„Nejvhodnější doba pro zahájení stavby je právě nyní, na jaře, protože máme před sebou celou sezónu, kterou můžeme využít k práci na hrubé stavbě a výrazný pokles stavebních materiálů letos neočekáváme. Spíše naopak bych s koupí cihel a zahájením stavby neotálel,” říká produktový manažer společnosti Wienerberger Jiří Dobiáš.
Práce na zahájení stavby začíná pečlivým zaměřením, kdy technik pomocí rotačního laseru určí v místě budoucích stěn nejvyšší bod základové desky, od něhož se stavaři odrazí při vytváření maltového lože. To se nechá zavadnout a posléze se na něj založí první řada, která musí být 100% rovná. Cihly je důležité vybírat s rozmyslem a nechat si poradit od expertů. Trefnou variantou mohou být soklové cihly Porotherm o šířce 38 nebo 44 cm řady TBS Profi, které brání nasáknutí a nemusí se dodatečně zateplovat.
„Na založení první řady zdiva přizvěte odborného technika, který Vám s tím pomůže. Ušetříte si nervy, čas a v neposlední řadě peníze. Jak si to založíte, tak si to i vyzdíte, na to je také potřeba myslet. Dále doporučuji použití soklových cihel, kde rozdíl poznáte hned při prvním dešti. Dbejte na správné zakrytí zdiva a nemusíte se obávat zvýšené vlhkosti po dokončení celé stavby,” komentuje Karel Jožák šéf stavební firmy Stavby Jožák.
Se zděním se začíná vždy v rohu budoucí stavby. Při práci s cihlovým systémem Porotherm Profi se k vytvoření správné rohové vazby používají doplňkové cihly – rohové, koncové a poloviční koncové, které do sebe perfektně zapadají. Ke zkrácení se používá pila. Po založení rohů se z vnější strany cihelných bloků napne zednická šňůra pro směrovou rovinu stěny a další cihly se ukládají na sucho na svislý spoj pero-drážka ve směru od krajů do středu zdiva. Během práce je třeba neustále kontrolovat svislost stěn vodováhou a rovnat je kladivem. S celým procesem mohou svépomocníkům pomoci techničtí poradci z Porothermu.
„Založení zdiva zásadně ovlivňuje kvalitu celé stavby, a proto bych i zkušenějším svépomocníkům doporučil nechat si poradit od profesionála. Technik vám pomůže se založením zdiva, vyrovná nerovnosti základové desky a k dispozici bude mít špičkové moderní vybavení od vyrovnávací soupravy po rotační laser. Nakonec svépomocníky zaškolí a vysvětlí další postup, aby celou stavbu zvládli sami,” vysvětluje za Porotherm zakládací technik Petr Halbrštát.
Na první řady zdiva budou mimo technika potřeba nejméně dva až tři páry dalších šikovných rukou, které pomohou s mícháním zakládací malty, roznášením cihel, proměřováním, vrstvením malty, kontrolou a podáváním materiálu. Ten se hodí mít předem připravený na základové desce, protože jakmile se začnou klást cihly na maltu, je potřeba mít materiál na dosah ruky.
Samozřejmostí je zvolení pořádné soklové cihly, aby veškerá pečlivá práce nepřišla vniveč kvůli nekvalitnímu materiálu. Dobrou volbou, která je velmi pevná a zároveň splňuje i ty nejpřísnější nároky na tepelnou izolaci, jsou cihly Porotherm 38 TBS Profi, respektive Porotherm 44 TBS Profi.
„Založení zdiva je jedním z nejdůležitějších a zároveň nejnáročnějších úkonů celé stavby, obzvlášť pokud stavíte z cihel. Přesnou prací v této fázi si ušetříte spoustu starostí v etapách následujících, protože jakékoli drobné chyby v první řadě cihel vám stavba prostě neodpustí. Jde doslova o každý milimetr,” uzavírá Petr Halbrštát.
Sdílet / hodnotit tento článek