Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Šaty dělají člověka – střecha dělá dům

Vlastnictví chat a chalup je českým národním sportem. Jsou to stavby opečovávané s láskou, nicméně na v pořadí druhé nemovitosti obvykle nezbývá tolik prostoru ani financí, kolik by potřebovaly. Kvůli tomu je tu a tam vidět, že nich zapracoval zub času a potřebují opravu i modernizaci. Právě proměny chat a chalup jsou náplní nového pořadu „České chaty snů“, který se začal vysílat na televizi Prima v pátky od 24. března ve 22.00. Všech osm dílů bude naplněno inspirací i poučením, jak víkendová sídla vylepšit.

Pilotní díl seriálu lze shrnout do rčení „pod pěknou slupkou se ukrývá shnilé jablko“. A o hnilobu se zde opravdu jedná, protože nevětraná střecha znamená hnilobu dřevěných konstrukčních prvků. Pouhý rok stará střešní krytina sice vypadá na první pohled bezvadně, ale průvodci seriálem názorně předvádějí, že fakticky je v katastrofálním stavu.

Úspora pořizovacích nákladů se ukázala jako špatné řešení. A co víc, nekvalitní krytina byla i špatně položena, protože pod krytinou chybí větrání. Proč je důležité? Střídání teplot ve střešním plášti má za následek vznik kondenzátu na rubu krytiny, který u řádně provedené střechy odchází větranou mezerou bez problémů ven. V tomto případě nemá vodní pára kudy unikat, takže kondenzát smáčí podkladní bednění. A jak známo, dřevo ve vlhké expozici podléhá hnilobě.

Tvůrci seriálu problém řeší náhradou za stejně lehkou, ale kvalitní krytinu. Přitom současně střechu zateplují, což při sloučení do jednoho pracovního kroku znamená pro investora úsporu nákladů na práci realizační firmy. Spořit s tímto řešením bude i v budoucnu, neboť díky použité tepelné izolaci se omezí tepelné úniky v zimě a přehřívání podstřeší v létě. Použita je nadkrokevní izolace, která se realizuje shora a není potřeba zasahovat do interiéru. Současně tento typ zateplení posunuje rosný bod nad bednění, čímž jej chrání od dalších problémů s kondenzací. Kontralatě pod krytinou pak vytvářejí potřebnou větrací mezeru, aby od teď střecha správně fungovala.

Nakonec přichází to nejlepší – nová skládaná krytina, která chatě dodává zcela jiný, moderní a elegantní vzhled. To, že se z Popelky na začátku stala nakonec krásná princezna, způsobila lehká plechová krytina, konkrétně šablona SATJAM Rombo v moderní barvě antracit.

Svým vzhledem připomíná u chat a a chalup tolik oblíbený „eternit“ a stejně jako s ním, lze i se šablonou SATJAM Rombo pokrýt každý tvar střechy vysoce estetickým způsobem. Konstrukce šablon pak zajišťuje dokonalou funkčnost krytiny, včetně instalace v náročném horském prostředí. Ke všem již uvedeným výhodám je třeba připočítat nízkou hmotnost použité plechové krytiny, což znamená, že:

  • nemá zvýšené nároky na únosnost konstrukce střechy,
  • doprava na stavbu je bezproblémová (vejde se na jednu paletu),
  • pokládka je rychlá, protože pokrývačům se s krytinou snadno manipuluje.

Chcete-li se nechat inspirovat a vidět víc, podívejte se na pilotní díl seriálu „České chaty snů“.

SATJAM s.r.o.

logo
Michalská 1032/21
710 00 Ostrava

telefon: 596 223 511
e-mail: poptavky@satjam.cz

web: www.satjam.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Střešní krytiny SATJAM jsou nyní za zvýhodněnou cenu a představují tak v době nevyzpytatelného vývoje inflace vhodnou investici. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

Zabezpečte se proti inflaci a investujte chytře. Díky akční nabídce střešních krytin SATJAM si můžete pořídit novou plechovou střechu o něco výhodněji a zvýšit tak hodnotu svého domu.

Zdroj: SATJAM

S kreativními krytinami se fantazii meze nekladou

Střecha už dávno není jen štítem před nepřízní počasí. Od této dominantní stavební konstrukce se očekává, že bude nejen spolehlivě sloužit, ale také dobře vypadat. Fantazie při plánování střechy proto pracují na plné obrátky, jenže narážejí na mantinely technických možností jednotlivých krytin. Některé ale přece jen…

Střešní krytina Taurus. Zdroj: SATJAM

Znáte výhody maloformátových plechových krytin?

Základním rozlišovacím znakem plechových krytin SATJAM je, zda jsou vyrobeny z oceli nebo z hliníku. Dále se dělí na krytiny velkoformátové a maloformátové. Jistě, název napovídá, že rozdíl bude v rozměrech. Jenže, co to znamená v praxi?

Zdroj: SATJAM

Moderní plochou krytinu si teď můžete dopřát na jakýkoliv dům

Trendem současných šikmých střech jsou ploché střešní tašky v tmavých odstínech. Elegantně vypadají na střízlivých konstrukcích moderních vil a dobře si rozumí i s oblíbenými bungalovy. Neméně dobře se hladká plocha střechy hodí i pro starší rekonstruované objekty, protože díky své jednoduchosti nepotlačuje v…

Zdroj: SATJAM

Jak probíhá výměna střešní krytiny?

Potřebujete jen vyměnit dožilou krytinu na jednoduché sedlové střeše. Jste zdatný kutil a nebojíte se výšek? Nebo jen chcete vědět, jak taková rekonstrukce probíhá? SATJAM pro Vás připravil názorné video, které Vás provede rekonstrukcí krok pro kroku.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní krytiny SATJAM jsou nyní za zvýhodněnou cenu a představují tak v době nevyzpytatelného vývoje inflace vhodnou investici. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

REKLAMA
REKLAMA