REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Absolventů technických oborů je potřeba dvakrát až třikrát více, tvrdí Svaz stavebníků

Česko má dvakrát až třikrát méně absolventů technických oborů, než by tuzemské stavebnictví potřebovalo. V on-line debatě to řekl technický ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Pavel Ševčík. Podle svazu je problémem celospolečenský pohled na tento obor, kdy je ve společnosti patrné pohrdání manuální prací.
Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia
Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Ševčík uvedl, že v Česku pracuje ve stavebnictví 400.000 lidí, což znamená, že by ročně bylo potřeba 15.000 až 20.000 nových zaměstnanců technických oborů. Na datech ministerstva školství ukázal, že letos bylo na střední technické školy přijato přes 5300 žáků, loni asi o 200 méně.

"Počet přijatých sice mírně stoupá, ale nenaplňuje potřeby, protože to kopíruje demografickou křivku. Není to řešení na naši bolest, počet absolventů je potřeba zvednout dvakrát až třikrát," uvedl Ševčík. Nedostatek kvalifikované pracovní síly podle něj stavebnictví řeší 15 až 20 let.

Poukázal na snižování počtu studentů technických oborů na vysokých školách. Ševčík s odkazem na data ministerstva školství uvedl, že jejich počet od roku 2001 do 2021 klesl o 34 procent, z 50.000 na 33.000. "To je velmi nebezpečný trend, který koresponduje s náladami ve společnosti. Populace žije v informačním vakuu, že technická škola je nezajímavá a těžká. To je potřeba změnit," řekl.

Při diskusi Ševčík představil Strategii SPS, která má zlepšit výchovu ve stavebních řemeslných oborech v ČR. Podílela se na ní skupina 12 expertů a má 15 bodů. "Ve společnosti je patrná jistá míra pohrdání manuální prací. To se pak odráží v první řadě v nedostatečné podpoře odborného školství a nezájmu uchazečů, především těch kvalitních," píše se v dokumentu.

Podle Ševčíka se má začínat s osvětou už od mateřských škol, zmínil znovuzavedení dílen na základních školách, úroveň přijímacích řízení i výuky, duální systém či podporuje myšlenku mistrovské zkoušky.

Přilákat zájemce o stavební obory se snaží dlouhodobě i jednotlivé školy ve spolupráci s firmami. Ředitelka Slezských staveb Opava Kateřina Krejčí uvedla, že dodávají do mateřských škol ponky (pracovní stoly) s opravdickým nářadím. "Hravou formou děti poznávají vodováhu, metr, protože ne každé se s tím setkalo doma. Ponky vyrábějí žáci učiliště," doplnila Krejčí.

Personální a správní ředitel PKS holdingu ve Žďáru nad Sázavou Petr Podaný přidal, že valná většina žáků základních škol neví, co dělá tesař či klempíř. Proto například pomáhají v náborech na technické školy kariérní poradci, firmy se účastí třídních schůzek, pořádají se veletrhy povolání, různé soutěže a žákům středních škol nabízejí firmy rovněž stipendijní programy, uvedl.

Odborníci se shodli, že stavebnictví má pro studenty široké uplatnění i jistotu v současné složité době. Vzhledem k digitalizaci a například využití dronů a dalších moderních technologií může být pro mladé i atraktivní, míní.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia dudlajzov

Letos se už v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně dvojnásobek

Za tři čtvrtletí letošního roku se v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně téměř dvakrát více. Oproti celému loňskému roku je to o 34 procent více. Vyšší poptávka se promítla také do cen bytů. Metr čtvereční v pražské bytové novostavbě stojí 160.720 korun. Meziročně je to nárůst o 6,8 procenta a oproti druhému…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia ftfoxfoto

K digitalizaci stavebního řízení se Sněmovna mimořádně sejde 6. listopadu

K poslanecké novele stavebního zákona, která má pomoci překlenout potíže s digitalizací stavebního řízení, se poslanci sejdou 6. listopadu v 18:00. Mimořádnou schůzi k tomuto jedinému bodu dnes svolala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). ČTK to sdělil její mluvčí Martin Churavý.

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia

Stavební výrobu snižuje drahé financování a menší výstavba budov

Stavební výrobu v České republice významně snižuje nedostatečná výstavba pozemních staveb, tedy například bytových domů či kanceláří. Může za to převážně drahé financování a ekonomická nejistota. Ochromení stavebních řízení v souvislosti s digitalizací se ale na dnes zveřejněných datech Českého statistického úřadu…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, fotofabrika

Trutnov bude kupovat byty pro mladé rodiny. Hledá je na volném trhu

Třicetitisícový Trutnov hodlá na volném trhu kupovat byty a rozšířit o ně svůj bytový fond. Radnice by chtěla byty především nabídnout k nájmu mladým rodinám a motivovat je k tomu, aby ve městě zůstaly. Aktuálně má město zájem o koupi dvou bytů o velikosti dvou až tří pokojů. Radnice předpokládá, že by na koupi bytů…

Jiří Sedláček, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

České firmy by mohly mít na výstavbě Dukovan zakázky až za 240 mld. Kč

České firmy by mohly na výstavbě dvou nových jaderných reaktorů v Dukovanech získat zakázky až za 240 miliard korun. V Plzni to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). S jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem navštívil podniky Doosan Škoda Power a Škodu JS, jež mají být významnými subdodavateli korejské společnosti…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, vege

Bartoš bude stavební řízení vysvětlovat poslancům, opozice to má za nedostatečné

Informace o digitalizaci stavebního řízení od ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) vyslechnou poslanci po návratu z prázdnin do Sněmovny 10. září. Na zařazení bodu zřejmě na úvod zářijové schůze dolní komory se dnes domluvil organizační výbor. Předseda klubu občanských demokratů Marek Benda po jeho…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA