Za 36 % veškerých uhlíkových emisí produkovaných Evropskou unií může stavební průmysl, klimatické změny jsou realitou a je nejvyšší čas na změnu neekologických trendů. Věřte nebo neb, ale právě z těchto pohnutek vycházeli výzkumníci z UPM, když se pustili do práce na zhodnocení tepelného výkonu zelených fasád. Proč právě je? Jsou totiž zhusta žádanou součástí nejrůznějších experimentálních ekologických budov a alternativních stavebních projektů, ale to, nakolik ve skutečnosti zlepšují kvalitu okolního prostředí, dosud nebylo podrobeno solidnímu výzkumu.
Dobré zprávy jsou, že fasáda překrytá popínavými rostlinami funguje jako přirozená „oboustranná“ tepelná izolace (tj. zadržuje teplo i chladí), podporuje čistotu okolního ovzduší, snižuje množství prachu a polétavých částic ve svém bezprostředním okolí, zvlhčuje vzduch, snižuje energetické náklady na klimatizaci. Pokud ale jde o její účinnost, záleží na konkrétních lokálních podmínkách. UPM proto varuje před přílišnou jednostrannou adorací pozitiv zelených fasád: ve středomořském klimatu se jeví jako to skutečně zásadní řešení, pro středoevropské podmínky mají spíše estetickou roli, a na severu se k jejich začleněním přidružuje řada komplikací.
UPM nahlíželo na zelené fasády z mnoha různých úhlů, které jsou k dohledání v jednotlivých kapitolách: lokální termální efekt, redukce tepelných ostrovů v rámci větších sídelních celků, snižování spotřeby vody, akustický komfort, pasivní i aktivní prostředky klimatizace. Pokud přemýšlíte nad zelenou fasádou, tahle inspirace se vám určitě vyplatí.
Sdílet / hodnotit tento článek