Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Stodola z patnáctého století vzala pod křídla hrnčířskou dílnu

Uchovávat krásu objektů, z nichž dýchá minulost předešlých staletí, je jistě ušlechtilé. Ale není to ono, dokud se jim skutečně nedá nějaké současné smysluplné využití. Tady se to povedlo na jedničku.
Foto: Andy Stagg

Objekt se stářím, které ohromuje – stodola se základy z 15. století – zdobila rozsáhlý pozemek u anglického venkovského domu se zahradou. Co ovšem s ní, když majitelé domu netoužili po hospodaření na farmě? O dalším využitím stodoly přemýšleli dlouho. Nechtěli přitom setřít její autentickou krásu, ale museli pro ni vymyslet nějaký účel, plán na další využití. S jeho realizací jim pak pomohli uznávaní londýnští architekti ze studia Ashton Porter.

Základový profil té stodoly, stojící na dřevěném trámovém podkladu, byl skutečně datován k 15. století. Psalo se o ní už ve starých pozemkových knihách, byla zakreslena v historických mapách. Fakticky přečkala i zemědělskou usedlost, jejíž byla součástí. Foto: Andy Stagg

Údaje o projektu

Název projektu: Underwing Pottery Studio
Typ projektu: vestavba a rekonstrukce
Architektonické studio: Architects
Lokalizace: Velká Británie
Projektový tým: Ashton Porter Architects
Klient: soukromá osoba
Rok dokončení (finalizace): 2024
Užitná plocha: 32 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Tõnu Tunnel

Problematická památka: Hrad se dočkal citlivé rekonstrukce

Zadáním projektu obnovy hradního komplexu Põltsamaa bylo vdechnout této historické památce nový život, zachovat její bohaté dědictví a zároveň ji přizpůsobit současným potřebám. Úkolem bylo přeměnit hrad na funkční a moderní muzeum a zároveň respektovat jeho historický význam.

Foto: Benedikt Markel, Pavel Nasadil, Petr Polák

Skvělý koncertní sál v Císařských lázních

Dvorana Císařských lázní, dříve technické srdce budovy, se proměnila v moderní multifunkční sál se špičkovými technologiemi a variabilní akustikou, který vdechl nový život historické budově. Unikátní řešení je zajímavým propojením s historickým rámcem původní reprezentativní budovy.

Foto: Robert Žákovič, www.robertzakovic.com

Dům si rozšířili o atrium. Výhledy mají do zahrady

V malé obci na okraji Prahy byl v roce 2008 postaven rodinný dům, který se majitelé rozhodli po patnácti letech komplexně renovovat. Kvalitní základ nebylo nutné výrazněji upravovat, rozšíření domu mělo spočívat v originálním propojení s novou přístavbou a se zahradou, a to včetně…

REKLAMA