Velkou výhodu této izolace představuje rychlá aplikace. Nezabere více než pár hodin a lze ji provádět za běžného chodu domácnosti. A to i teď v zimě. „Ačkoli ideálním řešením je zateplení celé budovy, značný dopad může mít i u jednotlivých částí domu. Vyplatí se zaměřit se na místa, kudy uniká nejvíce tepla, zpravidla okna, střechy nebo půdy,“ vysvětluje Štěpán Lášek, aplikační manažer Knauf Insulation.
Jelikož jsou tato místa většinou špatně dostupná, představuje foukaná vata ideální řešení. „Minerální vlna z tzv. „panenského“ vlákna, se svými vlastnostmi liší od ostatních druhů tepelné izolace. Má sypkou konzistenci, díky které se dostane téměř všude, i do špatně přístupných částí půd nebo střech,“ vysvětluje Lášek. „Speciální je i svou aplikací. Provádí se pomocí hadice, která funguje jako obrácený vysavač. Materiál se tak rozfoukává po celé ploše, z toho i název foukaná vata,“ dodává.
Díky souvislé vrstvě izolace v ní nevznikají žádné mezery, a tak nedochází ke vzniku tzv. tepelných mostů, tedy míst, kudy z domu uniká teplo. Výsledná izolace nesesedá, izoluje zvuk, je přirozeně nehořlavá a obsahuje i přísady zpomalující hoření v případě požáru. Nenajdete v ní ani přidaná pojiva nebo další chemické látky. Odolává vlhkosti i plísním. Díky správné izolaci lze ušetřit až třetinu nákladů za energie a na chalupu tak můžete vyrazit i bez tašky plné zatepleného oblečení.
Sdílet / hodnotit tento článek