale převážně neprovádí „do krytiny“, ale přes krytinu do nosné konstrukce střechy. Do krytiny se kvůli tomu vytvoří otvor pro průchod kotevního prvku. Následně se otvor musí utěsnit proti vnikání vody. Takový způsob kotvení, který na střeše vytváří potencionální slabá místa, není z našeho pohledu zcela ideální řešením.

Petr Tureček, produktový manažer společnosti SATJAM, představuje systém držáků Solar

SATJAM nabízí unikátní systém držáků Solar, určený pro uchycení nosných rámů fotovoltaických i teplovodních solárních systémů – nekotví se do podkladu, ale do samotné krytiny. Toto řešení zabezpečí, že kolem kotevního prvku nedochází k dilataci krytiny, jako je tomu u prvků prostupujících krytinou. Drobné posuny krytiny totiž mohou otvor pro kotevní prvek zvětšit, takže přestane těsnit a do budoucna se stane zdrojem problémů.

První typ držáku DSS.CWL je určen pro profilované krytiny SATJAM Roof, Grande, Trend, Arad, Taurus, Reno, York a trapézové plechy – samozřejmě i pro obdobné střešní krytiny ostatních výrobců. U těchto krytin jsou držáky kotveny přímo do plochy střechy prostřednictvím systémových šroubů a speciálního těsnění pod označením SM-DSS.CWL.

Osazení unikátního držáku DSS.CWL a těsnění SM-DSS.CWL na profilovaných plechových střechách. Zdroj: SATJAM

Držáky jsou určeny pro profilované střešní krytiny z ocelového plechu od tl. 0,5 mm nebo hliníkového plechu tl. min. 0,6 mm. Výšku konzoly je třeba upravit dle daných podmínek, a to na oválných otvorech konzoly. Držák se kotví do plechu pomocí speciálních systémových šroubů přes pryžovou podložku. Utahuje se nízkým utahovacím momentem, aby se šrouby nepřetáhly a nesnížila se nosnost spoje. Doporučené maximální zatížení držáku je kolmo do střechy 2,5 kN. Doporučené maximální zatížení držáku ve směru spádu střechy je 3,7 kN.

Druhý typ držáku DSS-R.CWL je určen pro krytinu SATJAM Rapid a pro falcovanou krytinu s dvojitou stojatou drážkou. Držáky se montují na zámek/drážku krytiny. Také zde platí, že držák je možno použít pro obdobné krytiny ostatních výrobců. Do držáků se následně kotví nosné rámy, které jsou součástí dodávky solárních panelů.

Držák DSS-R.CWL pro upevnění solárních panelů na krytinu SATJAM Rapid. Zdroj: SATJAM

Osazení držáku DSS.CWL a speciálního těsnění SM-DSS.CWL na profilovaných plechových střechách SATJAM Roof, Grande, Trend, Arad, Taurus, Reno, York a trapézových profilech.

Osazení držáků DSS-R.CWL na krytině SATJAM Rapid a na krytině falcované s dvojitou stojatou drážkou.

Na dvojité stojaté drážce musí patky držáku svírat drážku až pod falcem.

Na krytině SATJAM Rapid musí patky držáku svírat zámek tak, aby byl zámek pevně sevřený.

Držáky pro SATJAM Rapid nebo falcované krytiny jsou určeny pro ocelový plech od tl. 0,5 mm.

Držáky lze použít pro SATJAM Rapid z hliníkového plechu tl. min. 0,6 mm a pro falcované hliníkové krytiny od tl. 0,7 mm.

Osazení držáků DSS-R.CWL na krytině SATJAM Rapid a na krytině falcované s dvojitou stojatou drážkou. Zdroj: SATJAM

U falcovaných krytin lze držák montovat pouze na dvojitou stojatou drážku. Dotahuje se pomocí momentového klíče – utahovací moment 20 až 25 Nm. Doporučené maximální zatížení kolmo do střechy je 3,0 kN. Doporučené maximální zatížení ve směru spádu střechy je 2,4 kN.

Průchody pro vedení médií (elektrické energie, vody) jsou řešeny typovými prostupovými prvky pro jednotlivé krytiny. Po drobné úpravě jsou použitelné odvětrávací tašky, běžně se používají pryžové prostupové manžety malých průměrů (například M1), ale také anténní prostupy. Volba prostupového prvku vždy závisí na konkrétní situaci.

SATJAM s.r.o.

logo
Michalská 1032/21
710 00 Ostrava

telefon: 596 223 511
e-mail: poptavky@satjam.cz

web: www.satjam.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: SATJAM

S kreativními krytinami se fantazii meze nekladou

Střecha už dávno není jen štítem před nepřízní počasí. Od této dominantní stavební konstrukce se očekává, že bude nejen spolehlivě sloužit, ale také dobře vypadat. Fantazie při plánování střechy proto pracují na plné obrátky, jenže narážejí na mantinely technických možností jednotlivých krytin. Některé ale přece jen…

Střešní krytina Taurus. Zdroj: SATJAM

Znáte výhody maloformátových plechových krytin?

Základním rozlišovacím znakem plechových krytin SATJAM je, zda jsou vyrobeny z oceli nebo z hliníku. Dále se dělí na krytiny velkoformátové a maloformátové. Jistě, název napovídá, že rozdíl bude v rozměrech. Jenže, co to znamená v praxi?

Zdroj: SATJAM

Vybíráte střešní krytinu? Vsaďte na novinku SATJAM RAPID DeLuxe

Renomovaný výrobce plechových střešních krytin SATJAM přichází od srpna s novinkou, krytinou SATJAM RAPID DeLuxe. Název vašemu sluchu nerezonuje náhodně, opravdu se jedná o oblíbenou krytinu RAPID, ovšem ve vylepšeném provedení.

Hliník je jeden, ale jeho variant několik

Hliník je jeden, ale jeho variant několik

Plechové krytiny už na českých střechách zdomácněly do té míry, že je všeobecně známo, že vyšším standardem jsou ty s hliníkovým jádrem. Pro specifické realizace a náročné investory má také výrobce SATJAM ve svém portfoliu hliníkové krytiny. Dodavatelem veškeré hliníkové výrobní suroviny pro SATJAM je norská…

Objekt jako z pohádky se pyšní moderní krytinou

Objekt jako z pohádky se pyšní moderní krytinou

Historický objekt v obci Kunín nedaleko Nového Jičína prošel před časem rekonstrukcí, při které se podařilo zachovat jeho klasicistní charakter. Po opravě volala i střecha. Plechové dachmany byly na hranici své životnosti a ani jejich vzhled - byť s obnovovaným nátěrem - nekorespondoval s krásou nové fasády. A tak…