VEXTA GROW
VEXTA nabízí výstavbu mnoha typizovaných domků i domů na míru. Koncept rostoucího domu vznikl s myšlenkou řešení finančně dostupného a flexibilního domu, který se umí přizpůsobit aktuálním potřebám. Přístavbu tak řešíte až ve chvíli, kdy ji opravdu potřebujete. Hotovo je během pár týdnů. Koncept je navržen jako důmyslný systém různě velkých a vybavených modulů, které se k sobě dají připojovat do několika tvarů. Více nám o této novince řekne pan Martin Líska, obchodní ředitel firmy VEXTA:
Proč jste se rozhodli realizovat právě dřevostavby?
V dnešní době, kdy všude okolo nás rezonují požadavky na úspory energií, snaha zpomalit globální oteplování a tedy i produkci CO2, důraz na soběstačnost, je to více než jasné. VEXTA se ale na dřevostavby začala soustředit již před lety pro další zjevné důvody (možnosti prefabrikace, rychlost výstavby, příjemné klima, ekologické parametry – dřevo „samo“ dorůstá všude kolem nás), zkrátka jsme přesvědčeni, že s jedná o stavební materiál budoucnosti.
Hlavní výhodou domu VEXTA Grow má být možnost přidání dalšího modulu v případě potřeby. Jak často k tomu v reálu dochází? Chodí za Vámi spíše lidé s jasnou představou velikosti, nebo více počítají s možností rozšíření?
Naše novinka, rostoucí dům VEXTA Grow, je koncipována jako maximálně variabilní bydlení. Výchozí modul může fungovat zcela nezávisle, třeba jako startovací bydlení a po čase, pokud klient potřebuje, se jednoduše systémově rozšíří o jeden nebo více dalších modulů. Ano, klienti na začátku uvažují o variantách potenciálního „růstu“ už i třeba s ohledem na umístění výchozího modulu na pozemku atd. Realizací se zatím žádnou pochlubit nemůžeme, jde o opravdu horkou novinku od loňského podzimu, ale jsme přesvědčeni, že to nebude dlouho trvat.
Jak by technicky toto zvětšení domu probíhalo? Předpokládám, že je znovu třeba řešit založení, poté se vyřízne otvor ve stávajícím modulu a připojí se k sobě nové a staré stěny?
Pro minimalizaci zásahů zde vždy zakládáme na zemních vrutech. Ve stěně, ke které dalším modulem pak navazujeme, se nic vyřezávat nemusí – budoucí průchod se vytvoří jen demontáží původních balkónových dveří. Stejně tak máme odladěné i další potřebné zásahy do fasády, napojení technologií atd. Tedy „růst“ domu skoro v původním výchozím modulu nepoznáte.
Je konstrukční systém těchto modulů stejný jako u jiných domů? Bude domek na místě sestavován ze stěn a dalších prvků, nebo jde o více prefabrikované řešení a přijede to na místo stavby už jako kontejner? Mají klienti na výběr více materiálových možností fasád, krytin, obložení stěn uvnitř atd.?
Konstrukčně se jedná o shodný systém s drobnými úpravami, jako je u jiných našich staveb. Každopádně se jednotlivé podlahové a stěnové panely vozí na místo stavby jednotlivě, kde se kompletují do potřebného celku. Nejedná se tedy o kontejnerovou stavbu.
Co se týče materiálů tak ano, exteriérové materiály (omítkovina, dřevěná fasáda, střešní krytina…) a dekory si klient může vybírat, stejně pak tomu je i v interiéru (okna a dveře, interiérové dveře, plovoucí podlahy, obklady, dlažby a zařizovací předměty v koupelnách atd.)
Je možnost ještě nějaké variability vnitřních dispozic modulů, buď v počáteční fázi před realizací, nebo v průběhu bydlení? Je dům schopný reagovat na orientaci světových stran a umístění na pozemku vzhledem ke vstupu atp.? Dají se moduly udělat třeba zrcadlově nebo nějak upravit pozice oken?
Vzhledem k tomu, že projekt VEXTA Grow je seskládán s opravdu minimalistických modulů, není pro dispoziční klientské změny reálně prostor. Možnost zrcadlového provedení samozřejmě problém není. Každopádně s každým klientem řešíme všechny detaily individuálně a jistě jsme připraveni do výchozího konceptu zasáhnout, pokud to princip projektu umožňuje.
CAKE HOUSES
Když se v dnešní době obliby katalogových domků spojí dobrá architektura a informační technologie, může z toho vzniknout zajímavé řešení moderního bydlení. V zábavném konfigurátoru si může zájemce o nové bydlení podle svých požadavků na velikost domu navrhnout vlastní řešení, které mu následně architekti z Cake Houses pomohou dopracovat a které si může rovnou prohlížet ve 3D virtuální realitě zvenku i zevnitř a zároveň může získat představu i o orientační ceně domu, která se pak bude lišit už jen podle individuálně vybraných materiálů. Dům má vždy stejný konstrukční základ, ale je možné měnit jeho velikost v podélném směru. Vznikají tak různá dispoziční a hmotová řešení od 2+KK až po 6+KK a více. Digitalizace celého procesu potom také zajišťuje rychlejší vyhotovení dokumentace a rozpočtu, či přesnější a standardizované provedení stavby i její energetické koncepce.
Fotografie: Alex Shoots Buildings
Proč jste se rozhodli navrhovat právě dřevostavby?
Důvody jsou tři:
- praktický – dnešní proces halové výroby dřevostaveb je daleko přesnější, jasnější a rychlejší, než klasický způsob stavby cihlového domu.
- environmentální – energetická náročnost dřevostavby je nižší, než cihlového nebo betonového domu.
- ideologický – máme za to, že způsob rodinného bydlení se v průběhu času mění, a proto si myslíme, že rodinné domy by měly být „lehké“ a to včetně možnosti snadné odstranitelnosti.
V čem vidíte hlavní výhodu Vašich návrhů, čím se lišíte od konkurence?
Hlavní výhodou našich domů je jejich velká variabilita při zachování typizovaného řešení. To znamená, že si klient může vybrat ideální dům právě pro něj, aniž by potřeboval specifické a nákladné řešení na míru, které je vždy prototypem (v dobrém i ve zlém). Náš dům je naopak typizovaný tak, aby klient v každé chvíli navrhování věděl, kolik dům bude cca stát a jak bude přesně vypadat. Kromě toho byl dům navrhován architekty s velkým důrazem na jeho komfort, estetiku a funkčnost.
Od konkurence se lišíme jiným pojetím idee typového domu – nemáme katalog s desítkami různých domů. Právě naopak máme jenom „jeden“ pečlivě navržený dům, který ale může nabývat stovek dispozičních a estetických variant.
Jakým způsobem funguje modularita? Jak velký je modul, je velikost přizpůsobena přepravě?
Naše domy jsou klasické dřevostavby zkonstruované z prefabrikovaných stěnových dílů. Modularita je u nás spíše „projekční“ nebo „virtuální“ – klient si k sobě skládá předdefinované bloky, které se následně spojí do jednoho domu. Tyto bloky mají různé velikosti, které však odpovídají dřevostavebným rozměrům tak, aby se neplýtvalo materiálem a stavba byla co nejjednodušší.
Jaké materiálové a technické možnosti si mohou klienti u domu volit?
Konstrukce stavby je typizovaná, tedy vždy stejná, a jedná se o klasickou 2by4 dřevostavbu. Jednotlivé povrchy stavby však lze různě variovat – fasáda může být dřevěná, plechová, nebo klasický omítaná; střecha může být plechová, nebo z bobrovek; v interiéru mohou být materiály všeho druhu. Co se týče technických možností, tak preferujeme vytápění pomocí tepelného čerpadla v kombinaci s rekuperací nebo solárními panely.
Jakým způsobem je řešena individualita dispozice vůči konkrétnímu pozemku? Při sestavování domku v konfigurátoru jde o obdélníkový půdorys měnící svojí délku podle počtu místností, na jedné delší straně je vstup do domu a na druhé pobytové místnosti s okny na zahradu a terasu. Pokud by měl klient složitější pozemek buď tvarově nebo výškově a potřeboval by vůči světovým stranám a vstupu na pozemek změnit třeba i dispozici, je to možné? V takovém případě by to byl větší přístup na míru na úkor ostatních výhod typizovaných řešení, na čas, na výrobu, projekt atp. Nebo spíše cílíte právě na to zjednodušení?
Celý projekt Cake Houses vnímáme jako otevřený systém, který se stále rozvíjí a obohacuje o nové možnosti. Když tento fakt spojíme s tím, že ke každému klientovi a jeho pozemku přistupujeme individuálně, tak to často znamená nacházení specifických řešení. To však neznamená, že vše je možné. Pokud usoudíme, že se naše domy na pozemek kontextuálně nebo jinak nehodí, tak klientovi doporučíme individuální řešení návrhu. Dům jsme však dlouho vymýšleli a je apriori navržený tak, aby co nejlépe reagoval na různé situace. Ať už co se týká orientace vůči světovým stranám, či umístění na pozemek.
Je dům nějakým způsobem přizpůsobitelný změnám potřeb v budoucnu? Je možné měnit během provozu dispozice nebo přistavět další část domu?
Domy v našem podnebném a legislativním prostředí takto příliš fungovat nemohou. Ačkoliv to představitelné je, tak prakticky náš dům nefunguje jako družice, která je složena skutečně z jednotlivých modulů, které jdou rozpojovat a měnit. Cake House je vždy jeden celek, který lze dostavět nebo ubourat jako jakýkoliv jiný dům.
PRODESI/DOMESI
Architekti a zároveň realizační firma, zaměřující se na dřevostavby. Již více jak 20 let vytváří vysoce architektonicky kvalitní návrhy, ve kterých usilují o rovnováhu estetiky, technické vyspělosti, energetické šetrnosti a vysoké kvality provedení. V nabídce mají 4 typová řešení, která umí přizpůsobit konkrétním potřebám klientů. Typové domy lze například libovolně natáhnout a zvětšit si tak vnitřní obytnou plochu. Všechny změny probíhají ve spolupráci s architekty, kteří se postarají, aby i po úpravách dům neztratil nic ze své elegance a vnitřní funkčnosti. Novinkou v typových domech je dřevostavba z CLT panelů EVO, která může být v základní variantě řešením pro malé rodiny nebo lidi bez dětí, či například víkendovým domem v přírodě. V rozšířené variantě EVO lze získat pohodlné bydlení v dispozici až 4+KK. Půdorys přízemí a prostory otevřené galerie pod střechou je možné různě dispozičně dělit podle přání a potřeb budoucích obyvatel.
Typový dům EVO. Vizualizace: Studio SME
Proč jste se rozhodli navrhovat právě dřevostavby?
Náš ateliér, zaměřený čistě na dřevostavby, založili již před 21 lety architekti Pavel Horák a Václav Zahradníček. Chtěli tehdy přijít s něčím novým a dřevostavby byly určitou dírou na trhu – tvořily pod jedno procento celkového objemu staveb rodinných domů. Líbila se jim estetická stránka dřeva, jeho vůně a ekologie. Inspirací jim byly zahraniční stavby ve Skandinávii, Belgii, Německu, Švýcarsku nebo v regionu na západě Rakouska u Bodamského jezera jménem Voralbersko, což býval nejchudší rakouský region, kam se však v 60. letech začali stěhovat umělci a v podhůří Alp zde budovali progresivní a minimalistické dřevěné domy.
V čem vidíte hlavní výhodu Vašich návrhů, čím se lišíte od konkurence?
Naší výhodou bezesporu je, že naši architekti jsou specialisté právě na dřevo, které má svá specifika. Zároveň jsme i realizační firma, takže dům nejen navrhneme, ale i postavíme. To našim architektům umožňuje zažívat neustálou konfrontaci mezi návrhem a realizací. Náš tým má nyní desítky odborníků různých profesí a ti spolu uvnitř firmy komunikují s cílem dosáhnout co nejlepšího výsledku.
V čem se liší nový koncept EVO např. od vašeho dřívějšího Freestylu? Jde tam kromě jiného designu a dispozice o využití jiných materiálů, technologií, je nějak více ekologický?
Evo je jedna z našich novějších typových dřevostaveb. Při práci na návrhu a výběru materiálů se naši architekti zaměřili na řešení, které ještě více reflektuje principy udržitelnosti a ekologie. Většina materiálů je přírodních. Kromě dřeva, které je využíváno v maximální míře, si lze zvolit také větší poměr recyklovaných materiálů, které tak zakončí svůj životní cyklus smysluplnou formou. Ale není to jen o materiálech nebo technologiích, zásadní je také hledisko dispozice – naším záměrem bylo vytvořit dům, který bude variabilní odpovědí na různé životní etapy, v nichž se každý postupně ocitá. Snažíme se tak o maximální udržitelnost i vzhledem k provozu domu a jeho využitelnosti pro obyvatele z dlouhodobého časového horizontu. Odezva na Evo je velká a jsme rádi, že v příštím roce budeme první dva typové domy Evo stavět.
Freestyle je naše nejstarší a také nejoblíbenější typové řešení. V ČR a na Slovensku už jich stojí více jak sedmdesát. Je to dům z CLT panelů v tradičním obdélníkovém tvaru se sedlovou střechou, pod níž je umístěno podkrovní podlaží. Výhodou je, že zájemci mohou hotovou Freestyle navštívit a strávit v ní libovolný čas – na pomezí Českého ráje a Jizerských hor jsme postavili ukázkový dům Domesi Concept House. Vyzkoušet „na vlastní kůži“ lze i typovku Neo – v Budíkově, na Vysočině. Naši klienti tuto možnost rádi využívají, ať už na trávení volného času, nebo na návštěvy domů s architektem, který jim zde může v praxi ukázat materiálová i technologická řešení.
Jakým způsobem jsou domy přizpůsobitelné změnám potřeb v budoucnu? Je možné měnit během provozu i dispozice nebo přistavět další část domu? U Freestylu se píše, že se hodně přizpůsobuje majitelům již před samotnou realizací, u EVO je zmínka o variabilitě a možné přípravě na přístavbu v budoucnosti, jak tato příprava technicky vypadá? Už jste na trhu nějakou dobu, máte zkušenosti s tím, že by se na Vás nějaký zákazník s tímto požadavkem obrátil?
Freestylek již máme postaveno více jak 70, typových domů Neo stojí kolem 30. Lze říci, že neexistují dvě stejné Freestyle či Neo. Většina úprav typového řešení probíhá už ve fázi návrhu. Tím, že nejsme jen stavební firma, ale především architekti, jsme schopni každý návrh přizpůsobit konkrétním potřebám klientů, podobě pozemku, či regulativům daného místa, aniž by ztratil jednotnost stylu, vizuální čistotu či funkčnost. Freestyle i Neo lze zvětšit v podélném směru a rozšířit tak vnitřní obytnou plochu. Každý dům lze zvětšit o zádveří, změnit podobu terasy. Upravovat lze i hotový dům, i když většinou k tomu nedochází. Možností ale je celá řada - jednou jsme na přání klientů k již postavenému domu přistavovali šatnu: bylo třeba rozebrat fasádu, vyříznout otvor do nosné konstrukce a připojit novou část – vše samozřejmě pod dohledem statika.
V případě EVO lze rozšíření domu řešit i etapově – na začátku dům postavit v základní variantě s „přípravou“ (v podobě základové desky) na přístavbu vrchní stavby v budoucnu, až bude dle životních okolností potřeba.
Máte nějaké zpětné vazby od zákazníků bydlících v domě nějaký čas?
Máme řadu zpětných vazeb a jsme moc rádi, že pozitivních. Samozřejmě může se stát, že se někdy něco nepovede tak, jak by mělo. Každý dům – stejně jako jiné věci, které nám denně slouží, vyžaduje jistou údržbu. Proto jsme před časem dali dohromady „manuál k užívání domu od prodesi/domesi“, který pravidelně aktualizujeme, a majitelům našich domů se s ním občas připomeneme. Také nabízíme několik let po nastěhování návštěvu našeho odborníka, který zkontroluje a opraví místa, která mohou po čase vyžadovat údržbu, jakými může být fasáda, lišty, těsnění apod.
Sdílet / hodnotit tento článek