REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Plovoucí dřevostavba jako biblická archa. Psychiatrická klinika pluje na vodě a poskytuje klid pro terapie

Paříž se má čím chlubit. Obsáhlý seznam zdejších pamětihodností, příkladů mimořádné architektury a inspirativních míst k návštěvě, nedávno rozšířila i nová pobočka psychiatrické kliniky. Pohled na ní je mimořádný, jen je trochu problém ji najít. Největší šanci ale máte u Port de la Rapée, kde obvykle kotví. Adamant Hospital je totiž plovoucí.
Foto: Sergio Grazia

Idea, která stojí za vznikem této instituce, není zrovna přímočará. Začít bychom asi měli u pacientů, trpících psychickými obtížemi. Těmi závažnými a prohlubujícími se, které si často žádají zdlouhavou léčbu. A hospitalizaci, pobyt v nějakém sanatoriu nebo na psychiatrickém oddělení nemocnice či jiného specializovaného ústavu. Klinická léčba jejich psychických obtíží může být a často je úspěšná. Ale žádá si ještě navazující rekonvalescenci, postupnou a neméně zdlouhavou fázi návratu do normálního života.

Lidé, co neradi nemocnice

Většinou se tito bývalí pacienti psychiatrických léčeben schází na pravidelných terapeutických sezeních. A tady vzniká problém. Po onom předchozím dlouhém pobytu v sanatoriu mají ti vyléčení jistý, často ne až tak neopodstatněný odpor k veškerým lékařským institucím. K nemocnicím, lékařům, bílým plášťům. Je to trochu paradox, ale řádně ukončená léčba, na níž má navázat terapie, je pro tyto bývalé pacienty natolik stresujícím zážitkem, že se jí snaží vyhýbat.

Foto: Sergio Grazia

A tím mohou sami sebe dohnat až do stavu, ne nepodobného před zahájením léčby. Zážitky spojené s hospitalizací jsou pro ně natolik nehezké, že mohou vést až k další hospitalizaci. Zdaleka nejde o nějakou nahodilost. Těch pacientů/klientů s psychickými obtížemi, na něž velmi neblaze doléhá jakákoliv zmínka o nemocnicích a klinikách, je ve Francii – potažmo v Paříži – tolik, že se to představenstvo Hôpital Esquirol de Paris rozhodlo řešit velmi kreativním způsobem.

Psychiatrickou klinikou, místem určeným pro konání těch nezbytných doléčovacích terapií – které ovšem v žádném ohledu rozhodně nemocnici nepřipomíná. A touto netradiční zakázkou byli pověřeni architekti ze studia Seine Design, ve francouzské metropoli proslulí realizacemi v oblasti kultury, pohostinství a lékařské péče. Musí se nechat, že nezklamali. Svým projektem se totiž ostře vymezili proti všemu, co se dá s nějakou nemocnicí spojit.

Foto: Sergio Grazia

Základy? Ty stojí na vodě

Třeba už jen tím, že se rozhodli nenavrhovat klasickou budovu – stavbu spojenou základy se zemí. Místo toho rozpracovali vizi kliniky, která je lodí. Plovoucí, pohybující se lékařskou institucí. A už z toho vyplynula řada proměn tradičního uspořádání, které dodávají celému prostoru (a ne zrovna malému, je to 600 metrů čtverečních plochy) dočista odlišné vyznění.

„I když je to normální denní psychiatrická léčebna, koncipovaná na základě myšlenky terapeutických dílen, snaží se působit neformálně. Jako velký balkón, z něhož jste se přišli podívat na řeku Seinu,“ prozrazují architekti. Uvnitř se nachází to, co by se tu dalo čekat – salonky pro terapeutické skupiny, tvořivé dílny, místo pro meditační cvičení. Prostor pro hudbu, malování i keramiku. A také zázemí, pro psychology/psychiatry/psychoterapeuty. Na lodi je přítomen celý lékařský tým.

Foto: Sergio Grazia

Nenosí ale bílé pláště, ani námořnické uniformy. Působí naprosto civilně, a ve všedním ruchu na palubě se dočista ztrácí. Je tu velká knihovna s posezením a čtenářským koutkem, kavárna s vynikající kávou a vstřícnou obsluhou. Je to skoro jako vnější svět, jen v bezpečné skořepině lodi. Který nabízí uklidňující a chráněnou péči. Interiér je rozlehlý, otevřený a přehledný. A svým laděním připomíná spíše umělecké ateliéry než nemocnici. Má svou vlastní dynamiku, jen lehce rozkolísanou řekou.

