„Život je pouhá lekce v pokoře.“
Co všechno jsme zde z architektury viděli, a přece…
Povídali jsme si zde o stavbách velmi různorodých, o parcích a letních kinech, bazénech, divadlech, galeriích, sakrálních stavbách, obřadních síních, kancelářských budovách, firemních sídlech, rodinných i bytových domech, školách, školkách, chatách, chalupách, drobné architektuře, prostě o všem, co je architekturou a čeho se architektura dotýká. Nicméně jsme zde nikdy nezavadili o téma zvané dětský hospic. Což je na zamyšlenou, ale dále se dozvíte, proč tomu tak je, a hlavně bylo. Je to veliký otazník a konečně se zde dostáváme k něčemu, co mi dává obrovský smysl. I když je tato tématika nechtěně upozaděna a na okraji našeho zájmu, není rozhodně podružná nebo snad nepotřebná. Opak je pravdou, jsou témata, kterým se trochu záměrně vyhýbáme, jako by nepatřila do našeho života. Ovšem, když se o něčem nehovoří, pak to neznamená, že to není. Zdravotnicko-sociální zařízení pro paliativní péči a pomoc rodinám s tímto vážným problémem, tedy hospic, je téma, které zbytečně obcházíme oklikou. Smrt si nepřeje nikdo i když víme, že to je naše jediná skutečná životní jistota. Pokud to už jednou přijmeme, pak je další stupeň pochopit, že někdy umírají děti, což je nonsense a anachronismus, který nemá být, ale je. Proto tak trochu nepokorně děláme, že se to neděje, stejně jako spousta dalších bolestí tohoto světa. Diskutovat o smyslu osudu, kdy děti předběhnou své rodiče ve frontě na smrt, je pošetilé. Je to špatně a je to velice smutné a bolestivé. Je to však ze života a ten je třeba brát pokorně, a tak trochu fatalisticky. Ne slepě a odevzdaně ve smyslu tohoto slova, ale s respektem k životu i osudu. Jak říkal velmi moudře Jan Werich: „Život vždycky stál, stojí a bude stát za to, aby ho člověk dožil. Ono se s ním popravdě ani nic víc dělat nedá.“ A zároveň dodává: „Člověk, který nikdy neplakal, nežil opravdový život.“ Tam naleznete většinu odpovědí.
Pohled jihovýchodní. Foto: Alex Shoots Buildings a Pavel Barták
Dětské zdravotnicko-sociální zařízení pro paliativní péči a pomoc jejich rodinám
Dětský hospic Dům pro Julii poskytuje péči na míru dětem i jejich blízkým. Unikátní dětský lůžkový hospic naleznete v zahradách Domova pro seniory Kociánka v Brně. Celý projekt dlouhodobě podporuje statutární město Brno. Práce na tvorbě celého areálu se zhostilo architektonické studio Čtyřstěn. Stavební povolení pro stavbu bylo vydáno v prosinci 2021.
V roce 2021 byla uzavřena smlouva o spolupráci mezi organizací Dům pro Julii, z.ú. a statutárním městem Brnem, které se stalo investorem celé stavby. Organizace Dům pro Julii zajistila vybavení Domu a provoz všech služeb. V roce 2024 byla úspěšně dokončena budova a následně předána do užívání neziskové organizaci Dům pro Julii. Provoz pobytových služeb byl zahájen na začátku srpna 2024. Dům pro Julii je prvním dětským hospicem v České republice, což je vcelku překvapivé konstatování. Proč? Protože zařízení, které řeší paliativní péči, pomoc v nelehké situaci mnohých rodin, vysoce odbornou práci s velice širokým spektrem, zde muselo nezbytně chybět, a to velmi. Celý projekt má ve vínku příběh malé Julie a její rodiny, která dala za vznik jeho jménu. Za tímto jménem se však neskrývá pouze útočiště pro děti a rodiny v těžkých chvílích, ale i nezisková organizace, která zastřešuje velikou škálu tolik potřebné pomoci. Jsou to terénní a pobytové služby, poradna, ale i dobročinný obchůdek a e-shop, kdy výtěžek z obou jde na další cílenou pomoc, dále tým podporovatelů z řad jednotlivců i společností, který pomáhá s financováním. To všechno a spousta dalších podpůrných programů je pomocí v obtížných osudových chvílích těch, kteří ji potřebují. Není třeba být smutný nebo patetický, to vše je život, ale pokud můžeme pomoci, pak je to pomoc potřebná a vítaná.
