REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak probíhá výměna střešní krytiny?

Potřebujete jen vyměnit dožilou krytinu na jednoduché sedlové střeše. Jste zdatný kutil a nebojíte se výšek? Nebo jen chcete vědět, jak taková rekonstrukce probíhá? SATJAM pro Vás připravil názorné video, které Vás provede rekonstrukcí krok pro kroku.
Zdroj: SATJAM
Zdroj: SATJAM

Pokud zvolíte uživatelsky vstřícné materiály, pak se do výměny krytiny můžete pustit sami. Stejně to udělal kutil tělem i duší, Pepa Libický. Pojďme se poučit a při jeho práci mu asistovat...

První krok je jasný, sundat starou krytinu. K tomu postačí vybrat si správné počasí, aby rozkrytou střechou do domu nenateklo, a velkoobjemový kontejner, kde nepotřebný materiál skončí. Zpozorněte ale, pokud byl na střeše starý eternit. Tato azbestocementová krytina se řadí mezi nebezpečné odpady a jako taková musí být likvidována speciálním způsobem. Demontáž pokračuje odstraněním všech klempířských prvků a starých latí shora dolů, aby stále bylo po čem se pohybovat. Ve videu zjistíte, jak na to, i jaké nářadí vám s tím nejlépe pomůže.

Nezapomeňte také vyndat střešní okna a otvory po nich důkladně zalepit, ať nemáte v podkroví nepořádek!

Krov je potřeba srovnat

Teď je vše nachystáno a začíná budování podkladu pro novou krytinu. Protože krov už něco pamatuje, není ideálně rovný. Nová krytina by se proto nejen špatně pokládala, ale ani estetický dojem by nebyl 100%. Problém vyřešíte připevněním fošen zboku po délce všech krokví, kterými současně srovnáte plochu střechy a zároveň vytvoříte větrací mezeru. Ve videu najdete vychytávky, jak vytvořit rovinu, jak zaříznout konce fošen, aby pasovaly na římsu, nebo co s tepelnou izolací.

Dalším krokem je připevnění okapnice, která se opatří oboustrannou lepicí páskou a už je možno natahovat první pás fólie. Víc než tisíc slov řekne ukázka, takže se zase mrkněte pod ruce kutilovi Pepovi. Uvidíte, že po fólii následují svislé kontralatě, po kterých přijde na řadu laťování.

Která krytina je ideální?

Každá krytina má na rozteč latí jiné nároky. Vyčtete je z návodu pro konkrétní krytinu. Kutil Pepa si vybral hliníkovou krytinu SATJAM konkrétně SATJAM Taurus Premium, která se laťuje na rozteč 352 mm. Proč právě plechovou krytinu? Je lehoučká, takže starý krov nepřitíží, navíc je hliník extrémně trvanlivý a má dlouhou životnost. Maloformátové plechové panely jsou ideální volbou i z hlediska pokládky - manipulace je nenáročná a práce snadná a velmi rychlá. Krytina je tvarovaná do vzhledu klasických tašek, takže i pohledový efekt je výborný.

Krytinu výrobce SATJAM doručuje až na místo a na rozdíl od klasických skládaných materiálů stačí v případě plechu na celou střechu jedna paleta. Materiál máme, tak pojďme na to!

Jak správně osadit žlaby

U okapu se nesmí zapomenout na natažení mřížky, aby větrací mezeru ve střeše nevyužila příroda k zabydlení, a hned po ní montují žlabové háky. Návod, jak to správně udělat, aby voda odtékala jak má, najdete ve videu. Stejně jako detailní ukázku toho, jak hliníkový žlab sestavit a instalovat.

Dalším krokem je montáž oplechování okrajů střechy, tj. okapnice a štítové lišty. Připravené polotovary se na střeše v případě potřeby jen mírně doupravují přistřižením nůžkami na plech a různě se připevňují. Okapnici stačí přibít obyčejnými papíráky, kdežto štítovka se zvenčí šroubuje. Video vám také názorně poradí, ve kterých místech použít plechové příponky, aby plech správně držel.

Detaily jsou důležité, věnujte jim pozornost

Teď už jde práce ráz na ráz. Vždyť položením jedné tabule jako byste naráz položili 10 klasických tašek! Tabule se skládají na sebe shora dolů jako lego a speciálními šrouby se vzájemně spojují na čelní hraně, takže tyhle šrouby ve výsledku nejsou vidět. Patrné je jenom kotvení k latím v ploše, ke kterému slouží delší šrouby. Oba typy šroubů jsou vyrobeny z nerezi, takže nehrozí žádná chemická koroze hliníku. Při šroubování je důležité dbát na přesné dotažení, aby těsnící podložka správně doléhala - ani moc, ani málo. Názorně to předvádí kutil Pepa. Budete-li se jeho příkladem řídit, máte navždy vystaráno. Správně dotažený šroub nejenže těsní, ale také trvale bezpečně drží. Dobře připravená střecha jde ve video ukázce rychle od ruky, během pár minut je třetina střechy pokrytá.

Trochu déle vždycky trvá správné provedení detailů, třeba ukončení střechy v hřebeni. Jak upravit konec posledního panelu, aby vznikla větrací mezera, jak ji překrýt větracím pásem a přes něj uložit systémový hřebenáč, opět názorně ukazuje video. Dalším důležitým detailem je ukončení kolem střešních oken. Plechovou tabuli je k tomu účelu třeba vystřihnout do požadovaného tvaru, který bude těsně doléhat na rám okna. Jak správně na to, abyste přitom krytinu nepomačkali, předvádí i s dobrými radami video. Oplechování, které pak spoj okna a krytiny překryje, však raději svěřte do rukou mistra klempíře, stejně jako oplechování komínu. Jedná se o riziková místa, kterými rádo zatéká.

