Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Další designovka do zahrady - zatravňovací dlažba Rainstone

Výběr zahradních prvků se podobně jako u zařízení bytu nebo domu řídí do značné míry vkusem majitele. Design tak bývá vedle užitných vlastností jedním z nejdůležitějších faktorů také u betonových dlažeb. Ty se totiž v zahradách, okolí bytových i rodinných domů nebo rekreačních objektů podílejí na celkovém estetickém dojmu. Pokud hledáte i vy do své zahrady funkční a zároveň designové řešení pro zpevnění travnatých ploch, máme pro vás tip.
Zdroj: LIAPOR

Rainstone je elegantní betonová zatravňovací dlažba, která zaujme na první pohled. Na tvarovkách o rozměru 400 x 400 x 100 mm se pravidelně střídají rovnoběžné betonové pruhy a stejně široké mezery. Při pokládce tak vznikají přímé linie, které v kombinaci se zatravněním nebo dekoračním zásypem vytváří efektní plochy vhodné nejen pro chůzi, ale také pro pojezd osobními i nákladními vozy. Zatravnění může tvořit až 40 % z celkové výměry. Chcete-li plochu ať už z praktických nebo designových důvodů opticky “rozbít”, můžete Rainstone kombinovat s hladkými dělícími tvarovkami, které oddělí třeba parkovací stání nebo vytvoří chodníky.

Výhody zatravňovací dlažby

Kromě travnaté plochy s vysokou nosností získáte ve své nové zatravňovací dlažbě i mnoho dalších výhod. Většina z nich je spojená s hospodařením s dešťovou vodou. Zatravňovací dlažba je totiž vodopropustná a umožňuje dešťové vodě vsakování do půdy místo toho, aby bez užitka odtekla kanalizací. Díky tomu můžete zabránit nejen snižování hladiny podzemních vod, ale brzy poznáte i další příjemný efekt. Zatravněná plocha pomáhá snížit teplotu vzduchu a zvýšit vlhkost. Což oceníte především v létě. Okolní zeleň také vykazuje nižší potřebu zálivky. A při vydatných deštích pomáhá vsakování vody do půdy odlehčit kanalizaci.

Zdroj: LIAPOR

Díky zatravňovací dlažbě si navíc můžete při stavebním řízení “ušetřit” cenné čtvereční metry při počítání koeficientu zastavěnosti na stavební parcele. Zatravňovací dlažba se totiž často nezahrnuje do zastavěné plochy. To je však vždy nutné ověřit v územním plánu obce.

Pokládka zatravňovací dlažby

U zatravňovacích dlažeb je stejně jako u všech ostatních betonových dlažeb důležitá dobře provedená pokládka, pro níž je základem pečlivě zhutněný podklad. Jednotlivé kostky se pak kladou do předem promyšlené sestavy. Optimální mezery mezi jednotlivými řadami zajistí distanční výstupky a správnou vazbu zase do sebe zapadající drážky.

Zdroj: LIAPOR

Údržba  zatravňovací dlažby

Dlažba jako taková nevyžaduje prakticky žádnou údržbu. Jinak je tomu ale v případě zatravnění. Důležité je již v začátku dbát na dobré promíchání travního semene se substrátem, aby tráva mezi žebry rovnoměrně zakořenila. Při letním suchu je potřeba zajistit také pravidelnou zálivku. Pro zkrácení porostu si vystačíte s klasickou sekačkou

Další informace o vegetačních dlažbách LiaStone najdete na www.liastone.cz. Objednejte online a získejte slevu 10 %!

LIAPOR | Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s.

logo
Vintířov 176
357 35 Vintířov

telefon: 352 324 444
e-mail: info@liapor.cz

web: www.liapor.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: LIAPOR – Lias Vintířov, lehký stavební materiál k. s.

Betonové dlažby příští rok na jaře za letošní ceny

Zafixujte si ceny betonových dlažeb a dalších zahradních prvků LiaStone a stavte příští rok za letošní ceny. Zaplatit a vyzvednout si je můžete až do 30. června 2024.