„Odpovědnost architektů nikdy nebyla tak zásadní jako je tomu dnes,“ podotýkají autoři projektu a ukazují příkladnou práci architektonických studií, která hledají řešení na klimatickou, sociální i ekonomickou krizi. Filmová instalace vytvořená kurátorkou Noemi Blager a režisérem Tapio Snellmanem byla poprvé představena na architektonickém bienále v Benátkách a dále putovala do Chicaga, Curychu. Z Prahy bude pokračovat do Berlína.
Udržitelné řešení pro stavby
Důležité téma se snaží autoři mezinárodního projektu postihnout jiným způsobem, než bývá u takovýchto akcí běžné. Na architekturu hledí prostřednictvím konkrétních staveb a jejich tvůrců, kteří přebírají za své stavby plnou odpovědnost. Architekti se zabývají udržitelným řešením v oblasti bydlení, vzdělávání, transformací budov a pomoci při živelních a jiných pohromách a nabízejí projekty se sociálním rozměrem, jež mají pozitivní dopad nejen na životní prostředí, ale i místní komunitu.
„Stavebnictví způsobuje téměř 40 % globálních emisí uhlíků. Čelíme klimatické krizi, přírodním katastrofám a nepředvídatelným událostem. Máme omezené množství času, peněz i zdrojů. Proto je nezbytné hledat nové a udržitelné způsoby, jak vytvářet architekturu, která reflektuje potřeby společnosti, využívá dostupné materiály a reaguje na místní komunitu, ekonomiku i životní prostředí,“ uvádějí autoři projektu a popisují konkrétní prezentace architektonických kanceláří z globálního severu i jihu, kde architekti navzdory různým klimatickým a socioekonomickým podmínkám důsledně upřednostňují místní materiály a pracovní sílu a integrují domorodé a současné metody, aby vytvořili udržitelnou architekturu.
Máme možnost se na vlastní oči přesvědčit, že jejich díla jsou nejenom udržitelná, ale také krásná. „Krása je základní hodnotou udržitelnosti, musí zajistit dlouhou životnost. To je patrné i v Praze, kde se historické bohatství setkává s živou současnou architektonickou a designérskou scénou. Prezentace projektu A Lot With Little v CAMPu je pro nás ideální, jak vzhledem k jeho zaměření na budoucnost měst, tak díky velkoplošné projekční stěně, kde naše imerzivní filmová instalace vynikne,“ dodává kurátorka výstavy Noemi Blager.
Architektura ve filmové instalaci
Širokoúhlá projekce zve na neobyčejnou cestu kolem světa. Návštěvníci proplouvají rozdílnými zeměpisnými, kulturními, sociálními i ekonomickými kontexty a objevují problémy, s nimiž se potýká současná architektura. Jednotlivé architektonické realizace mohou diváci sledovat prostřednictvím filmové instalace. Jsou zachyceny v běžném provozu a doprovázejí je rozhovory s jejich tvůrci.
Škála projektů je různorodá: sociální bydlení na předměstí Barcelony, venkovské školy v peruánské Amazonii, dětské rehabilitační centrum v paraguayském Asunciónu, nouzová obydlí pro bangladéšské bezzemky, ale i škola architektury v Nantes od laureátů Pritzkerovy ceny Lacaton & Vassal nebo technologický kampus na břehu jezera Turkana v Keni od Kéré Architecture.
„Zahraniční projekty jsou doplněny o české realizace, které přinášejí inovativní, šikovná a nízkonákladová řešení ve čtyřech zvolených kategoriích – bydlení, školství, transformace a nouzová architektura,“ dodává Štěpán Bärtl, vedoucí CAMPu, a připomíná například střední školu v Kashitu v Zambii, kterou navrhli studenti a absolventi ČVUT ve spojení s neziskovou organizací Přátelé New Renato. Hlavní stavebním prvkem jsou nepálené cihly, jejichž výroba je mnohonásobně méně náročná než pálených. Mezi další projekty patří například Kulturní a rodinné centrum Knoflík, návrh interiéru brněnského kreativního centra KUMST nebo Útulna a Útulna 2.0.
Sdílet / hodnotit tento článek