REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dřevostavba jako součást moderního životního stylu. Majitelům poskytuje život jak na dovolené

Nízká jednopodlažní dřevostavba ukrytá ve stínu stromů na velké zahradě s místem pro odpočinek, koupání a slunění je synonymem pro ideální bydlení, které nahrazuje zahraniční dovolenkové ráje. Typový nízkoenergetický dům ve Vlašimi postavený technologií two by four nabízí majitelům dostatečný prostor pro harmonické celoroční bydlení a intenzivnější sepjetí s přírodou.
Foto: Robert Žákovič, www.robertzakovic.com

Obec ve Středočeském kraji je obklopena rybníky, leží na proslulé řece Blanici nedaleko bájné hory Blaník. Chráněná krajinná oblast Podblanicko nabízí celou řadu turistických cílů spojených s českou mytologií, s pověstí o vojsku bojovníků spících v nitru hory, odkud vyjedou na pomoc svému lidu; protkána je stezkami okolo malebných zákoutí a romantických staveb, přičemž jedna z nich vede nádherným parkem, novogotickými branami až k vlašimskému zámku. Vlastnit pozemek s takovýmto výhledem do krajiny ve městě, kde se psala česká historie, je nesporným benefitem.

Foto: Robert Žákovič, www.robertzakovic.com

Celoroční dovolená a vypůjčené scenérie

Říká se tomu vypůjčená scenérie, která se zakomponuje do projektu domu a zahrady. V případě této jednopodlažní dřevostavby se sedlovou střechou se díky velkým oknům v modřínové fasádě vnitřek obydlí stal i venkem a vše splynulo v jednotnou přírodní harmonii. Konceptu zahrady s prostornou terasou, místem pro posezení s rodinou a přáteli, a vodní plochou je podřízeno i jednoduché tvarosloví stavby. „Jedná se upravený typový dům, kde architektura odráží vkus majitele, respektuje dané území a neruší kolorit místa. Majitelé chtěli moderní bydlení v přírodě a hledali takové řešení, které je šetrné k životnímu prostředí, není náročné na rozpočet a je rychlé,“ podotýká architekt Martin Tesařík, přibližuje způsob výstavby, technologii two by four (2by4), a ukazuje fotografie vlašimské nízkoenergetické dřevostavby.

Jednoznačnou výhodou je dostatečně velký pozemek (1 003 m2) a již zmíněný výhled do krajiny. Budova je navržena jako jednopodlažní nepodsklepená dřevostavba se sedlovou střechou s hlavním vstupem a místem pro parkování na východní hranici pozemku. Již zdálky je viditelná zářivě bílá tenkostěnná minerální omítka na bocích budovy, jižní provětrávaná čelní fasáda má výrazný vodorovný modřínový obklad. Střechu pokrývá krytina šedé barvy. Nad ní se sklánějí košaté stromy, které přinášejí blahodárný stín a ochlazují dům v horkých letních dnech. Dřevostavbu s výraznými prosklenými plochami obklopuje přírodní zahrada, která není náročná na údržbu, a je celoročně zelená. Zahradníci vybírali takové stromy a keře, které mají přírodní tvar a není nutné je často prořezávat. Výsadbu podřídili prostorné terase a vodní ploše, kde převažují rostliny v nádobách a odolné druhy, které snesou sešlápnutí. Najdeme tady i malý skleník a zeleninovou zahrádku.

Foto: Robert Žákovič, www.robertzakovic.com

Promyšlená architektura typových domů a rychlost výstavby

Zatímco se připravovaly dřevěné profily a ladila se konkrétní podoba stavby, mohli se majitelé věnovat pozemku a přemýšlet o vhodném propojení domu a zahrady. Umožnil jim to výběr typové stavby a technologie, která dává záruku spolehlivosti a průběžné kontroly. „Při výstavbě domů technologií two by four vzniká konstrukce přímo na stavbě z jednotlivých dřevěných prvků, tedy podobně jako u standardní technologie zděné. Stavební prvky však nejsou cihly ani beton. Stavba domu trvá zhruba čtyři měsíce a provádí se přímo na místě, kam se přivezou jednotlivé materiály a nařezané dřevo (KVH profily),“ vysvětluje Martin Tesařík a dále vyjmenovává všechny výhody technologie, která má svůj původ ve Spojených státech amerických. Pro daný region Podblanicka, pro účel a požadavek moderního stylu bydlení pro celou rodinu, je to nesporně šťastná volba.

Jednoznačnou výhodou pro rodinu je například to, že systém lze propojit s ostatními technologiemi, což se hodí v případě rekonstrukcí, dostaveb a nástaveb. Nabízí se široká paleta použití od rekreačních chatek přes obchody, restaurace, pavilony, nepřeberné množství rodinných domů až po domy bytové a několikapatrové hotely; to vše v klimatických podmínkách od rovníku až za polární kruh. Podstatné je i to, že systém si umí poradit kromě jiného i s individuálními požadavky na zateplení, větrání či vytápění. „Na rozdíl od prefabrikátů, do kterých už na stavbě nevidíte, lze po celou dobu stavby kontrolovat nejen vlastní dřevostavbu, ale také konstrukci a skladbu střechy, rozvody, instalace, osazení oken, tepelné izolace a další náležitosti. Díky použitým materiálům, jejich skladbě a výrobním postupům, dosahují dřevostavby již ve standardním provedení nízkoenergetických parametrů (roční měrná spotřeba tepla na vytápění 15 až 50 kWh/m2). Možné je samozřejmě postavit i dům pasivní (roční měrná spotřeba tepla do 15 kWh/m2). Důležitým faktorem je i to, že všechny typy stěn splňují přísné požární normy,“ dodává architekt.

Foto: Robert Žákovič, www.robertzakovic.com

Moderní interiér s vůní dřeva a květin

Mezi hlavní požadavky majitelů patřilo zdravé vnitřní prostředí se zajímavými průhledy do zahrady a okolní krajiny. Moderní interiér plný květin a uměleckých artefaktů je zde prosvětlen velkými okny s žaluziemi směrem do zahrady; francouzská okna a dveře opatřená izolačním trojsklem pokračují směrem na terasu, která láká k posezení s rodinou a přáteli. Přírodní zahrada takto tvoří další z obytných místností. Velká pozornost je věnována interiérovému designu v jednotném stylu s převažující bílou, podlahy v jednotlivých místnostech jsou provedeny podle jejich účelu – v chodbách a koupelnách je položena dlažba, v obytných místnostech plovoucí podlahy. Všechny obytné místnosti jsou osluněny velkými okny a větrány přirozeně.

Pro šťastné a spokojené bydlení v dřevostavbách je ovšem nutné dodržovat některé zásady,“ podotýká Martin Tesařík a seznamuje s návodem, který obsahuje řadu zajímavých informací ohledně akustiky, topení i větrání. Dostává jej každý zájemce o bydlení v dřevostavbě. Důležité je například udržování teploty vnitřního povrchu obvodových stěn vždy nad teplotou rosného bodu (10–12 °C). Při vytápění objektu by se měly temperovat obytné místnosti alespoň na nejnižší přípustnou teplotu (tj. 16 °C); zajistí se tím, že teplota vnitřního povrchu obvodových stěn zůstane nad hodnotou rosného bodu. Upozorňuje se i na to, že teplotu povrchu obvodových stěn v topné sezóně do značné míry ovlivňuje cirkulace vzduchu v místnosti, a proto je vhodné postavit nábytek a další bytové zařízení dále od obvodových stěn, abychom proudění vzduchu nebránili. Zvláštní pozornost je třeba dle tohoto obsáhlého návodu věnovat větrání po dobu jednoho roku od dokončení stavby. V důsledku vyzrávání a vysychání betonových konstrukcí pronikají páry ze spodní stavby nového objektu do interiéru a zvyšují vlhkost v domě. V tomto období je vhodné relativní vlhkost vzduchu sledovat a její výši regulovat větráním všech místností.

Měli bychom dále zamezit nadbytečnému zvlhčování stavby – nesušit uvnitř prádlo, neskladovat v prostorách domu vlhké materiály, včas zavírat okna při dešti a tak dále a tak dále. V suterénních místnostech by měla být udržována teplota minimálně na +5 °C a neměli bychom stěhovat do nové stavby vlhký nábytek napadený dřevokaznými houbami. Relativní vlhkost vzduchu by ve vnitřních prostorách objektu neměla přesáhnout 60 %. V zimním období je 60% relativní vlhkost vzduchu považována za normové (dlouhodobé) maximum. „Bydlení v dřevostavbách má svá specifika a nehodí se jistě pro každého; nicméně bude vždy na žebříčku popularity zaujímat první místa. Je to bydlení ekologické, relativně levné, spolehlivé a v případě technologie two by four (2by4) i bezkonkurenčně rychlé,“ uzavírá architekt Martin Tesařík.

Foto: Robert Žákovič, www.robertzakovic.com

Název projektu: RD Vlašim – Bungalov 6
Autor návrhu: Ing. Tomáš Děták
Architekt: MgA. Arch. Martin Tesařík
Realizace: Dumrazdva, Přemyšlenská 326, 250 66 Zdiby-Brnky
Obytná plocha: 81,7 m2
Zastavěná plocha: 128,6 m2
Plocha pozemku: 1 003 m2
Konstrukce a střecha: Montovaná dřevostavba systémem 2by4. Nosné stěny jsou sendvičové z KVH hranolů 140/40. Vnitřní příčky jsou sádrokartonové. Střecha je tvořena dřevěnou vazníkovou konstrukcí s plechovou profilovanou krytinou.
Vytápění a klimatizace: Pokoje jsou vytápěny elektrickými přímotopy. Obytný prostor je vytápěn krbovými kamny a elektrickým podlahovým vytápěním. Koupelna je vytápěna elektrickým topným žebříkem a elektrickým podlahovým vytápěním. Klimatizace zde není.
Spotřeba energie: Celková dodaná energie je 86 kWh/(m2.rok)

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Robert Žákovič, www.robertzakovic.com

Dva domy na Hané: Tvoří jeden celek a tmelí rodinu

Nízkoenergetická stavba v úrodném moravském kraji na Hané má svá specifika. Chce se přiblížit lidovým tradicím rodinných sídel, která vytvářela svébytný prostor pro společná setkávaní velkou terasou s vůní dřeva, bylin a vína tak, jak je známe třeba z italských vesnic.