Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Distributor nechce připojit moji fotovoltaiku. Co dělat? A jak elektřinu akumulovat?

Co dělat, pokud chcete fotovoltaiku na svém domě, ale distributor vás odmítne připojit do sítě? Nebo odmítne připojit tak velký výkon, jaký byste si představovali? Zda vás distributor připojí je čistě na jeho rozhodnutí a vy ho nijak neovlivníte. Jsou možné technické přetoky do sítě? A co je technický přetok a co už ne? A jaké možnosti máte při akumulaci energie? Drahé baterie jsou jen jedno z řešení.
Zdroj: AdobeStock – Anatoliy Gleb
Zdroj: AdobeStock – Anatoliy Gleb

Novela energetického zákona umožnila instalovat bez licence domácí fotovoltaiku až do výkonu 50 kWp. Distribuce však na připojení takto velké elektrárny často není připravená a nemusí takto velkou fotovoltaiku připojit k síti. Distributor může na žádost o připojení zareagovat několika způsoby. Buď elektrárnu připojí v plném rozsahu, nebo jen do určitého výkonu, anebo ji nepřipojí vůbec. Jaké možnosti má v těchto jednotlivých případech zákazník? Dozvíte se ve videu.

Více zajímavých videí na estav.tvOn-line televize pro architekturu, stavbu a bydlení

Jak lze naložit s přebytky elektřiny?

I když vám distributor nepovolí kromě technických přetoků nic jiného, můžete si uložit – akumulovat energii u sebe. Jak to udělat poradil Petr Částek v rozhovoru s redaktorem TZB-info Jiřím Zilvarem. Vedle osvědčených ale drahých baterií je to i možnost chytrého řízení elektřiny v domě, nebo povolení vyšší teploty vody v bojleru. Jaké možnosti se nabízejí v kombinaci s tepelným čerpadlem? Ale neopaří vás horká voda z přehřátého bojleru? Ve videu získáte odpovědi.

Polsko vs. ČR – prudký rozvoj u sousedů nebyl udržitelný

Petr Částek ve videu mluví o zkušenostech z polské firmy Columbus o tom, jak snadno a rychle dosáhlo Polsko fotovoltaického boomu. Hovoří o uvolněných podmínkách připojování do sítě. Oproti České republice mělo Polsko například velice výhodné podmínky virtuální baterie, tedy odevzdávání energie do sítě v době přebytků elektřiny z fotovoltaiky a čerpání ze sítě v době jejího nedostatku.

Takový rozvoj fotovoltaiky byl však neudržitelný a podmínky v sousedním Polsku se od té doby výrazně zpřísnily – uživatelé nyní přebytky prodávají do sítě za tržní cenu, což je stejný model, jako v ČR.

Jak přesně vypadaly výhodné podmínky pro domácí fotovoltaiku v Polsku? Podívejte se na rozhovor s Petrem Částkem, členem představenstva Columbus Energy.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Solární energie pro rodinný dům

Dům z jihozápadní strany. Zdroj foto MŽP

Oprav dům po babičce v praxi. Zkušenosti s novou dotací na zlepšení energetické náročnosti rodinného domu

V září byl otevřen nový dotační program Oprav dům po babičce, který se v některých požadavcích odlišuje od základního dotačního programu Nová zelená úsporám. Pojďme se na to podívat blíže. Jak by měl potenciální zájemce postupovat a co ho bude čekat, si můžeme ukázat i na konkrétním…

Zájem o fotovoltaiku letos pokračuje, žádostí je meziročně třikrát více

Zájem o fotovoltaiku letos pokračuje, žádostí je meziročně třikrát více

Prudký nárůst poptávky po zřízení fotovoltaických elektráren v ČR pokračuje i letos. V prvním čtvrtletí roku stoupl počet žádostí o dotaci na fotovoltaiku na 21.587, což je meziročně třikrát více. Vyplývá to z údajů Státního fondu životního prostředí ČR a Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT). Podle CAFT se postupně…