REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Mírný růst stavebnictví podle analytiků neznamená pozitivní trend

Jednoprocentní meziroční růst stavebnictví za říjen neznamená pozitivní trend. Stavebnictví je v posledních měsících rozkolísané a ochlazení poptávky v oboru se teprve naplno projeví. Vyplývá to z vyjádření analytiků.
Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, lkercelik
Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, lkercelik

Stavební výroba v Česku v říjnu meziročně reálně vzrostla o jedno procento a meziměsíčně byla vyšší o 1,8 procenta. Pozemní stavitelství meziročně stouplo o 1,2 procenta. Produkce inženýrského stavitelství podle Českého statistického úřadu vzrostla o 0,4 procenta.

"Stále platí, že z těchto výsledků opět žádný závěr neplyne. Situaci je potřeba sledovat dlouhodobě. Výkyvy, ať už nahoru nebo dolů, vidíme, ale nejde o nic dramatického. Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet do konce roku," uvedl dnes pro ČTK Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Dodal, že vzhledem k růstu cen je obdivuhodné, že se stavebnictví pořád drží.

Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek uvedl, že poslední měsíce jsou ve stavebnictví tak rozkolísané, že o nějakém pozitivním trendu nemůže být "snad ani řeč." Šanci má podle jeho slov stavebnictví zejména ve veřejném sektoru, který by mohl začít více využívat evropské zdroje z fondů obnovy. "V privátní sféře se pozornost bude zaměřovat na rekonstrukce orientované na snižování energetické náročnosti budov. Úlevu by stavebnictví mohlo přinést i zlevnění některých stavebních materiálů v důsledku slabé poptávky i cenově výhodnějších surovin," řekl Dufek.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek upozornil, že v součtu posledních pěti měsíců výkony stavebních firem za loňským rokem mírně zaostávají. Řekl, že se až dosud zdálo, že větší brzdou pro stavebnictví je inženýrská činnost, za říjen se ale dynamiky pozemní a inženýrské činnosti téměř srovnaly. Důvodem je podle něj patrně váhání investorů se zahajováním nových projektů bytové výstavby v situaci, kdy stoupá počet neprodaných bytových jednotek.

Na stavebnictví letos dolehla řada negativních vlivů, jako jsou rostoucí ceny materiálů, váznoucí dodávky některých surovin i dopady války na Ukrajině včetně růstu cen energií. Bytovou výstavbu zase brzdí vysoké úrokové sazby, které výrazně omezily zájem o hypotéky.

"I přes všechny tyto negativní vlivy letos stavebnictví prokázalo svou sílu. A i díky setrvačnosti typické pro stavební trh se odhaduje jeho mírný růst v řádech jednotek procent proti silnému roku 2021," míní Peter Markovič, generální ředitel Xella (výrobce Ytongu) pro ČR a Slovensko. Největší překážkou podle jeho slov zůstává financování staveb a s tím spojené odkládání začátku výstavby. Investoři s nadějí vyhlíží stabilizaci situace a snížení úrokových sazeb bank, řekl.

Markovič odhaduje, že v roce 2023 nečeká stavebnictví žádný dramatický propad, ale zřejmě jen mírné ochlazení v jednotkách procent. Prodeje a výstavba nových bytů a domů podle jeho slov zpomalí a významnější roli budou hrát rekonstrukce zastaralého bytového fondu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia dudlajzov

Letos se už v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně dvojnásobek

Za tři čtvrtletí letošního roku se v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně téměř dvakrát více. Oproti celému loňskému roku je to o 34 procent více. Vyšší poptávka se promítla také do cen bytů. Metr čtvereční v pražské bytové novostavbě stojí 160.720 korun. Meziročně je to nárůst o 6,8 procenta a oproti druhému…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia ftfoxfoto

K digitalizaci stavebního řízení se Sněmovna mimořádně sejde 6. listopadu

K poslanecké novele stavebního zákona, která má pomoci překlenout potíže s digitalizací stavebního řízení, se poslanci sejdou 6. listopadu v 18:00. Mimořádnou schůzi k tomuto jedinému bodu dnes svolala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). ČTK to sdělil její mluvčí Martin Churavý.

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia

Stavební výrobu snižuje drahé financování a menší výstavba budov

Stavební výrobu v České republice významně snižuje nedostatečná výstavba pozemních staveb, tedy například bytových domů či kanceláří. Může za to převážně drahé financování a ekonomická nejistota. Ochromení stavebních řízení v souvislosti s digitalizací se ale na dnes zveřejněných datech Českého statistického úřadu…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, fotofabrika

Trutnov bude kupovat byty pro mladé rodiny. Hledá je na volném trhu

Třicetitisícový Trutnov hodlá na volném trhu kupovat byty a rozšířit o ně svůj bytový fond. Radnice by chtěla byty především nabídnout k nájmu mladým rodinám a motivovat je k tomu, aby ve městě zůstaly. Aktuálně má město zájem o koupi dvou bytů o velikosti dvou až tří pokojů. Radnice předpokládá, že by na koupi bytů…

Jiří Sedláček, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

České firmy by mohly mít na výstavbě Dukovan zakázky až za 240 mld. Kč

České firmy by mohly na výstavbě dvou nových jaderných reaktorů v Dukovanech získat zakázky až za 240 miliard korun. V Plzni to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). S jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem navštívil podniky Doosan Škoda Power a Škodu JS, jež mají být významnými subdodavateli korejské společnosti…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, vege

Bartoš bude stavební řízení vysvětlovat poslancům, opozice to má za nedostatečné

Informace o digitalizaci stavebního řízení od ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) vyslechnou poslanci po návratu z prázdnin do Sněmovny 10. září. Na zařazení bodu zřejmě na úvod zářijové schůze dolní komory se dnes domluvil organizační výbor. Předseda klubu občanských demokratů Marek Benda po jeho…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA