Stavební výroba v Česku v říjnu meziročně reálně vzrostla o jedno procento a meziměsíčně byla vyšší o 1,8 procenta. Pozemní stavitelství meziročně stouplo o 1,2 procenta. Produkce inženýrského stavitelství podle Českého statistického úřadu vzrostla o 0,4 procenta.
"Stále platí, že z těchto výsledků opět žádný závěr neplyne. Situaci je potřeba sledovat dlouhodobě. Výkyvy, ať už nahoru nebo dolů, vidíme, ale nejde o nic dramatického. Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet do konce roku," uvedl dnes pro ČTK Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Dodal, že vzhledem k růstu cen je obdivuhodné, že se stavebnictví pořád drží.
Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek uvedl, že poslední měsíce jsou ve stavebnictví tak rozkolísané, že o nějakém pozitivním trendu nemůže být "snad ani řeč." Šanci má podle jeho slov stavebnictví zejména ve veřejném sektoru, který by mohl začít více využívat evropské zdroje z fondů obnovy. "V privátní sféře se pozornost bude zaměřovat na rekonstrukce orientované na snižování energetické náročnosti budov. Úlevu by stavebnictví mohlo přinést i zlevnění některých stavebních materiálů v důsledku slabé poptávky i cenově výhodnějších surovin," řekl Dufek.
Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek upozornil, že v součtu posledních pěti měsíců výkony stavebních firem za loňským rokem mírně zaostávají. Řekl, že se až dosud zdálo, že větší brzdou pro stavebnictví je inženýrská činnost, za říjen se ale dynamiky pozemní a inženýrské činnosti téměř srovnaly. Důvodem je podle něj patrně váhání investorů se zahajováním nových projektů bytové výstavby v situaci, kdy stoupá počet neprodaných bytových jednotek.
Na stavebnictví letos dolehla řada negativních vlivů, jako jsou rostoucí ceny materiálů, váznoucí dodávky některých surovin i dopady války na Ukrajině včetně růstu cen energií. Bytovou výstavbu zase brzdí vysoké úrokové sazby, které výrazně omezily zájem o hypotéky.
"I přes všechny tyto negativní vlivy letos stavebnictví prokázalo svou sílu. A i díky setrvačnosti typické pro stavební trh se odhaduje jeho mírný růst v řádech jednotek procent proti silnému roku 2021," míní Peter Markovič, generální ředitel Xella (výrobce Ytongu) pro ČR a Slovensko. Největší překážkou podle jeho slov zůstává financování staveb a s tím spojené odkládání začátku výstavby. Investoři s nadějí vyhlíží stabilizaci situace a snížení úrokových sazeb bank, řekl.
Markovič odhaduje, že v roce 2023 nečeká stavebnictví žádný dramatický propad, ale zřejmě jen mírné ochlazení v jednotkách procent. Prodeje a výstavba nových bytů a domů podle jeho slov zpomalí a významnější roli budou hrát rekonstrukce zastaralého bytového fondu.
Sdílet / hodnotit tento článek