Studené dlaždičky a sterilní provedení stěn, odlidštěnou a nepříjemnou recepci, bledé LED podsvícení chodeb, nepohodlné posezení, chaotické cedulky a depresivní výtahy – nic z toho tu nenajdete. Je to loď, a interiéru vévodí hřejivé tóny dřeva.

Vše je tu podřízeno jednomu účelu: co nejvíce omezit těžké období, následující po hospitalizaci pacientů trpících velmi různorodými patologiemi. A na základě programu kreativního programu jim nabídnout zařízení, do kterého by se sami rádi chtěli vracet. Což je nezbytnou podmínkou pro jejich opětovné začlenění do sociální sféry.

Foto: Sergio Grazia

Inspirativní a uklidňující

„Šlo o to postavit budovu co nejsmysluplněji, aby se dílo stalo předmětem výměny,“ popisují architekti. Během fáze zpracování se k návrhu vyjadřovali nejen stavitelé a lékaři, ale také sami pacienti. A společně pak dopracovali vizi do finále, v níž skutečně nejde o budovu, ale loď. Na níž jsou zvenku patrné sváry a ocelové desky, a šlo poznat, že to není nemocnice, ale plavidlo.

Architekti si dali záležet na tom, aby objekt reagoval na povětrnostní podmínky, déšť, slunce nebo vítr. Které – v různé formě – pronikají dovnitř. Pohyblivými okenicemi, vnitřní terasou. Otevření budovy a fasády napomáhá Adamant udržovat privilegovaný vztah se svým okolím. Vnější přístupové mosty z mola na balkonové strany, v kombinaci s průhledností vyvýšených rotund, vyjadřují poklidnost a přehlednost místa.

Foto: Sergio Grazia

Vnitřní a vnější atmosféra se může měnit v závislosti na denní době, sklon dřevěných lamel také umožňuje, aby se v nich odrážely odrazy vody a přenášely se dovnitř. Složité to bylo s měřítky. Vytvářet kapacitní prostor s parametry „domáckého“ prostředí si žádalo cit. A symetrii. Výsledkem je architektonicky hodnotný příspěvek do bohatého pařížského portfolia. A velmi potřebná instituce, která v žádném ohledu nemocnici nepřipomíná, byť tak funguje na výtečnou.

Název projektu: Adamant Hospital
Typ projektu: psychiatrická klinika, terapeutický prostor
Architektonické studio: Seine Design
Lokalizace: Port de la Rapée, Paříž, Francie
Vedoucí architekti: Gérard Ronzatti
Klient: Hopital Esquirol
Užitná plocha: 600 m2
Zahájení projektové fáze: 2010
Rok dokončení (finalizace): 2019

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Jeroen Musch

Ubytování jako v ptačí budce. Chata na nožičkách vás přenese do korun stromů

Můžete je milovat, můžete je nesnášet. Ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. Architekti z celého světa je zjevně budou stavět dál. Chaty, přenesené do výšek korun stromů a usazené na chůdách, se totiž líbí. Aktuální nizozemský projekt tu myšlenku ptačí budky ještě posiluje designem.

Foto: Lina Németh

Dřevostavba dýchá s okolní přírodou. Rodinný dům na Benešovsku zapadá do krajiny

Benešovsko je oblíbenou středočeskou destinací s krásnou přírodou a malebnými vesnicemi obklopenými loukami a lesy, jež svádějí k nostalgii a odpočinku. Patří bezesporu i k vyhledávaným lokalitám pro stavbu rodinných domů. Nahlédněme do zajímavě řešené dřevostavby, která daný klid…

Zdroj: STUDIO PEER

Nové lávky v sídlišti Petržalka obyvatelům usnadní a zkvalitní život

Brněnské architektonické studio Peer navrhlo nové lávky na bratislavském sídlišti Petržalka. Cílem je propojit slepé rameno Dunaje s novými MHD zastávkami, které na sídlišti přibydou. Lávky by měly zároveň přispět k tomu, aby se z této lokality stala oblíbená rekreační zóna.