REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Skleněná chalupa spojuje vkusně kontrast a zároveň harmonii

K rekonstrukci 130 let staré chalupy v Jizerkách přistoupili architekti studia Mjölk, jako k takzvané preparaci. Ve staré stavbě jsme hledali různé kvality, materiály a místa, vše jsme zpřístupnili a zviditelnili. Za chalupou přidali prosklenou hmotu, která rozšiřuje obytný prostor spodního patra.
Foto: BoysPlayNice
„Hledání harmonie je nekončící proces a vy se těšíte z okamžiku, kde se jí dotknete.“
Zuzana Klingrová

Za oponou nádherné původní chalupy vyrostla skleněná přístavba

Jestliže se pustíte do rekonstrukce něčeho, co je starší jak 100 let, můžete očekávat veliký kus historie, která si žádá citlivé následování původní stavby a harmonické skloubení s nově vytvořenými částmi. Mjölk architekti jsou profesionálové každým coulem a příležitost uchopili za pačesy. Ale jakým způsobem, to stojí za pozastavení. V nádherné krajině Jizerských hor, nedaleko údolí řeky Jizery, se nachází takzvaná Skleněná chalupa. Je dobré se nelekat, protože architekti nepodlehli nějakému lichému sebeuspokojení, jak pokazit „sklem“ rekonstruovanou historickou dřevěnou chalupu, ale pojali ji podle svých slov jako „preparaci“. Tento výraz běžně nenaleznete ve stavební terminologii různých rekonstrukcí, revitalizací, konverzí, sanací, asanací, renovací, restaurací. Nicméně je tento výraz přiléhavý. Zpřístupněním krásných vazeb krovu, pohledem do dřevěných konstrukcí se stavba dostala na dřeň svého původu. Je to výstava a exkurze po zručnosti našich předků, po kráse řemesel a materiálů zde použitých. No a to sklo? To je „přístavek“, harmonické zvětšení spodních místností, kde se prostoru původně moc nedostávalo. Prosklený přístavek je volným a vzdušným propojením vnitřní dispozice, vítaným zvětšením, ale také propojením směrem ven. Výhled do volné louky a okolní přírody je stejně cennou akvizicí jako otevření vnitřní části smysluplného rodinného domu do vnitřní zahrady. Pokud si prohlédnete fotografie, dojdete k názoru, že to, co zní trochu divoce „Skleněná chalupa“, je velmi zdařilý a vkusný počin architektů ve spojení s rozumným a osvíceným majitelem a investorem. Respekt k tradicím, k historii i materiálům skvěle namíchaný do kontrastu, který je vkusný, technicky i esteticky velmi zdařilý. Můžete se o tom sami přesvědčit.

Hlavní obytná místnost Zdroj: BoysPlayNice

K rekonstrukci 130 let staré chalupy v Jizerkách jsme přistoupili jako k preparaci. Ve staré stavbě jsme hledali různé kvality, materiály a místa, vše jsme zpřístupnili a zviditelnili. Za chalupou, kde stával přístavek, jsme přidali prosklenou hmotu, která rozšiřuje obytný prostor spodního patra. Kontrast a zároveň harmonie mezi klasickou světnicí a novým přístavkem je to, oč v naší architektonické hře šlo.

Architektonickovýtvarné řešení a ideový záměr projektu

V záři slunečních paprsků se leskne jak skleněnka. Z čela nenápadná chalupa, jedna z posledních před Jizerkou. Druhá strana stavení však ukazuje, že se tu událo něco nezvyklého. Za oponou původní chalupy vyrostla blýskavá skleněná přístavba a dům se nadechuje k dalšímu dějství.

Hlavní obytná místnost Zdroj: BoysPlayNice

Dům jsme opravili s myšlenkami na budoucnost, ale zároveň jsme se nechtěli vzdát všech těch krásných, divokých a nepohodlných vlastností, které mu zůstaly z minulosti. Zachovali jsme, co jen šlo. To zbylé jsme doplnili novou kvalitou, která se s minulostí nesnaží soutěžit.

