„Situace na trhu s tepelnými čerpadly je stále napjatá a termíny dodání jsou už nyní jednoznačně podzimní,“ říká Jiří Svoboda, jednatel společnosti Master Therm, která tepelná čerpadla v Česku vyrábí i vyvíjí. „My v tuto chvíli zákazníkům potvrzujeme přelom září a října 2023. Je před námi ale už jen pár týdnů, během kterých dokážeme zaručit dodání ještě před příchodem nízkých teplot. Kdo bude čekat déle, start topné sezóny nestihne.“
Těch, kdo objednávku odkládají, je ale stále více. A u dalších výrobců je situace velmi podobná, dokonce i přesto, že podobně jako Master Therm navýšili kapacitu výroby. „Většina dodavatelů a montážních firem investovala do školení montérů, zásob a kapacit. V současnosti je zájem stále velký, ale mnoho zákazníků váhá a vyčkává. To vede k nynějšímu stavu, kdy jsou montážní kapacity zbytečně nevyužité a na podzim budou možná vytížené až příliš,” potvrzuje předseda Asociace pro využití tepelných čerpadel Lubomír Kuchynka.
Klíčové je nenechat se zmást dotací
Za nižší poptávkou po tepelných čerpadlech v tomto roce nemusí stát jen aktuální pokles ceny energií a teplé letní počasí, ale také státní politika. Dotační program Nová zelená úsporám, který jindy motivuje k investici do energeticky úsporných a ekologických opatření, se totiž v průběhu léta pozastaví. Naopak Kotlíkové dotace, které byly pozastaveny na konci srpna 2022, na svůj letní restart teprve čekají. A půjčky na fotovoltaiku a tepelná čerpadla, které na jaře avizoval ministr životního prostředí Petr Hladík, by měly být spuštěny dokonce až v průběhu září.
„Bohužel pauzy mezi programy nebo dlouho dopředu proklamované výzvy ohledně změn programů na trhu způsobují zbytečné výkyvy a rozvoj tepelných čerpadel brzdí,” upozorňuje na dopady opatření Lubomír Kuchynka a dodává, že povinnost vyměnit kotel nejpozději do září 2024 stále čeká na minimálně 150 tisíc domácností.
Zájemci o výměnu kotlů a kamen, zateplení domu, fotovoltaiku nebo jiné státem podporované řešení se proto podle odborníků nesmí nechat zmást. Přesto, že program Nová zelená úsporám čekají dotační prázdniny, od září bude opět žádosti opět přijímat, a to dokonce i zpětně. Administrace již přijatých žádostí, dokládání realizace úsporných opatření i vyplácení finančních prostředků budou pokračovat i v letních měsících bez přerušení.
„Je nutné konstatovat, že úředníci na Státním fondu životního prostředí odvedli kus dobré práce, programy byly úspěšné a funkční. V plánu bylo i další zjednodušení. K němu došlo v oblasti například dokládání faktur, ale na druhou stranu do programu NZÚ přibyla povinnost u výměn plynových i elektrických zdrojů dokládat průkaz energetické náročnosti budovy (PENB), což představuje pro žadatele další zdržení i finanční výdaje,” říká Lubomír Kuchynka z Asociace pro využití tepelných čerpadel.
S objednávkou přesto otálejí dokonce i ti, kdo ví, že čerpadlo budou potřebovat. Jedná se především o domácnosti, které teprve staví nebo rekonstruují dům a do fronty se oproti předpokladu staví i ti, kterým se posunuly termíny dokončení nebo čekající na nové dotační programy.
Kdo chce v zimě ušetřit, už mnoho šancí nemá
Pořízení tepelného čerpadla je přitom jedním klíčových kroků, který mohou domácnosti učinit pro snížení účtů za energie. Ušetřit s ním lze až 80 % nákladů ve srovnání s tradičními zdroji, a je tak zdrojem vysoce efektivního i úsporného ohřevu vody a vytápění.
„Na vysokou poptávku, která nás v září pravděpodobně čeká, se částečně připravujeme na naší straně a určitý počet produktů vyrábíme takzvaně na sklad. Drtivá většina čerpadel ve výrobní frontě do konce září je však už de facto prodaná a má svého majitele. Je proto prakticky jasné, že ti, kdo si čerpadlo během léta, se jeho instalace dočkají až po zahájení topné sezony,“ upozorňuje Jiří Svoboda z Master Therm.
Otopné období totiž začíná dle vyhlášky Ministerstva průmyslu a obchodu ČR vždy 1. září a trvá do 31. května následujícího roku. Samotná topná sezóna je pak zahajována na základě průměrných teplot a například v loňském roce se kotle spustily už 18. září.
Sdílet / hodnotit tento článek