REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Velkoformátové krytiny jsou synonymem pro rychlost a bezpečnost

Charakteristickým rysem všech plechových krytin je jejich nízká hmotnost, která zlevňuje náklady na nosnou konstrukci i dopravu, také pracnost s takovým materiálem bývá nižší.

Rozlišovacím konstrukčním kritériem je pak charakter krytiny, která může být buď velkoformátová, maloformátová nebo může jít o kusové šablony. Prvně jmenované, tedy velkoformátové krytiny, v sobě benefity plechu koncentrují.

Nízká hmotnost plechu umožňuje vyrobit tabule krytiny ve velkých rozměrech bez toho, že by nebylo v lidských silách s nimi pohnout. Nejlepší je, když taková tabule obsáhne celou délku od okapu až k hřebeni. Nejenže je takový systém extrémně rychlý, stačí pár tabulí a střecha je zakrytá, ale jednolitá plocha bez příčných spojů je navíc 100% odolná vůči zatečení či vniknutí polétavého prachu. Maximální resistence vůči zatečení umožňuje použít tyto krytiny i ve velmi nízkých sklonech, obvykle postačí 10°. Šířka velkoformátových taškových tabulí je 1,10 m a maximální délka může být až 6,00 m.

Velkoformátové plechy pro každou střechu

Před využitím zmíněných benefitů velkoformátových krytin ale mnohdy couvnou majitelé členitých střech. Kombinace mnoha nároží, úžlabí a vložených vikýřů sice jako celek působí sympaticky, ale nepřerušenou spojnici hřebene s okapem aby na takové střeše pohledal. Proto první, co majitele obvykle napadne, je, že přednosti velkoformátové krytiny zde využít nepůjdou. Rádi bychom vás přesvědčili, že tyto obavy jsou ve většině případů zbytečné, a to na konkrétním příkladu.

Výměnu krytiny na rodinném domě na Jižní Moravě realizoval pokrývač, pan Jaroslav Měřínský, který se této profesi věnuje nepřetržitě od roku 1994. Rozhodně tedy nejde o nezkušeného nováčka, který by velkoformátovou krytinu na členitou střechu zvolil omylem. Původně byla na domě dvoufalcovka, ale střecha s ní už volala po opravě. Výměna plechu za plech byla nasnadě a z široké nabídky na trhu pokrývač doporučil tu, se kterou měl sám nejlepší zkušenosti - velkoformátovou krytinu SATJAM. „Majiteli jsem pro jeho střechu, tvořenou dvěma na sebe kolmými valbovými střechami, doporučil velkoformátovou krytinu,“ vysvětluje pan Měřínský, „protože má málo spojů. Kromě tohoto hlavního argumentu se mu líbil i vzhled a černá barva, takže jsme si plácli.“

Skvělý servis prodejce i výrobce

Materiál pro střechy pan Měřínský už od roku 2009 nakupuje u specializovaného prodejce PRVNÍ CHODSKÁ, s.r.o., a nejinak tomu bylo i tentokrát. Součástí dodávky bylo satelitní zaměření střechy a následná výroba plechových tabulí přímo na míru dané střeše.

Taškové tabule velkoformátových krytin totiž SATJAM vyrábí vždy pro konkrétní zakázku. Zde měly největší tabule rozměr 4,70 x 1,10 m. Zakázkovou výrobou je eliminován odpad, i když vyhnout se mu zcela nejde. Pásy krytiny jsou vyrobeny na požadovaný délkový rozměr a na stavbě se plechy upravují podle konkrétních potřeb. Přiřezávají se nároží, úžlabí nebo třeba otvor pro střešní okno.

Zcela zakázáno je pro tyto práce používat úhlovou brusku, protože kolem řezného kotouče se plech přehřívá a dochází k jeho nevratnému poškození. Odlétávající kovové částečky navíc způsobují škody i na povrchové úpravě. „Já pro stříhání plechu používám nůžky,“ říká pan Měřínský a dodává, „a řeznou plochu zatírám barvou.

Žádné další zvláštní nároky na technologii pokládky velkoformátová krytina nemá. Postup ukončení u hřebene, vytvoření prostupů nebo vyplechování úžlabí je stejný jako u jiných plechových krytin. Stačí běžné klempířské postupy, navíc pro mnohé detaily SATJAM nabízí široký sortiment speciálních tvarovek. Není divu, že pan Měřínský hodnotí použitou krytinu kladně: „SATJAM k velkoformátovým krytinám dodává kladečský plán, takže práce na střeše jde rychle od ruky. Ani čekání na dodávku velkoformátové krytiny na míru není dlouhé, jedná se maximálně o dva týdny. S výrobcem SATJAM jsem proto spokojen, stejně jako se spoluprací se specializovaným prodejcem střešních krytin PRVNÍ CHODSKOU.“

... takže nelitujete rozhodnutí použít na této členité střeše velkoformátovou krytinu? Nebylo to neekonomické? Odpověď pana Měřínského je stručná a jednoznačná: „Ne, nebylo.

SATJAM s.r.o.

logo
Michalská 1032/21
710 00 Ostrava

telefon: 596 223 511
e-mail: poptavky@satjam.cz

web: www.satjam.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: SATJAM

Jak probíhá výměna střešní krytiny?

Potřebujete jen vyměnit dožilou krytinu na jednoduché sedlové střeše. Jste zdatný kutil a nebojíte se výšek? Nebo jen chcete vědět, jak taková rekonstrukce probíhá? SATJAM pro Vás připravil názorné video, které Vás provede rekonstrukcí krok pro kroku.

Hliník je jeden, ale jeho variant několik

Hliník je jeden, ale jeho variant několik

Plechové krytiny už na českých střechách zdomácněly do té míry, že je všeobecně známo, že vyšším standardem jsou ty s hliníkovým jádrem. Pro specifické realizace a náročné investory má také výrobce SATJAM ve svém portfoliu hliníkové krytiny. Dodavatelem veškeré hliníkové výrobní suroviny pro SATJAM je norská…

Objekt jako z pohádky se pyšní moderní krytinou

Objekt jako z pohádky se pyšní moderní krytinou

Historický objekt v obci Kunín nedaleko Nového Jičína prošel před časem rekonstrukcí, při které se podařilo zachovat jeho klasicistní charakter. Po opravě volala i střecha. Plechové dachmany byly na hranici své životnosti a ani jejich vzhled - byť s obnovovaným nátěrem - nekorespondoval s krásou nové fasády. A tak…

O hliníkové střechy je letos opět zájem, ideálním doplňkem jsou hliníkové okapy

O hliníkové střechy je letos opět zájem, ideálním doplňkem jsou hliníkové okapy

Stavební sezóna je v plném proudu a zkušenosti společnosti SATJAM potvrzují, že i letošní rok stavebníci zase o něco více preferují hliníkové střešní krytiny. Hliník je u tohoto sortimentu považován za prémiový materiál, a to díky dlouhé životnosti a příkladné odolnosti vůči nástrahám počasí. Jeho další předností je…

Stavební firma s tradicí tvrdí: Se Satjamem spolupracujeme dlouho a rádi

Stavební firma s tradicí tvrdí: Se Satjamem spolupracujeme dlouho a rádi

Není mnoho stavebních firem, ve kterých by rodinná tradice sahala tak hluboko, jako je tomu v případě VSF Novotný, s.r.o. Společnost sídlící nedaleko Frenštátu pod Radhoštěm za svůj historický počátek považuje rok 1933, kdy se dědeček začal učit pokrývačem.

REKLAMA