Středem dispozice domu se stala pec a kamna ve světnici. Obíhat kolem komína je jako točit strojem času sem a tam mezi minulostí a budoucností. Proletím starou světnicí, prosmýknu se kolem schodiště do patra, rozrazím dveře a jsem v obytném prostoru, který vznikl na místě původní kůlny. Je to zjevení. Lehká transparentní konstrukce vyplněná skleněnými tabulemi vymezuje lehce utopený velkorysý obývák spojující moderní kuchyň a spoustu volného prostoru. Neobvyklé uspořádání fascinuje množstvím nálad a atmosfér. Lesklý strop obložený mosazí odráží každou změnu venkovní atmosféry.

Interiér prosklené části Zdroj: BoysPlayNice

Ze vstupní chodby stoupáme do patra po subtilních ocelových schodech okolo kulatého světlíku, který celý prostor prozařuje. Skleněné prvky nahrazující ztrouchnivělé dřevo propojují vnitřní prostor do překvapivého celku a poskytují nečekané průhledy domem. Horní patro je zaslíbené spánku. Čtyři ložnice nabízejí ospalým široké spektrum zážitků. Velká dětská ložnice je zároveň i hernou, kam se mohou za nepříznivého počasí přesunout všechny dětské aktivity. Pro další dvě ložnice byly předobrazem klasické pokoje horských chalup. Jsou to ta místa, kde vás po ránu polechtá slunce a vy si řeknete: „Bože, tady se tak skvěle spí!“

Interiér jsme vybavili decentně. Uzavírá celkovou filozofii našeho přístupu k rekonstrukci. Nechtěli jsme do domu násilně umisťovat kousky světového designu. Většinu nového vybavení tvoří autorský nábytek a doplňky, které jsme sami navrhli. Odráží se v nich kvalita ruční práce řemeslníků z Jizerských hor, kteří tu stále žijí a pracují. Nové kusy doplnili s láskou vybraným starým nábytkem samotnými klienty. Kousek od chalupy vznikla téměř neviditelná sauna. Trpělivě čeká, aby ulevila tělům unaveným z celodenního běžkování. Nenápadná betonová kráska zapuštěná do terénu kouká na louku za domem. Skákat do sněhu je povoleno!

Průhled do otevřeného krovu Zdroj: BoysPlayNice

Doplňující informace

Studio Mjölk architekti
Umístění projektu: Polubný, Kořenov, Liberecký kraj
Země projektu: Česká republika
Rok projektu: 2018
Rok dokončení: 2020
Zastavěná plocha: 189 m²
Hrubá podlahová plocha: 239 m²
Užitná plocha: 121 m²
Plocha pozemku: 3364 m²
Rozměry: 754 m3
Interiér: Sollus nábytek s.r.o.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Architektura

Louvre, zdroj: Netfalls - stock.adobe.com

Impozantní skleněná pyramida stojí na nádvoří Louvru již 35 let

Impozantní skleněná pyramida uprostřed Napoleonova nádvoří před Louvrem, která od 29. března 1989 slouží jako hlavní vchod do tohoto nejznámějšího pařížského muzea, patří k symbolům francouzské metropole. Odvážný projekt amerického architekta čínského původu Ieoha Minga Peie prosadil v roce 1983 tehdejší francouzský…

Foto: Petr Polák

Z původní truhlárny a staré školy vznikl nový bytový dům

Bytový dům vznikl na základu strženého jižního objektu bývalého areálu truhlárny. Třípodlažní objekt s průběžnými balkóny je reakcí na původní urbanismus a vzhled areálu. Další budova bývalé školy dala za vznik mezonetovému bydlení se samostatnou zahrádkou a vlastním vstupem.

Foto: Matej Hakár

Strohá čtvercová dispozice domu přináší nečekané možnosti a bonusy

Už při prvním pohledu je zřejmé, že elementární kulisy fasád, které ohraničují čtvercový půdorys domu, zároveň ukrývají členitou organickou vnitřní strukturu. Klasické schéma kompaktního domu, rozšířeného o terasy, nahrazuje otevřená obytná krajina se zónami různých proporcí.

REKLAMA