Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Co si pohlídat při instalaci fotovoltaiky a jak vybrat realizační firmu

Rozhodli jste se pro pořízení vlastní fotovoltaiky pro výrobu energie a zajímá vás postup realizace? Jak vybrat spolehlivého a profesionálního dodavatele, který zohlední vaše konkrétní požadavky a potřeby? Zeptali jsme se Reného Miloty, jednatele společnosti Acetex, která realizuje instalace fotovoltaických elektráren, tepelných čerpadel a nabíjecích stanic pro elektromobily napříč celou ČR.
Zdroj: Acetex

Vzhledem k enormnímu zájmu o fotovoltaiku v posledním roce se na trhu objevily desítky firem, které se realizací a instalací zabývají. Ale jak si vybrat tu, která k zákazníkovi bude přistupovat férově a profesionálně nejenom během realizace, ale i po jejím skončení? Dobrým vodítkem je členství dodavatele v profesním sdružení. V Česku to je například Solární asociace, která vydala eticky kodex Etalon obsahující 28 správných zásad pro fotovoltaické elektrárny, nebo Cech akumulace a fotovoltaiky, který publikoval podobný seznam doporučení nazvaný Desatero pro výběr fotovoltaiky. Níže jsou body, kterými by se měl řídit každý zájemce.

Jak si vybrat realizační firmu a nespálit se?

  1. Ujasnit si proč. Základem je vědět, proč vlastně fotovoltaiku chcete. Odpovědí by určitě nemělo být „protože ji má soused“, ale protože vás zajímají její ekonomické (úspora, větší soběstačnost) či ekologické (méně zplodin) aspekty.
  2. Rešerše a výběr dodavatele je krokem druhým. Dodavatele byste si určitě měli prověřit, přečíst si reference ostatních zákazníků (například na nezávislém portále RefSite, kde jsou ověřené recenze, nebo na Google či Firmy.cz), zjistit si, kolik má za sebou realizací. Ale třeba se i podívat na rozsah nabízených služeb. Samozřejmostí by mělo být vypracování projektové dokumentace, kompletní vyřízení dotace a žádosti o připojení do sítě, ale i záruční a pozáruční servis.
  3. Jaký výkon elektrárny budu potřebovat, je také jedna ze zásadních otázek. Realizační firma by měla umět navrhnout takové řešení, které je pro danou domácnost optimální. A to na základě osobní návštěvy a podkladů, které majitel nemovitosti dodá. Cenová nabídka od dodavatele by měla být vždy transparentní, jasná a srozumitelná. Měli byste si ověřit, že cena zahrnuje všechny základní prvky pro instalaci fotovoltaické elektrárny.
  4. Baterie ano, nebo ne? Baterie slouží primárně k ukládání přebytků energie, kterou hned nespotřebujete. Když jste doma zejména ráno a večer, ale slunce svítí hlavně přes den, tak je pravděpodobné, že by pro vás mohlo být bateriové úložiště přínosem. Sekundárně lze baterii využít i v případě výpadků sítě.
  5. Kvalita dodávaných komponentů je to, co výrazně prodlužuje životnost vaší fotovoltaické elektrárny, proto je důležité se zaměřit na značkové komponenty.
  6. Umístění solárních panelů je pro výkon elektrárny jedním ze zásadních prvků. Vhodný je jih, východ a západ nebo jejich kombinace. Severní strana se nedoporučuje. Profesionální dodavatel by měl majiteli nemovitosti již při prvním osobním jednání říci, jak je jeho střecha orientovaná a jaké další možnosti případně pro instalaci má – na pozemku, na garáži a podobně.
  7. Elektrárna se uvádí do provozu připojením do distribuční sítě, které předchází žádost. I tu by za majitele měla vyřídit realizační společnost. Pokud nejsou vhodné podmínky, měla by firma umět provést úpravu rozvaděče elektroměru dle připojovacích podmínek dané distribuce. Ne každá společnost to nabízí.
  8. Nikdy by firma neměla chtít celou platbu předem. Spolehlivý dodavatel financování zakázky rozdělí na několik plateb – zálohu a doplatek po realizaci stavby.
  9. Na většinu realizací se vztahuje státní dotace z programu Nová zelená úsporám. Celý administrativní proces, ale i kontrolu výplaty by profi firma měla pro majitele zajistit automaticky.
  10. Předáním stavby spolupráce nekončí. Kvalitní společnost nabízí jak záruční, tak i pozáruční servis. Nepochybnou výhodou je, pokud je součástí i vzdálený monitoring, který dokáže detekovat případné anomálie v reálném čase a provést vzdálené přenastavení.

