Netopýři totiž hledají v domech – pod trámy na půdě, nebo vmáčknutí pod zastřešení či izolační desky - úkryt před mrazivou nepohodou a dočasné zimoviště. Netopýři tak nečiní z nějaké vlastní pohodlnosti, poměrně raději by trávili zimu v dutinách starých stromů nebo ve skalních proláklinách jeskyň se stabilní teplotou, ale ekosystémy města tyto možnosti právě nenabízejí. Užiteční a chránění netopýři nejsou jako dočasní nájemníci na škodu, a s rozumným přístupem se můžeme postarat o to, aby se stejně tak snadno, jako se dostali dovnitř, mohli dostat i ven.
Významný krok ve „vzájemném soužití“ učinila společnost Welsh Slate, která dodává na stavby břidlicovou střešní krytinu. V rámci své produktové nabídky zavedla i několik unifikovaných ventilačních průchodů, které mohou drobní i větší letouni využívat jako vletové otvory. Tyto průduchy, které je možné začlenit do střešního tělesa, současně umožňují netopýrům vstup do půdních prostor, ale současně nenarušují vnější obálku budovy a tepelně izolační komfort. Jsou uzpůsobeny tak, aby nezpůsobovaly zanášení či zafoukávání dešťové vody větrem, a doplněny jsou o protiskluzovou desku, usnadňující vstup.
I všichni netopýři, kteří se nacházejí v ovzduší nad ČR, se řadí mezi zvláště chráněné živočichy, a místa jejich výskytu (byť se jedná často o panelákovou izolaci nebo vikýře starých domů) jsou ze zákona chráněna jako zimoviště.
Sdílet / hodnotit tento článek