Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Užitečné tipy, jak vybrat vhodné jídelní stoly a židle

Výběr jídelního setu nevyžaduje dlouhé přípravy, ale přece existuje pár triků, které se před nákupem vyplatí znát. Jaký tvar stolu se nejlépe hodí do vaší jídelny a jak si užít komfort při každém stolování?
Zdroj foto: Room27 / Shutterstock.com
Zdroj foto: Room27 / Shutterstock.com

Jak vybrat tvar jídelního stolu? Orientujte se podle prostoru

Jídelní stoly jsou středobodem každé jídelny. Společně s rodinou k nim zasedáme a vychutnáváme si u nich několik jídel denně. Jak ale poznat, jaký tvar je právě pro vaši jídelnu ten nejlepší? Pomocníkem při výběru je rozměr místnosti a prostor, jenž můžete pro stůl využít.

Máte prostornou jídelnu? Pořiďte si kulatý stůl. Máte menší prostorové možnosti, ale líbí se vám zaoblené tvary? Místo kulatého stolu si pořiďte oválný model. Do jídelen, jež jsou malé, se nejlépe hodí klasické čtvercové či obdélníkové stoly, které lépe zapadnou do rohu místnosti.

Jak sladit židle a stoly? Nakupujte jídelní sety

Při zařizování interiéru je také důležité myslet na harmonii celé místnosti. Chcete koupit nejenom nový jídelní stůl, ale také vhodné židle? Nekupujte je zvlášť, ale raději se podívejte na jídelní sety - skládají se ze stolu a židlí, které k sobě dokonale ladí. Sety většinou naleznete v provedení pro čtyři nebo šest osob.

Po koupi nového jídelního setu nezapomínejte na to, že jeho životnost ovlivňujete svým chováním. Jestliže se budete o jídelní stůl a židle pečlivě starat, např. ošetřovat dřevěné kousky lakem, vydrží ve vaší jídelně dlouhou řadu let.

Shrnutí

Orientujte se při výběru podle prostoru, který máte v jídelně k dispozici. Ve velkých jídelnách vyniknout kulaté stoly, zatímco do těch menších lépe zapadnou stoly s ostrými hranami. Máte-li v jídelně málo místa, ale často pořádáte hostiny pro více lidí, můžete si koupit stůl rozkládací, jenž se dá snadno přizpůsobit aktuálnímu počtu strávníků.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Veřejné osvětlení, zdroj fotolia, sema_srinouljan

O dotaci na výměnu osvětlení si zažádalo 700 obcí

O dotaci na rekonstrukci veřejného osvětlení zprostředkovávanou ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) si zažádalo 700 obcí. Z vyčleněné částky 2,52 miliardy korun se vyčerpalo 1,78 miliardy korun. Výzva k čerpání dotací určená na opravu lampových stožárů, instalaci LED svítidel a další opatření k úspoře energie za…

OD Kotva [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Obchodní dům Kotva dnes uzavřela rekonstrukce, potrvá dva roky

Obchodní dům Kotva v Praze 1 ode dneška uzavřela rekonstrukce. Potrvá dva roky. V nižších patrech vzniknou luxusní obchody a ve vyšších kanceláře. Promění se také okolí Kotvy, například zmizí nynější vstup do potravin. Sedmipodlažní budova s celkovou plochou 28.000 metrů čtverečních byla otevřena v roce 1975.

Libeňský most, archivní záběr, foto: Jakub Kopecký

Zavřenou část Libeňského mostu odborníci doporučili zbourat

Odborníci doporučili zbourat nyní uzavřený tzv. inundační most u pražské Palmovky, který je součástí Libeňského soumostí. Silničáři počkají na platné stavební povolení a pak zahájí demolici mostu. Práce by mohly začít letos v dubnu. Dnes to řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

Bytový dům, zdroj: fotolia

Ceny nemovitostí opět na vzestupu. Starší nemovitosti ke konci roku zdražovaly

Průměrná cena staršího bytu v ČR činila ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku 87 838 korun za metr čtvereční. Mezičtvrtletně to bylo o pět procent víc a meziročně o sedm procent víc. Cena vzrostla v Česku mezičtvrtletně o osm procent také u rodinných domů, a to na průměrných 55 160 korun za metr čtvereční. O nižší…

Libeňský most, archivní záběr, foto: Jakub Kopecký

Závada uzavřela pro tramvaje pražský Libeňský most

Kvůli havarijní uzavírce Libeňského mostu v Praze je ode dneška do odvolání zastavený provoz tramvají mezi Palmovkou a Maninami. Tramvaje jezdí odklonem, kdy se provoz obnoví zatím není jasné. Závadu pravděpodobně způsobily silné mrazy, uvedla Technická správa komunikací (TSK). Podle její mluvčí Barbory Liškové je…

Zdroj: fotolia.com

Zájem o palivové dřevo meziročně klesl o 43 procent, důvodem počasí i předzásobení

Zájem Čechů o palivové dřevo loni klesl. Celkový objem prodaného palilového dříví se v roce 2023 meziročně snížil o 43 procent. Jedním z hlavních důvodů byla vysoká poptávka o rok dříve, kdy se velká část zákazníků kvůli vysokým cenám energií předzásobila. Roli v loňském roce také hrálo teplejší počasí a pozdější…

Zdroj: fotolia.com

České stavebnictví dál klesá, v listopadu meziročně o 6,5 procenta

Stavební výroba v Česku zrychlila meziroční pokles. Loni v listopadu se snížila o 6,5 procenta, v říjnu klesla o 0,9 procenta. Pokles produkce zčásti ovlivnilo počasí bohaté na srážky, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Výroba v pozemním stavitelství, což jsou stavby budov, se oproti stejnému období předchozího…

Zdroj: fotolia.com - aleksei

Nové environmentální stanovisko má usnadnit získání stavebního povolení

Nové jednotné environmentální stanovisko má usnadnit a zrychlit získání stavebního povolení. Zavedl ho zcela nový zákon, který o 1. 1. 2024 nabývá účinnosti. Stanovisko bude zahrnovat požadavky na posouzení dopadů stavby na životní prostředí až podle devíti dosud platných zákonů.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA