„Potenciální uživatelé s pořízením systému řízeného větrání s rekuperací do svého domu mnohdy váhají, jelikož nejsou přesvědčeni, že se jim tato počáteční investice vyplatí,“ uvádí Bc. Pavel Vořech, produktový manažer pro komfortní větrání Zehnder. Řízené větrání s rekuperací tepla má přitom výrazně pozitivní vliv na energetickou náročnost budov. Pokud je systém kvalitní, správně navržený a zaregulovaný, dosahuje až 94% účinnosti rekuperace, čímž uspoří až polovinu nákladů na vytápění. Stabilní temperování vzduchu díky rekuperaci je totiž energeticky mnohem efektivnější, než manuální větrání okny. Těmi si do interiéru v zimním období pouštíme studený vzduch, který je třeba ohřát – což znamená více topit. „Provoz větrací jednotky v běžném rodinném domě se v nákladech na energie pohybuje v řádu nižších stovek měsíčně, nikoli tisíců korun, jak se mnozí domnívají,“ dodává odborník.
Mylná je navíc i představa úspor při dočasném vypnutí systému řízeného větrání například při odjezdu na dovolenou. To naopak efektivitu rekuperace snižuje. V případě potřeby je možné využít integrovaných technologií samotných jednotek – například větrací jednotky Zehnder ComfoAir Q nabízejí úsporný režim „AWAY“, při kterém je spotřeba energie naprosto zanedbatelná, pouze kolem 10 W.
Investice do bydlení je zkrátka investicí na celý život a podléhat předsudkům při jejím zvažování se nevyplácí. Samotná rekuperace naopak rozhodně ano.
Sdílet / hodnotit tento článek