REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Energeticky efektivní budovy? Stojí a padají na proškoleném personálu

Prakticky třetina všech administrativních budov ve světě už adoptovala základní principy energeticky úsporných opatření, nebo aplikací s vyšším stupněm energetické efektivity. Něco ale pořád nefunguje, jak by mělo. Co tu chybí? Proškolení zaměstnanci, kteří neví, jak správně těchto prvků a technologií využívat. S tímto závěrem přichází Julia Day, doktorandka na Washingtonově státní univerzitě (WSU).
Energeticky efektivní budovy? Stojí a padají na proškoleném personálu

Příklad? Pracoviště, pečlivě navržené tak aby využívalo v průběhu světlé části dne co nejvíce přirozeného osvětlení, má zatažené žaluzie a rozsvícená světla. A skutečný problém? Více než polovina táhel žaluzií nebo vypínačů je zastavěna kancelářským nábytkem. Provozovatelé administrativních budov napříč Spojenými státy investovali nemalé peníze do toho, aby se tyto objekty staly z hlediska energetického metabolismu efektivnější, ale právě kvůli takovým „drobnostem“ se to v řadě případů nedaří.

Dayová spolu s Davidem Gundersonem (Fakulta konstrukčního designu na WSU) se proto rozhodli prozkoumat padesátku takových vylepšených budov, aby se podívali, jak se v energeticky úsporných opatřeních personál uvnitř orientuje.

Například budova, hodnocená zlatým stupněm certifikace LEED, měla po celý den zavřená okna, ačkoliv signální zařízení informovalo o tom, že je na čase využít přirozenou ventilaci. „Z patnácti dotázaných lidí na patře ani jeden netušil, co blikající zelené světlo znamená, považovali ho za součást protipožárního systému,“ dodává Dayová. O rekonstrukci a eko-aplikacích sice byli informováni všichni zaměstnanci, ale jen formou hromadně rozesílaného e-mailu. „A to je ten problém,“ říká Gunderson.

„Bez proškoleného personálu nemůže ani ta nejlepší technika správně fungovat.“ Zatímco v USA se v roce 2005 jen 5,6 % administrativních budov dalo považovat za energeticky hospodárné, loni už to bylo 39,3 %. „Zvyšuje se tlak na energetickou efektivitu a úsporná opatření, což je nepochybně dobře,“ uzavírá Dayová. „Ale pokud se tyhle novinky nepřenesou i do kancelářské kultury, změna k lepšímu nenastane.“

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, kyo

Investice do úspor energie loni vzrostly desetkrát na 1,96 mld. Kč

Investice do projektů energetických úspor loni v Česku meziročně vzrostly skoro desetkrát na 1,96 miliardy korun. Týkaly se 16 projektů, které energetické firmy realizovaly na budovách veřejných institucí, případně průmyslových firem. Informovala o tom Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES). Dosud jde o…

Byty, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, jamrooferpix

Ombudsman: Byty zkolaudované k bydlení nelze využívat pro krátkodobou rekreaci

Byty zkolaudované k trvalému bydlení nelze podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka využívat pro krátkodobé ubytovací služby. Považuje to za obcházení stavebního zákona. Majitelé by takové byty měli nechat rekolaudovat. Ombudsman o tom dnes informoval na webu. Zabýval se stížností obyvatele domu, kterému…

Louvre, zdroj: Netfalls - stock.adobe.com

Impozantní skleněná pyramida stojí na nádvoří Louvru již 35 let

Impozantní skleněná pyramida uprostřed Napoleonova nádvoří před Louvrem, která od 29. března 1989 slouží jako hlavní vchod do tohoto nejznámějšího pařížského muzea, patří k symbolům francouzské metropole. Odvážný projekt amerického architekta čínského původu Ieoha Minga Peie prosadil v roce 1983 tehdejší francouzský…

Emise, zdroj: Adobestock

Prezident podepsal odsun termínu vyřazování emisních povolenek o pět měsíců

Firmy budou moci vyřazovat emisní povolenky za emise, které vypustily do ovzduší v předchozím roce, až k 30. září. Dosud tak musely učinit k 30. dubnu. Pětiměsíční odklad prezident Petr Pavel podepsal. Odklad se vztahuje také na termín, dokdy musí firmy příslušné množství povolenek nakoupit. Budou tak moci jejich…

Cihly - ilustrační obrázek, zdroj: pterwort, fotolia

Poptávka po cihlách roste, prodejci se předzásobují ze strachu z výpadků dodávek

Poptávka po zdicích a dalších stavebních materiálech začíná opět růst. Na začátek jarní stavební sezony mají prodejci ve skladech dostatek cihel, se zvyšující se poptávkou ale budou muset zásoby doplňovat. ČTK to sdělili největší čeští prodejci stavebnin DEK a Pro-Doma. Jedním z důvodů, proč se chtějí prodejci…

Veřejné osvětlení, zdroj fotolia, sema_srinouljan

O dotaci na výměnu osvětlení si zažádalo 700 obcí

O dotaci na rekonstrukci veřejného osvětlení zprostředkovávanou ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) si zažádalo 700 obcí. Z vyčleněné částky 2,52 miliardy korun se vyčerpalo 1,78 miliardy korun. Výzva k čerpání dotací určená na opravu lampových stožárů, instalaci LED svítidel a další opatření k úspoře energie za…

OD Kotva [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Obchodní dům Kotva dnes uzavřela rekonstrukce, potrvá dva roky

Obchodní dům Kotva v Praze 1 ode dneška uzavřela rekonstrukce. Potrvá dva roky. V nižších patrech vzniknou luxusní obchody a ve vyšších kanceláře. Promění se také okolí Kotvy, například zmizí nynější vstup do potravin. Sedmipodlažní budova s celkovou plochou 28.000 metrů čtverečních byla otevřena v roce 1975.

Libeňský most, archivní záběr, foto: Jakub Kopecký

Zavřenou část Libeňského mostu odborníci doporučili zbourat

Odborníci doporučili zbourat nyní uzavřený tzv. inundační most u pražské Palmovky, který je součástí Libeňského soumostí. Silničáři počkají na platné stavební povolení a pak zahájí demolici mostu. Práce by mohly začít letos v dubnu. Dnes to řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

Bytový dům, zdroj: fotolia

Ceny nemovitostí opět na vzestupu. Starší nemovitosti ke konci roku zdražovaly

Průměrná cena staršího bytu v ČR činila ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku 87 838 korun za metr čtvereční. Mezičtvrtletně to bylo o pět procent víc a meziročně o sedm procent víc. Cena vzrostla v Česku mezičtvrtletně o osm procent také u rodinných domů, a to na průměrných 55 160 korun za metr čtvereční. O nižší…

REKLAMA