REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vila Tugendhat: Jak se repasovaly původní stroje a zařízení. Povídali jsme si s odborníkem

V posledním díle seriálu jsme vám chtěli umožnit nahlédnout do tajů rekonstrukce a znovuoživení technických zařízení a strojů vily Tugendhat při rekonstrukci v roce 2010–2012. Položme si otázku. Tušíte, co spojuje tělesa radiátorů, odvzdušňovací ventily radiátorů, topné niklované trubky hlavního obytného prostoru, topného hada točitého schodiště, armaturu jezírka zimní zahrady, 3 historické kotle Strebel s příslušenstvím, vodní šoupátka kotelny, ležatý ohřívač TUV, systém ochlazování a vlhčení dodávaného vzduchu, dva tepelné výměníky, ventilátor „klimatizace“, olejový filtr, hoblinový filtr nebo ovládací panel „klimatizace“?
Foto: Petr Brandejský
Foto: Petr Brandejský

Vzhledem k tomu, že řeč je stále o vile Tugendhat, nemusíte moc přemýšlet. Ano jsou to její strojní a technická zařízení. To byla ta část snadno uhodnutelná. Ale, co ještě spojuje tyto technické pojmy, za kterými se skrývají repasované části, nové díly nebo kompletní repliky celků? Je to osoba inženýra Tomáše Flimela, který svojí společností Flirex zastřešoval veškerou realizaci všech zmíněných technických zázraků vily, které bylo třeba repasovat, vytvořit a znovuoživit.

Více zajímavých videí na estav.tvOn-line televize pro architekturu, stavbu a bydlení

Rozhovor s nadšencem, který těmito věcmi žije, je inspirativní i pro obyčejného laika, který moc netuší, co zmíněné pojmy znamenají. Natož pak pro člověka z oboru a technické fajnšmekry. Jeho nadšení pro věc je strhující a nakažlivé. Za jeho povídáním se skrývá spousta hledání v archívech, ve starých fotografiích, v původní dokumentaci. Od dokumentace přes model se dostáváme k výrobku, většinově v kovu, takže vás nepřekvapí, že pan inženýr Flimel je původně odchovancem První brněnské strojírny. Pak už je jenom krok k nádherným odvzdušňovacím ventilům radiátorů, složení kotlů Strebel z velkého množství nepoužívaných sourozenců z celé republiky nebo k jednoduché, ale esteticky zdařilé replice armatury zahradního jezírka v reprezentativní části interiéru.

Majstrštyk je armatura v jezírku v zimní zahradě. V provozu hodně trpí zasolováním, ale je hodně zajímavá. Je vypouštěcí a zároveň pojistná. Tedy vznikl, byť malý, ale hodně zajímavý kousek,“ upozorňuje na tuto vodovodní armaturu Tomáš Flimel.

Na tehdejší dobu vyspělá technika a technická řešení vyžadují profesionální přístup se srdcem nadšence, který vše dotáhne do zdárného finále. Je to takový prubířský kámen, protože často hledáte řešení tam, kde zbyla ruina nebo nepřehledná drť, kdy se pouze můžete domnívat, jak předloha vypadala a fungovala. Ten prubířský kámen prezentuje pochopitelně rozličnost a obtížnost úkolů a nových výzev. Není však pro nějakého učně začátečníka nebo garážového kutila, ale pro precizního profesionála, kterým pan inženýr Flimel bezesporu je. Jeho specializací je totiž restaurování technických památek – strojů, strojních zařízení, technických zařízení budov. S chutí, odborným zázemím a taky potřebnou licencí odborníka.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Kotelna – vila Tugendhat. Foto: redakce

Vila Tugendhat spotřebovala vagón koksu za sezónu. Jak se vytápěla dříve a dnes funkcionalistická perla

Vila Tugendhat měla v dobách největší slávy, myšleno v době, kdy sloužila krátkých 9 let svým majitelům, rodině Tugendhatových, poměrně slušnou spotřebu paliva. Hovoří se o vagónu koksu na zimní sezónu. Rodina si mohla tento přepych dovolit, ale ekonomické řešení to zrovna nebylo. Veliké plochy…

Zdroj: AdobeStock – Josef Kubeš

Vila Tugendhat: Koupelnový design světové úrovně inspiruje dodnes. Měl ale limity tehdejších materiálů

Pokud se dobře rozhlédnete po vile Tugendhat, zjistíte, že se díváte na úžasné dobové, a hlavně originální kusy mobiliáře a vybavení včetně sanitární keramiky. Ty opravdu originální kusy mobiliáře jsou součástí expozice v suterénu vily. Zatímco na jejich původních místech jsou věrné repliky.…

Zdroj: AdobeStock – Josef Kubeš

Vila Tugendhat: Méně je více. Perla architektury, památka UNESCO. Moderně vybavený dům měl i řízené větrání

Brno je občas nepatrně opomíjené stran památek a pokud nejste znalci, tak se lehce stane, že přehlédnete opravdové skvosty. Ten, kdo navštíví Brno na krátký čas, namíří svoji pozornost převážně na skvělé, tudíž i vcelku známé trio vil, které bylo posléze doplněné o vilu čtvrtou. Zmíněným triem jsou…