Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Co je dobré vědět o keramických umyvadlech

Při výběru umyvadla je možné narazit na informace, které jsou jasné každému, kdo se v oboru již chvíli pohybuje. Například rozdíl mezi umyvadlem nábytkovým a montovaným na stěnu. Stejně tak je zřejmý rozdíl mezi klasickým umyvadlem, umyvadlovou mísou, zápustným umyvadlem, zespoda montovaným umyvadlem a umyvadlem na desku. V ceníku či katalogu jsou nicméně uvedeny další doplňující údaje, jejichž význam si v tomto článku vysvětlíme.
Zdroj: Laufen CZ

Přepad 

Přepad se u umyvadel používá jako pojistka proti přetečení v případě, že je výpusť uzavřena.

Nejběžnějším typem je přepad vytvořený při výrobě rovnou do keramického střepu. Nejčastěji má kruhový tvar (u značky JIKA). U designových sérií ve značce LAUFEN nabízíme umyvadla s podlouhlým oválným přepadem, který působí elegantněji.

Možná jste v ceníku u některého umyvadla narazili právě na tento popis. Většina umyvadel bez přepadu se vyrábí na stejných formách, jako ty s přepadem, jen se u nich nevypíchne otvor přepadu, dutina přepadu i její vyústění do odpadu zde však nadále zůstává. Pro některé instalace je z hygienických důvodů požadováno, aby se do tohoto kanálku nedostávala voda. V takovém případě se při výrobě otvor ústící do odpadu uzavře záslepkou.

Zdroj: Laufen CZ

Externí skrytý přepad

Pokud to konstrukce umyvadla dovoluje, lze chybějící viditelný přepad v některých případech suplovat plastovým skrytým přepadem, jak tomu je například v případě umyvadla Alessi One od značky LAUFEN.

Zdroj: Laufen CZ

Keramický skrytý přepad

Některá umyvadla jako například Kartell ● Laufen již mají skrytý přepad zabudovaný ve svém těle. Toto umyvadlo dokonce nemá ani standardní výpusť, ale voda odtéká štěrbinou ve spodní části zadní umyvadla.

Zdroj: Laufen CZ

Umyvadla bez přepadu

S tímto řešením se nejčastěji setkáme u umyvadlových mís, kde jde hlavně o design a účelem je co nejtenčí stěna umyvadla. S řešením bez přepadu se ale můžeme setkat i u umyvadel na stěnu tam, kde se nepředpokládá uzavírání výpusti umyvadla a přepad by byl nežádoucí ať už z estetických nebo praktických důvodů. Například ve zdravotnictví, kde je kvůli hygieně nežádoucí každý prostor, kde by se mohly držet nečistoty. Taková umyvadla je potřeba vybavit průtočnou zátkou nebo skrytým přepadem.

Zdroj: Laufen CZ

Keramické výpustě LAUFEN

V závislosti na provedení přepadu se následně volí i typ výpustě. Kromě zátky s táhlem a Click-clack výpusti existují výpusti neuzavíratelné, takzvaně průtočné. Všechny tyto výpustě mohou být v případě umyvadel LAUFEN vybaveny keramickou krytkou v provedení reflektujícím materiál a barvu umyvadla.

Zdroj: Laufen CZ

Zdroj: Laufen CZ

Tenkostěnná nábytková umyvadla

U nábytkových umyvadel je výhodou minimalistický vzhled a snadná montáž bez vrtání do stěny. Umyvadla se montují se nalepením pomocí silikonu na skříňku. Umyvadlo je součástí nábytku a je s ním také dodáváno. Například sety JIKA Cube a Deep by JIKA.

Kompatibilita

Pro každé nábytkové umyvadlo je vyvíjen jedinečný tvar nábytku, proto nelze mezi sebou kombinovat umyvadlo z jednoho setu a nábytek z jiného.

Umyvadla na desku

Při výběru umyvadla na desku často zákazníci volí právě umyvadlové mísy. Nejen ty jsou ale vhodnými produkty pro umístění na desku. 

V nabídce LAUFEN můžete narazit na umyvadla, která vypadají totožně a rozdíl najdete v kódu a v popisku, kde je uvedeno, že umyvadlo má broušenou spodní hranu. Umyvadlo s broušenou spodní hranou se hodí tam, kde plánujeme umyvadlo instalovat na desku a potřebujeme, aby umyvadlo perfektně sedělo. Naopak pro umyvadlo, které bude kombinováno se skříňkou, nebo bude na stěně zavěšeno bez nábytku, je broušená hrana zbytečná.

Zdroj: Laufen CZ

Produktové poradenství a inspiraci týkající se všech produktů značek LAUFEN, ROCA a JIKA  a další nabízí pražský showroom LAUFEN space Prague v blízkosti náměstí I. P. Pavlova. 

LAUFEN CZ s.r.o.

logo
V Tůních 3/1637
120 00 Praha 2

telefon: +420 296 337 701
e-mail: prague.gallery@cz.laufen.com

web: www.laufen.cz, www.jika.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Zařizovací předměty v koupelně

Zdroj: Ateliér SLIM

Z koupelny až na měsíc. Podpořte český design v mezinárodní soutěži

Designová koupelna s názvem UP TO THE MOON od české architektky se probojovala do mezinárodního kola soutěže Geberit. Návrh koupelny, jejímž hlavním motivem je symbol měsíce v úplňku, se uchází o přízeň v mezinárodním hlasování. Podpořte ho! Vítězný návrh bude realizován ve švýcarském showroomu.

Zdroj: Hornbach

Krása mozaiky opět na výsluní. Jaká je historie mozaiky a proč ji využít u sebe doma?

Menší poskládané geometrické tvary, pro něž se vžil název mozaika, využívají lidé již více než pět tisíc let. Dochovaly se vzácné exempláře z Persie, Číny, Indie či Řecka. Původně šlo o nejrůznější úlomky kamenů osekaných do tvaru krychle, aby bylo možné je umístit blízko sebe a dosáhnout tak zajímavého vykreslení…

Zdroj: konference-interiery.cz

Konference INTERIÉRY 2021

Ve čtvrtek 4. listopadu 2021 se koná jubilejní 10. ročník konference INTERIÉRY, která je určena interiérovým designérům, architektům, výrobcům nábytku a dalším profesionálům z oboru interiérů.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA