REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Hoří! Co dělat, když začne doma hořet. Paniku odložte, čas je zásadní. S těmito radami budete připraveni

Domácí požáry mohou být nečekané a velmi nebezpečné. Při vzniku požáru je klíčové rychlé a správné jednání, které může zachránit životy i majetek. Zde je několik efektivních způsobů, jak zvládnout požár v domácnosti. Přečtěte si rady několikrát, vryjte si je do paměti a splňte si i domácí úkol v závěru článku.
Zdroj: Adobestock –  BillionPhotos.com
Zdroj: Adobestock – BillionPhotos.com

Použijte hasící přístroj

Hasící přístroje jsou nejúčinnějším nástrojem pro rychlé uhašení požáru. Měli by být umístěny na snadno dostupných místech, jako je kuchyně, garáž nebo chodba. Existují různé typy hasících přístrojů, které jsou určeny pro různé druhy požárů:

  • Pěnové hasící přístroje: Ideální pro hašení pevných látek (dřevo, papír) a kapalin (oleje, benzín).
  • Plynové hasící přístroje (CO2): Vhodné pro elektrické požáry a požáry hořlavých kapalin.
  • Práškové hasící přístroje: Univerzální, použitelné na všechny typy požárů, včetně elektrických zařízení.

Použijte hasící deky

Hasící deky jsou jednoduché a účinné pro hašení malých požárů, zvláště v kuchyni. Jsou vhodné na hašení hořícího oblečení nebo malých požárů, například v pánvi. Stačí deku přehodit přes oheň, což zamezí přístupu kyslíku a oheň uhasne.

Použijte vodu

Voda je nejčastěji používaným hasícím prostředkem, ale není vhodná pro všechny typy požárů. Nikdy by se neměla používat na hašení elektrických požárů nebo požárů způsobených olejem, protože to může situaci ještě zhoršit.

Voda je efektivní hlavně při hašení pevných látek, jako je dřevo nebo papír. Myslete také na to, že i naplnění kyblíku vodou trvá nějakou dobu, po kterou se požár volně šíří.

Proto je nutné myslet na to, že požár bude vypadat jinak od chvíle, kdy jsme ho viděli poprvé a ve chvíli, kdy k němu přiběhneme s naplněným kyblíkem s vodou. Někdy pro rychlé uhašení postačí lahev s vodou. Pozor na nechtěné hašení požáru kapalinami obsahující alkohol (tzv. tvrdý alkohol, čistící prostředky). V bytových domech jsou také na chodbách vnitřní hydrantové systémy, které jsou určeny pro prvotní hasební zásah, nikoliv pro hasiče, jak se často lidé mýlí.

Použijte písek, hlínu

Písek nebo hlína je tradiční a velmi účinný prostředek pro hašení menších požárů. Zvláště je vhodný pro hašení požárů způsobených hořlavými kapalinami a plyny. Písek lze použít k rychlému pokrytí plamene, čímž se zabrání přístupu kyslíku. Ne každý má ale v bytové jednotce písek. Tento způsob hašení lze předpokládat ve venkovním prostředí u bydliště apod. Písek se také využívá k hašení požárů v komínových tělesech. Po nasypání písku do komína se sráží hořící dehet do spodní části komínového tělesa.

Nebojte se a nestyďte se zavolat pomoc

Pokud se požár vymkne kontrole, je nezbytné okamžitě zavolat hasiče (linka 150, 112). I když se vám podaří požár uhasit, je dobré, aby profesionálové situaci zkontrolovali a ujistili se, že nehrozí další riziko. Každý požár, i ten uhašený se musí hlásit místním profesionálním hasičům. Nenahlášení požáru je možné postihovat jako přestupek proti zákonu o požární ochraně. Čím dříve požár ohlásíte, tím lépe. Myslete na to, že i profesionální pomoc k vám nějakou dobu pojede. Ve větších městech u Vás mohou být hasiči do 10 minut. V odlehlejších místech je doba delší. Rychlé zvládnutí požáru v jeho počátku je tak zejména na Vaší duchapřítomnosti a rychlé reakci.

Prevence je klíčová

Nejlepším způsobem, jak bojovat s požárem, je prevence. Dodržujte základní bezpečnostní pravidla a návody výrobků, pravidelně kontrolujte elektrické instalace a plynové spotřebiče, a vždy mějte po ruce hasící prostředky. Investice do kouřových detektorů může také výrazně zvýšit bezpečnost vaší domácnosti.

Rychlá reakce a správné vybavení mohou v případě požáru znamenat zásadní rozdíl. Buďte připraveni a informováni, abyste mohli chránit sebe i své blízké. Kritickým časem pro zvládnutí každého požáru jsou první vteřiny, maximálně pak prvních 5 minut. Po této době již většinou není možné požár zvládnout vlastními silami.

Domácí úkol: Zjistěte si, kde máte nejbližší hasicí přístroj a vnitřní hydrantový systém. Pokud nic takového nenaleznete, pak doporučujeme provést nákup alespoň jednoho přenosného hasicího přístroje.

Radek Kislinger

Soudní znalec Znalecké kanceláře profesní komory požární ochrany, z.s.. Vedoucí pracovní skupiny Požární ochrana pod Bezpečnostní sekcí Hospodářské komory. Autor také pracoval 25 let u HZS ČR, kde se zejména věnoval vyšetřování příčin vzniku požárů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Požáry domů a bytů

Zdroj: AdobeStock – valentyn640

Hoří! Jak uhasit požár u vás doma? Haste s chladnou hlavou. Máte pět minut!

Požáry v bytech a rodinných domech jsou častější, než si mnozí lidé vůbec uvědomují. I v případě požáru doma platí, že kdo je připraven, není zaskočen. Na efektivní laický zásah na zvládnutí vznikajícího požáru nemáte často více než pět minut. V tomto článku si přiblížíme, jak uhasit požár…

REKLAMA