Nejedná se však pouze o vozíčkáře, které běžný člověk automaticky do této skupiny osob zařadí, patří sem také maminky, které nerady nechávají stát kočárky venku před vchodem, lidé o berlích, nad jejichž síly může být překonání dlouhého schodiště, či osoby pohybující se s pomocí chodítka, které lze na nerovném dláždění jen velice těžko ovládat.
Většina lidí posuzuje přístupnost jednotlivých objektů na základě vlastní zkušenosti a do hodnocení se tak promítají především jejich subjektivní pocity a dojmy. Občanské sdružení se proto rozhodlo začít mapovat přístupnost veřejností běžně využívaných objektů s využitím metodiky Pražské organizace vozíčkářů, která se mapování bariér věnuje již více než 15 let. Dle této metodiky je přístupnost jednotlivých objektů popisována jak s pomocí piktogramů, které shrnují základní informace, tak ve zprávě, která podrobně popisuje přístupnost objektu i jeho jednotlivých částí.
Každý uživatel tak má dostatek informací proto, aby mohl posoudit, zda je pro něj objekt přístupný, případně jakou formu dopomoci bude potřebovat při zdolávání existujících bariér. Nejdůležitější je skutečnost, že toto rozhodnutí může dotyčný udělat dříve, než se k danému objektu vypraví, a než až v momentě, kdy před ním bude stát.
Život bez bariér, o. s. mapuje Novou Paku
Zaměstnanci Života bez bariér mapují v Nové Pace přístupnost nejenom budov, ale i veřejných prostor a infrastruktury, jako jsou parky, lávky pro pěší, autobusová nádraží apod. Informace o zmapovaných objektech spolu s jejich fotodokumentací naleznou uživatelé na www.zbb.cz v sekci věnované bezbariérovosti.
A jak mapování probíhá? V ulicích Nové Paky můžete od začátku roku 2013 potkat „mapovače“ vybavené evidenčními listy, dálkoměrem, sklonoměrem a fotoaparátem. Provozovatelé a majitelé jednotlivých objektů v Nové Pace jim doposud vždy vyšli vstříc a umožnili jim potřebná data posbírat, tak, aby si široká veřejnost mohla udělat představu o tom, jakým způsobem se lze do jednotlivých objektů dostat a v nich nabízené služby tak mohla využít v maximální možné míře. V roce 2013 zmapovalo sdružení v Nové Pace desítky objektů a v roce 2014 plánuje v činnosti pokračovat. Sdružení také plánuje navázat spolupráci s těmi okolními obcemi, které by měly o zmapování přístupnosti veřejných objektů na svém území zájem.
Do procesu mapování se může zapojit kdokoliv z Nové Paky a jejího okolí. Ať už chce zveřejnit informace o přístupnosti svého objektu, či pokud sám narazí na architektonickou překážku, s jejímž překonáním měl problémy. Každý se také na přístupnost veřejných objektů ve své obci může u místní samosprávy informovat a tím případně iniciovat její zmapování.
Sdílet / hodnotit tento článek