Cenu určuje rovnováha mezi nabídkou a poptávkou
Spotový trh má za úkol vyrovnávat odchylky mezi nakoupeným množstvím a spotřebovaným množstvím elektřiny a plynu účastníků trhu. Zkrátka, když obchodník nakoupí více energie, než kterou prodá svým zákazníkům, prodává přebytek na spotovém trhu a naopak nakupuje, když energie má málo. Narozdíl od obchodování na klasické burze zde nejde o spekulace, cenu dodávky určuje rovnováha mezi nabídkou a poptávkou. Při nedostatku cena prudce roste a při nadbytku cena energií klesne i pod nulu. Díky této vlastnosti je spotová cena v průměru levnější, než jsou spekulativní ceny na klasické burze.
Spot je transparentní, ceny si lze vždy ověřit
Obchodník účtuje zákazníkům ceny takové, jaké jsou na spotovém trhu, cenu přepočítává podle okamžité spotřeby jednotlivých časových úseků pomocí přepočítaného typového diagramu dodávek (TDD). To proto, aby se zohlednily okamžité podmínky při odběru energie (třeba je teplo a netopí se). Tuto cenu dál zvedá poplatek pro obchodníka. Součástí celkové ceny je pak stejně jako u klasického ceníku stálý plat.
U nás jsou nabídky spotových produktů již od roku 2017. Tehdy s nabídkou začala Bohemia Energy a v roce 2020 se přidali další dodavatelé. Doslova boom ve spotových nabídkách vyvolala energetická krize v září 2021. Někteří dodavatelé začali hromadně převádět zákazníky na spotový trh. Šlo zejména o ty obchodníky, kteří v nákupní strategii spoléhali na spotový trh, přitom pro zákazníky neměli spotové produkty, někdy měli dokonce fixní ceny a při růstu tedy velmi tratili.
Spotové ceny si lze ověřit na kalkulačkách cen elektřiny a plynu. Spotové ceníky jsou i ve srovnání cen v Kalkulátoru cen energií TZB – info. Dříve jsme zde měli cenu za 12 měsíců. V době krize byly ceny na spotu velmi volatilní, proto jsme po přechodnou dobu zkrátili období výpočtu průměrných cen na tři měsíce, aby byly lépe vidět cenové trendy – růst nebo pokles.
Proč regulátor varuje před produkty spotového trhu?
Ceny na spotovém trhu se mění výrazně rychleji než ceny v cenících pro domácnosti. Na začátku krize již byly ceny na spotu vysoko, výrazně výše, než úroveň cen v klasických cenících. Když někteří obchodníci začali převádět zákazníky na spotové produkty, tak se domácnostem násobně zvedly zálohy, což vyvolalo řadu stížností regulátorovi.
Dalším problémem je poukazování na to, že v době špiček může být cena energií na spotu astronomicky vysoká, zatímco ceny dodavatelů nešplhají tak vysoko. Zákazník s klasickým ceníkem je dle regulátora před těmito vysokými cenami chráněn. To ale není pravda. Dne 25. 8. 2022 u plynu a 26. 8. 2022 u elektřiny byla na spotu nejvyšší cena plynu 7 546 Kč/MWh a cena elektřiny 17 224 Kč/MWh, a to pouze po jeden den. Nejdražší klasický ceník na trhu s plynem je za 9 600 Kč/MWh a u elektřiny objevil ceník za 17 050 Kč/MWh, tyto ceníky budou asi platit až do zastropování.
Na co si dát u spotových ceníků pozor
Zákazník by si měl uvědomit, že u těchto produktů nelze odstoupit od smlouvy z důvodu zvýšení cen. Lze odstoupit pouze při změně příplatků, které si obchodník účtuje nebo při změně způsobu výpočtu spotové ceny. Vybírejte jen ty produkty, které neobsahují různé koeficienty, které zvyšují výslednou cenu. Raději dejte přednost smlouvě bez závazku, můžete kdykoliv ukončit smlouvu, ale s klasickým ceníkem si nyní určitě pohoršíte.
Spotový produkt je jedinou možností, jak ušetřit v době zastropování cen
Kombinace spotového trhu a cenového stropu je ideální kombinací. Zákazník díky zastropování nic neriskuje, když ceny budou nízko, tak proti zastropování ušetří, když budou ceny vysoko, bude mít zákazník stejné ceny jako ostatní.
Spotové ceny v jednotlivých měsících za posledních 12 měsíců. Ceny jsou bez poplatků obchodníkům (zastropovaná cena je 5 000 Kč/MWh u elektřiny a 2 500 Kč/MWh u plynu). Zdroj: Jan Schindler, TZB-info
Upozornění: Redakce nepřebírá žádnou zodpovědnost za rozhodnutí spotřebitele.
Sdílet / hodnotit tento článek