Pohled jihovýchodní. Foto: Alex Shoots Buildings a Pavel Barták
Pokud si výsledek snahy kolektivu architektů prohlédnete podrobněji, zjistíte, že vše je propracované do nejmenšího detailu. Správné konstatování autorů je vyrovnanost, pokora a harmonie. Areál, stavba i její interiér, jsou klidné, rozehrané, praktické a naleznete zde vše, od společných místností kuchyněk, místa pro hry, malý kinosál, až po potřebné soukromí a možnost nutného odpočinku. Pokud je třeba být v místnosti s potřebnou péčí, je zde vše nezbytné. Chcete-li se pohybovat venku po krásně upraveném parkovém prostředí s vodním prvkem a stromy a poklidné zeleni, pak je zde vše k dispozici. Toto místo splňuje všechny atributy profesionálně vybaveného „útočiště“ pro obtížné chvíle rodin a dětí zkoušených osudem. Popravdě si neumím představit, jak jinak takovou problematiku, kterou je dětský hospic, lépe uchopit a zpracovat. Nicméně, pokud vše přijmeme jako součást života, který přináší i chvíle nelehké a obtížně rozumově zpracovatelné, pak je tohle místo potřebné, zdařile vyřešené a smiřuje nás s tím, co osud přináší. To vše bez zbytečného sentimentu i zbytečného patosu. Za mě skvělé…;
Vnitřní atrium. Foto: Alex Shoots Buildings a Pavel Barták
Základní popis
První dětský hospic v České republice. S paliativní a odlehčovací péčí, rehabilitacemi, terapií, a hlavně komplexní podporou pro rodiny v těžké životní situaci. Je to útočiště, místo pro prožití těch nejtěžších chvil i pro nalezení klidu a vyrovnání se s osudem. Prostor pro úlevu, vzájemnou podporu i samotu, když ji nejvíc potřebujete. Taky místo pro chvíle normálního žití a radostného setkávání. Místo, které tu nebylo, a přitom je potřeba jako sůl.
Architektonickovýtvarné řešení a ideový záměr projektu
Autorská zpráva
Vnitřní klid, vyrovnanost, pokora a harmonie. To jsou pocity, které jsme chtěli do návrhu dětského hospice propsat. Dům pro Julii je i přes svou velikost docela nenápadný, citlivě zasazený do přírodního amfiteátru původního parku a otočený do chráněného vnitřního atria se zachovanými původními stromy. Do něj se obrací společné místnosti i soukromé pokoje pro děti. Na vegetační střechu jsme navrhli vyhlídkový chodník vedoucí k místu pro rozjímání na vrcholku svahu. Z pokojů rodičů v horním podlaží se na něj dá vyjít ve kteroukoliv denní i noční hodinu.
Průhled do interiéru. Foto: Alex Shoots Buildings a Pavel Barták
Hlavní podlaží je rozdělené na čtyři části s různým účelem. Vpravo od vstupu je velká společenská část s jídelnou a pobytovými terasami. Je to jídelna, velký obývák a místo pro všechny společné aktivity návštěvníků a klientů domu.
Kolem menšího atria vlevo je poskládaná část pro denní a rehabilitační aktivity – fyzioterapie, arteterapie, muzikoterapie, bazén pro watsu terapii nebo snoezelen a malý kinosál.
Třetí částí je dlouhé pobytové křídlo obtáčející velké atrium. V pobytovém křídle jsou pokoje dětí s terasami, sesterna a samostatný byt posledního rozloučení s malým pietním atriem. Okruh kolem atria uzavírá velkoryse prosklená pobytová chodba, ze které jsou krásné výhledy a na jejímž stropě se mihotají odrazy z hladiny jezírka.
Pohled letecký. Foto: Alex Shoots Buildings a Pavel Barták
Okružní charakter chodeb s pobytovými zákoutími a mnoha průhledy ven je jeden z nejdůležitějších prvků návrhu. Domem se můžete pohybovat pěšky, s kočárkem i na vozíku, střídat prostředí a trávit čas o samotě i ve společnosti. Můžete mít kontakt s přírodou, výhled na stromy, oblohu i na vodu v jezírku, a to všechno za jakéhokoliv počasí a bez ohledu na provoz v okolním parku.
Schodiště a výtah ze vstupní haly vedou nahoru do patra pro rodiče a dolů do administrativní části. Patro pro rodiče je záměrně oddělené od zbytku provozu hospice. Nabízí soukromí a oddech s pocitem, že o dítě je na chvíli dobře postaráno. V patře jsou rodinné pokoje s terasami a výhledy do okolního parku i společná místnost pro neformální setkání s ostatními rodiči. Tím, že dům dobře využívá okolní terén, je z patra rodičů přímý výstup ven, ale i na pobytovou střechu s vyhlídkovým chodníkem a velkou terasou s panoramatickým výhledem na Brno. Ta bude sloužit společenským akcím pořádaným Domem pro Julii, ale také pro cvičení, pozorování hvězd nebo prostě jen jako místo k relaxaci.
Část centrální místnosti s kuchyňkou. Foto: Alex Shoots Buildings a Pavel Barták
Administrativní část v podzemním podlaží je výrazně zapuštěná do terénu, má vlastní vstup i zásobovací příjezd a zajišťuje provoz Domu pro Julii. Najdete v ní kanceláře, jednací místnosti, technické zázemí i sklady. Podél východní fasády domu je nenápadný venkovní přístup do pietního atria a pokoje posledního rozloučení.
Stavba domu je z velké části zapuštěná do terénu, takže je hlavním konstrukčním materiálem monolitický železobeton. Jeho estetika se propisuje do interiéru i na fasádu domu, kde betonově šedé broušené omítky doplňují dřevěné obklady modřínovými biodeskami a velkoformátové prosklení v dřevěných rámech. Výrazné přesahy monolitických stropů kryjí pobytové terasy, vytváří závětří u každého vstupu zvenčí a zároveň slouží jako pasivní stínění proti přehřívání interiéru.
Vytápění i chlazení budovy řeší rozvody skryté v betonových stropech a sádrovláknitých podhledech. Zdrojem tepla i chladu je soustava tří tepelných čerpadel vzduch-voda skrytých v nikách fasády podzemního podlaží. Střechu jsme navrhli jako zelenou – vegetační, aby dům snadno splynul s terénní vlnou, do které je zasazený. Vegetační střecha zároveň brání přehřívání interiéru, akumuluje dešťovou vodu a zpomaluje její odtok. Přebytek dešťové vody sbírá podzemní nádrž, ze které dopouštíme zahradní jezírko a zavlažujeme stromy a trávník v atriu.
Pokoj a hygienické zařízení v 1.NP . Foto: Alex Shoots Buildings a Pavel Barták
Doplňující informace
Studio | ČTYŘSTĚN |
Autor | Tomáš Págo Milan Joja Karel Kubza |
Adresa studia | Husova 355/13, 602 00 Brno, Česká republika |
Spoluautor | Marek Holán, krajinářská architektura, exteriéry |
Design tým | Martina Fojtíková, Nikola Korábová, architektura Tereza Minárová, Monika Mozolová, interiéry Roman Koplík, architektonicko-stavební řešení |
Umístění projektu | Trtílkova 297/5, 612 00 Brno |
Země projektu | Česká republika |
Rok projektu | studie 2019, dokumentace pro provedení stavby 2020–21 |
Rok dokončení | 2024 |
Zastavěná plocha | 1 841 m2 |
Hrubá podlahová plocha | 2 712 m2 |
Užitná plocha | 2 101 m2 |
Plocha pozemku | 7 146 m2 |
Náklady | 184,5 mil. CZK |
Klient | Dům pro Julii z.ú. Statutární město Brno |
Fotografie | Alex Shoots Buildings, alexshootsbuildings.com, alex@alexshootsbuildings.com Pavel Barták, www.pavelbartak.cz, pavel.bartak.pb@gmail.com |
Materiály | Seznam použitých materiálů
pohledový beton – stropy, zádveří, výtahová šachta, světlíky, schodiště
modřínové biodesky – venkovní obklad fasády dubové dřevo – terasy velkoformátové bezrámové zasklení – výplně otvorů dřevěné rámy oken a dveří broušená omítka – atiky, přesahy střech žulová dlažba – venkovní pochozí plochy dropbeton – pochozí plochy v atriu dýhovaná MDF/DTD – vnitřní vestavěný nábytek, vnitřní dveře |
Značky | Seznam použitých značek
okna Julia design – Albo
broušená omítka – STO podlahy Mipolam Planet – Gerflor obklady dlažba Statale – Cifre Ceramica obklady a dlažba Stracciatella – arcana ceramica dřezová baterie Blanco Lanora – blanco asfaltové izolace – BMI střešní a hydroizolační systémy keramické zdivo Porotherm – Wienerberger topení, chlazení – Varioteam výtah – MP lifts požární roleta – Avaps dlažby – Best kanalizační šachty – Prefa Brno Isokorb – Shöckstřecha – DEK tvárnice ztraceného bednění – Ferobet |
O studiu/autorovi | Bližší informace
Brněnské studio ČTYŘSTĚN společně vedou architekti Karel Kubza, Milan Joja a Tomáš Págo. Zabývají se bydlením a veřejnými stavbami s výrazným společenským akcentem jako jsou oceněné Sociální byty v Bílovicích nad Svitavou nebo dětský hospic Dům pro Julii v Brně. Architekturu berou jako výraznou společenskou disciplínu, která může mít dlouhodobý vliv nejen na obyvatele navrhovaných domů, ale i jejich okolí a ve svých projektech proto hledají silné propojení s místem, na kterém stavba stojí, a řeší souvislosti přesahující hranice parcely i zadání. Chtějí navrhovat smysluplné, nadčasové a společensky odpovědné stavby, které budou dobře sloužit a poté půjdou snadno přestavět i nahradit. |
Použité podklady:
- Citáty – http://www.citaty.net
- Fotografie – Alex Shoots Buildings, alexshootsbuildings.com, alex@alexshootsbuildings.com
Pavel Barták, www.pavelbartak.cz, pavel.bartak.pb@gmail.com - Fotografie, část textů a tisková zpráva – STUDIO ČTYŘSTĚN a Vendula Tůmová, LINKA NEWS s.r.o.
Sdílet / hodnotit tento článek