Postup výběru dodavatele je tedy jasný, ale jak celý proces v praxi probíhá?

Zdroj: Acetex

Realizace vlastní fotovoltaiky krok za krokem

Prvním krokem je předrealizační konzultace, kterou by opravdu profesionální firma měla poskytnout zdarma. Probíhá tak, že proškolený technický obchodník přijede do rodinného domu, kde posoudí aktuální technickou situaci v kontextu požadovaných potřeb majitele nemovitosti. Na základně zjištění vypracuje konkrétní nabídku optimálního technického řešení, a to včetně rozpočtu a garantované státní dotace.

Parametry, které budou klíčové pro maximální účinnost fotovoltaiky, jsou celková spotřeba domácnosti – jakou má spotřebu energie za rok. Dále jsou to časové úseky, kdy domácnost nejčastěji využívá energii – ráno a večer, přes víkend, během dne atd. A také orientace, velikost a technický stav střechy, kam se budou panely umísťovat.

Baterie ukládá energii na provoz domácnosti

Velký vliv na ekonomický provoz fotovoltaické elektrárny pro rodinný dům bude mít to, zda se rozhodne pro využití bateriového úložiště či nikoli. To umožní akumulovat přebytky energie na pozdější spotřebu. Důležitý je také výběr komponentů, z nichž se bude systém skládat. Ověřené jsou solární panely značky AEG, na něž je záruka 25 let. Srdcem každé elektrárny je střídač. Kvalitní dodavatelé jsou AEG, Wattsonic a GoodWe. Systém pak je vhodné doplnit bateriemi AEG, Pylontech, Wattsonic.

Po vyspecifikování základních parametrů se připravuje projektová dokumentace a podává se žádost o připojení mikrozdroje (v současné době až do 50 kWp výkonu) k příslušné distribuční síti. Souběžně se podává žádost o státní dotaci (veškerou administrativu vyřizuje realizační firma). Součástí procesu je i platba zálohy ve výši 30 až 60 % celkových nákladů. Po schválení dotace nastává odborná instalace fotovoltaické elektrárny, která trvá 2 až 6 dnů. Konkrétní doba realizace záleží na velikosti instalované elektrárny a technických podmínkách dané stavby. Po kompletní instalaci na střeše a elektro instalaci se pokračuje revizní kontrolou, jejímž výstupem je revizní zpráva. Následuje doložení revizní zprávy na distributora a vyřízení prvního paralelního připojení, tedy výměna elektroměru za 4Q.

Ani po předání kompletního systému a doplacení zbývající částky ceny spolupráce s realizační firmou nekončí. Následuje vyplacení získané státní dotace (už přímo majiteli nemovitosti, její výplatu ale hlídá dodavatel) a také záruční a pozáruční servis. Ten je spojený s monitoringem zařízení a možností vzdálené optimalizace a nastavení.

 

Acetex s.r.o.

logo
Centrála
Lužná 591/4
16000 Praha 6 - Vokovice

telefon: +420 770 110 011
e-mail: info@acetex.cz

web: acetex.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Články

Zdroj: Open House Praha

Vítězné fotografie ve fotosoutěži Otevřená Praha 2023

Známe vítěze ve fotosoutěži Otevřená Praha 2023. Soutěž spolupořádali ESTAV.cz a Open House Praha. Ze zaslaných fotografií ve třech kategoriích vybrala porota anonymně finalisty. O konečném vítězi rozhodlo hlasování čtenářů. Vyhrál váš favorit? Podívejte se na snímky a zavzpomínejte ještě jednou na letošní ročník…

foto: Silvia Lavit

Áčkové chaty pro rekreaci na vinici. Skoro jako sestry. Stejné ale jiné

LiLeLo, Little Leisure Lodge, je prostě projektem plným cenných nápadů. Není stereotypní, silně se vymyká, je odvážný. Ale přitom zachovává respekt k místu, krajině. Je velmi svérázný, to ano. Ale k Piemontu sedí mnohem víc, než by kdy nejspíš dokázal tuctový módní penzion vinařství.

REKLAMA