REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Objekt jako z pohádky se pyšní moderní krytinou

Historický objekt v obci Kunín nedaleko Nového Jičína prošel před časem rekonstrukcí, při které se podařilo zachovat jeho klasicistní charakter. Po opravě volala i střecha. Plechové dachmany byly na hranici své životnosti a ani jejich vzhled - byť s obnovovaným nátěrem - nekorespondoval s krásou nové fasády. A tak poslední, co přišlo při rekonstrukci v roce 2017 na řadu, byla střecha.

Jak to bylo kdysi

Historie tohoto krásného objektu začíná ve třicátých letech minulého století. Byl součástí rozsáhlého zemědělského statku, který však vzal za své po válce. Všechny budovy hospodářství tehdy obsadili volyňští Češi, ušetřena tohoto údělu byla jen hlavní budova. Ale ani tak se jí nevyhnulo chátrání, a proto, když ji v roce 1998 zakoupili nynější majitelé, byla v poměrně neutěšeném stavu.

Následovalo několik etap náročných vnitřních a vnějších oprav, při kterých dům dostal nová okna a novou fasádu. Návrhu se citlivě ujala energická paní majitelka, na jejíž konto je třeba připsat například vkusné barevné řešení. Pečlivě vybírala také krytinu. Od začátku bylo jasno v tom, že opět půjde o plech, protože krov by těžkou krytinu neunesl. Realizace střechy se ujala stavební firma Stavby Lukris spol. s r. o., která doporučila střešní krytinu SATJAM. Z jejího širokého portfolia si investoři vybrali SATJAM Grande, který jim vyhovoval tvarem i barvou.

Rozebírání původní krytiny

Střecha se studenou půdou

Střecha objektu je klasická sedlová s vyzděnými štíty, ohraničenými dole úzkým podlomením. V minulosti nebylo podkroví využíváno a noví majitelé s něčím takovým nepočítají ani do budoucna. Studený, ale suchý prostor pro příležitostné uskladnění větších věcí jim zcela vyhovuje. Díky tomu se zásah do střechy zredukoval na odstranění staré krytiny a její náhradu za novou. Vyměnit bylo nutno i laťování, které pomatovalo ještě dobu vzniku celé stavby, což dokazovaly použité kované hřebíky.

Realizaci popisuje majitel firmy Stavby Lukris, pan Lukáš Kedroň: „Po rozebrání krytiny jsme zkontrolovali krov, a protože nevykazoval žádné poškození, mohli jsme ihned začít se zakrytím objektu. Na rozdíl od původního řešení jsme do skladby přidali difúzní fólii a na ni nové laťování. Pokud jde o krytinu, tak se investoři rozhodli zůstat věrní plechu, který se na objektu osvědčil. Z nabídky na trhu si vybrali velkoformátovou krytinu SATJAM Grande v černé barvě.

Nalátovaná střecha čeká na pokladku nové krytiny

Krytina jako moderní klasika

Profilace zvoleného typu krytiny v kombinaci s černou barvou zajišťuje střeše solidní výraz, takže náhodného pozorovatele by ani nenapadlo, že by dům býval mohl mít v minulosti jinou střechu. Dojem je umocněn tím více, že hřeben zdobí původní kovaná mřížka, rovněž v černé barvě. „Řešení hřebene vyžadovalo kreativní přístup, jak už to tak u historických staveb bývá,“ vzpomíná pan Kedroň. „Kvůli použití kontralatí se hřeben mírně zvedl, a tak bylo nutno instalaci hřebenové ozdoby upravit. Přichycená je ke komínu a podepřená konzolkami na vaznici. Během pokládky hřebene byla ozdoba provizorně podepřena a teprve po dokončení se spustila zpět na své místo. Pro upevnění na vaznici byly v hřebenáči vytvořeny otvory, utěsněné ve finále manžetami.

Ke kompaktnosti vzhledu celé střechy přispívá oplechování detailů, které realizační firma vyráběla ze svitku téhož materiálu jako je samotná krytina. V případě sněhových zachytávačů ale vsadili na sněhové zachytávače obloukové SZO od dodavatele krytiny, společnosti SATJAM. U tak dlouhého spádu plechové krytiny jsou nutností, proto byly i součástí původní střechy. Se svou černou barvou se ale v ploše ztrácejí a neruší výsledný dojem.


Detail krytiny Grande

Co naopak černá barva střechy podtrhuje, je nová zelenkavá fasáda s výraznými bílými šambránami a římsami. Celek díky zvolenému řešení působí kompaktně a jeho výraz ani při použití moderní krytiny neztrácí nic z své dobové elegance. To ostatně potvrzuje i vyjádření památkářů v rámci kolaudace, které je formulováno jako naprostá spokojenost.

Plechová krytina má mnoho výhod

Volba krytiny SATJAM u tohoto objektu byla benefitem hned z několika důvodů. Tím nejdůležitějším je estetika řešení. Nezanedbatelným přínosem je také nízká hmotnost krytiny, se kterou nemá téměř stoletý krov žádný problém. „Připočíst je třeba i rychlost pokládky panelů vyrobených na míru,“ připomíná pan Kedroň a pokračuje, „zakryté plochy s nimi rychle přibývalo, takže byl v bezpečí interiér i nová fasáda. Kvůli hotové fasádě jsme navíc museli pracovat velmi opatrně, abychom nepoškodili již dokončené římsy. S lehkou krytinou to však byla hračka.“

Kunínský objekt je důkazem, že i u historických objektů lze využívat benefity velkoformátových krytin SATJAM. A to k plné spokojenosti všech zúčastněných. S nimi mohou na pohádkově vyhlížejících objektech vznikat střechy rychle, jakoby mávnutím kouzelného proutku...

Více informací o lehkých střechách SATJAM naleznete zde.

SATJAM s.r.o.

logo
Michalská 1032/21
710 00 Ostrava

telefon: 596 223 511
e-mail: poptavky@satjam.cz

web: www.satjam.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: SATJAM

Jak probíhá výměna střešní krytiny?

Potřebujete jen vyměnit dožilou krytinu na jednoduché sedlové střeše. Jste zdatný kutil a nebojíte se výšek? Nebo jen chcete vědět, jak taková rekonstrukce probíhá? SATJAM pro Vás připravil názorné video, které Vás provede rekonstrukcí krok pro kroku.

Hliník je jeden, ale jeho variant několik

Hliník je jeden, ale jeho variant několik

Plechové krytiny už na českých střechách zdomácněly do té míry, že je všeobecně známo, že vyšším standardem jsou ty s hliníkovým jádrem. Pro specifické realizace a náročné investory má také výrobce SATJAM ve svém portfoliu hliníkové krytiny. Dodavatelem veškeré hliníkové výrobní suroviny pro SATJAM je norská…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Hansgrohe

Soutěžte o atraktivní výhry od hansgrohe!

Atraktivní výhry od hansgrohe!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA