Nejpodstatnějším rysem plechové střešní krytiny je to, že je velmi lehká. To může mít vliv už na samotný návrh střešní konstrukce. Pro srovnání: metr čtvereční těžké taškové střechy má hmotnost průměrně 40 až 50 kg. Oproti tomu ocelová krytina má jen 5 kg/m2 a ta hliníková dokonce jen 2,5 kg/m2. I tak ale plechová krytina bez problému odolává klimatickým vlivům i mechanickému namáhání. Nízká hmotnost plechové krytiny může ovlivnit už vlastní návrh střešní konstrukce. Pro dosažení potřebné únosnosti může v některých případech stačit pouze subtilnější krov. U novostaveb tak lze snížit náklady na nosnou konstrukci střechy. V rámci rekonstrukcí starších domů zase nemusí být nutné předělávat celý krov. Pokud je nynější v dobrém stavu, je možné instalovat novou plechovou krytinu bez nutnosti kompletní výměny stávajících nosných konstrukcí.
Pro výrobu krytiny se obvykle používá plech o síle do jednoho milimetru, proto například ve srovnání s klasickými taškami zabere méně místa, což přispívá ke snížení nákladů na dopravu, skladování i manipulaci. „I přes její často značné rozměry není nutné při realizaci používat těžkou techniku. S ohledem na členitost střešní plochy se tím vlastní pokládka urychluje. S tím souvisí často menší náročnost na práci a tedy i náklady s ní spojené,“ uvádí Ing. Petr Tureček, produktový manažer společnosti SATJAM, předního českého výrobce plechových střech. Dle rozměrů krytiny obvykle bývá v ploše málo spojů, čímž se snižuje riziko zatékání. Krytinu proto lze instalovat i na střechy s velmi nízkým sklonem nebo do míst s velkým zatížením větrem a sněhem.
Jádrem krytiny je nejčastěji plech z oceli či slitiny hliníku. Zdroj: SATJAM s.r.o.
Materiály plechových krytin
Vlastnosti a odolnost plechové krytiny je dána v prvé řadě použitým materiálem. Jejím jádrem je nejčastěji plech z oceli nebo slitiny hliníku. Ocel je velmi pevná a odolná vůči mechanickému namáhání. Je ale náchylnější vůči korozi, proto musí být ochráněna dostatečnou vrstvou zinku a dalšími úpravami. Oproti hliníku má o něco vyšší hmotnost. Hliník je měkčí, zároveň je ale výrazně odolnější vůči korozi a jinému chemickému působení. Díky tomu dosahuje delší životnosti. Pro výrobu střešních krytin se obvykle nepoužívá čistý hliník, ale jeho slitiny.
Povrchové úpravy
Plechové krytiny bývají opatřeny širokou škálou povrchových úprav, které jejich vlastnosti a barevné provedení dále významně ovlivňují. Lze se setkat s hladkým i mírně strukturovaným povrchem. „Používají se například povrchové úpravy na bázi polyuretanu, které zajišťují vysokou odolnost proti chemickému působení a umožňují použití krytiny do velmi náročného prostředí se zvýšenou korozivitou, jako jsou například oblasti s častým výskytem smogu,“ vysvětluje Ing. Petr Tureček ze SATJAMu. Setkat se lze i s povrchy na bázi polyesteru. Uplatní se v exteriérech i interiérech, kde je vyžadována standardní chemická odolnost a obvykle poskytují optimální poměr kvality a ceny.
Maloformátové plechové krytiny jsou vhodné na složitější střešní plochy. Zdroj: SATJAM s.r.o.
Rozměrové možnosti plechové krytiny
Dobrá adaptabilita, tvárnost a nízká hmotnost plechu umožňuje vyrábět střešní krytiny v široké škále rozměrů a tvarů. Vstupní materiál se na výrobní lince vylisuje a vyválcuje do požadovaného tvaru a upraví na konkrétní rozměr. Podle rozměrů lze plechové krytiny rozdělit na tři kategorie.
Maloformátové krytiny – Hodí se hlavně na členité střešní plochy. Jednotlivé panely se vyrábí o šířce přibližně jednoho metru a v délce čítající maximálně dvě řady prolisů. Lze je dále rozdělit na dvoumodulové krytiny čítající svou délkou dvě řady prolisů, jednomodulové krytiny s jednou řadou prolisů a kusové krytiny.
Velkoformátové krytiny – Představují vhodné řešení zejména na jednoduché střechy. Jsou to pásy materiálu o šířce kolem jednoho metru, délka může být až šest metrů. Krytina se vyrábí na míru konkrétní střechy, čímž se minimalizuje množství vzniklého odpadu. V ideálním případě obsáhne celou délku spádnice. Díky jejich rozměrům bývá vlastní pokládka výrazně urychlena.
Falcované (drážkované) krytiny – Jedná se o pásy plechu, které se přímo na stavbě tvarují a pomocí speciálních nástrojů falcují do sebe. V ploše tak vytváří charakteristickou stojatou nebo ležatou drážku. Alternativou jsou krytiny napodobující vzhled falcovaného plechu se stojatou drážkou, odlišující se ovšem způsobem instalace, jako je i krytina SATJAM Rapid DeLuxe.
Sdílet / hodnotit tento článek