Doplňky lze montovat i dodatečně

Dokonalé střeše nemohou chybět ani bezpečnostní prvky. V tomto případě jsou detailně demonstrovány montáže střešních nášlapů, třeba pro cestu ke komínu při čištění, a tyčových sněhových zábran. Se systémovými prvky SATJAM se všechny uvedené doplňky montují snadno přímo do plechu, ale je potřeba použít opravdu systémové komponenty, včetně speciálních šroubů. Tahle část videa se bude hodit i těm, kteří už střechu SATJAM mají dávno hotovou, ale rádi by ji dodatečně vylepšili třeba o zmiňované sněhové zábrany.


Krásná střecha a bezpečí nad hlavou

Za pět dní je hotovo a jak ukazuje letecký pohled - střecha s krytinou SATJAM Taurus je krásná. Nová střecha vás potěší na pohled, a hlavně vám na mnoho let dopředu zajistí pocit sucha a bezpečí. Nedejte se přitom znejistit mýty o hluku pod střechou. Staccato dešťových kapek na plechové střeše není o nic výraznější než na jiném typu krytiny. Navíc je utlumeno izolací ve střeše, neboť kamenná vlna brání jak prostupu tepla, tak hluku. Spíš tedy uslyšíte bubnovat déšť na plochu střešního okna, než na samotnou krytinu.

Věříme, že video potěšilo nejen kutily, ale přineslo i mnoho užitečných rad všem investorům, kterým se teď bude snáze komunikovat s realizačními firmami.

SATJAM s.r.o.

logo
Michalská 1032/21
710 00 Ostrava

telefon: 596 223 511
e-mail: poptavky@satjam.cz

web: www.satjam.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

zdroj: SATJAM

Šaty dělají člověka – střecha dělá dům

Vlastnictví chat a chalup je českým národním sportem. Jsou to stavby opečovávané s láskou, nicméně na v pořadí druhé nemovitosti obvykle nezbývá tolik prostoru ani financí, kolik by potřebovaly. Kvůli tomu je tu a tam vidět, že nich zapracoval zub času a potřebují opravu i modernizaci. Právě proměny chat a chalup…

Zdroj: SATJAM

S kreativními krytinami se fantazii meze nekladou

Střecha už dávno není jen štítem před nepřízní počasí. Od této dominantní stavební konstrukce se očekává, že bude nejen spolehlivě sloužit, ale také dobře vypadat. Fantazie při plánování střechy proto pracují na plné obrátky, jenže narážejí na mantinely technických možností jednotlivých krytin. Některé ale přece jen…

Střešní krytina Taurus. Zdroj: SATJAM

Znáte výhody maloformátových plechových krytin?

Základním rozlišovacím znakem plechových krytin SATJAM je, zda jsou vyrobeny z oceli nebo z hliníku. Dále se dělí na krytiny velkoformátové a maloformátové. Jistě, název napovídá, že rozdíl bude v rozměrech. Jenže, co to znamená v praxi?

Zdroj: SATJAM

Moderní plochou krytinu si teď můžete dopřát na jakýkoliv dům

Trendem současných šikmých střech jsou ploché střešní tašky v tmavých odstínech. Elegantně vypadají na střízlivých konstrukcích moderních vil a dobře si rozumí i s oblíbenými bungalovy. Neméně dobře se hladká plocha střechy hodí i pro starší rekonstruované objekty, protože díky své jednoduchosti nepotlačuje v…

Zdroj: SATJAM

Vybíráte střešní krytinu? Vsaďte na novinku SATJAM RAPID DeLuxe

Renomovaný výrobce plechových střešních krytin SATJAM přichází od srpna s novinkou, krytinou SATJAM RAPID DeLuxe. Název vašemu sluchu nerezonuje náhodně, opravdu se jedná o oblíbenou krytinu RAPID, ovšem ve vylepšeném provedení.

Hliník je jeden, ale jeho variant několik

Hliník je jeden, ale jeho variant několik

Plechové krytiny už na českých střechách zdomácněly do té míry, že je všeobecně známo, že vyšším standardem jsou ty s hliníkovým jádrem. Pro specifické realizace a náročné investory má také výrobce SATJAM ve svém portfoliu hliníkové krytiny. Dodavatelem veškeré hliníkové výrobní suroviny pro SATJAM je norská…

Objekt jako z pohádky se pyšní moderní krytinou

Objekt jako z pohádky se pyšní moderní krytinou

Historický objekt v obci Kunín nedaleko Nového Jičína prošel před časem rekonstrukcí, při které se podařilo zachovat jeho klasicistní charakter. Po opravě volala i střecha. Plechové dachmany byly na hranici své životnosti a ani jejich vzhled - byť s obnovovaným nátěrem - nekorespondoval s krásou nové fasády. A tak…

O hliníkové střechy je letos opět zájem, ideálním doplňkem jsou hliníkové okapy

O hliníkové střechy je letos opět zájem, ideálním doplňkem jsou hliníkové okapy

Stavební sezóna je v plném proudu a zkušenosti společnosti SATJAM potvrzují, že i letošní rok stavebníci zase o něco více preferují hliníkové střešní krytiny. Hliník je u tohoto sortimentu považován za prémiový materiál, a to díky dlouhé životnosti a příkladné odolnosti vůči nástrahám počasí. Jeho další předností je…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA