
„Kolaudace českého národního pavilonu je pro mě osobně i pro celý náš tým obrovský milník. Znamená to, že jsme oficiálně připraveni přivítat návštěvníky z celého světa,“ vysvětluje s dojetím generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška a dodává: „Jsem přesvědčen, že pro Česko je to moment hrdosti. Dokázali jsme, že umíme navrhnout a realizovat nebývale náročný projekt, kterým opět ohromíme svět. Současně jsme dokázali, že jsme spolehliví partneři, že umíme stavět kvalitně, moderně a včas – a navíc v Japonsku, které je známé důsledností. Je to důkaz, že jako Češi máme co nabídnout i v mezinárodním měřítku.“
Pavilon musí být nejenom krásný, ale především bezpečný
Kancelář generálního komisaře vyhlásila v prosinci 2022 po více než dvaceti letech otevřenou anonymní architektonickou soutěž o návrh národního pavilonu pro EXPO 2025. Přihlásilo se do ní 38 soutěžních týmů, z nichž odborná porota v čele s architektkou Evou Jiřičnou vybrala v březnu 2023 vítězný design ve tvaru skleněné spirály od studia Apropos Architects. Nosnou konstrukci stavby tvoří masivní CLT dřevěné panely, fasádu umělecké sklo. Byl to bezesporu odvážný počin z hlediska konstrukčního, časového i finančního. Veškeré klíčové části pavilonu (dřevěné smrkové CLT panely a skleněná fasáda) se vyráběly v Česku, předpřipravené části pavilonu pak putovaly z Čech na ostrov Yumeshima v Ósackém zálivu, kde se postupně kompletovaly. Vše se odehrávalo v časové tísni a s problémy při hledání realizační firmy, která musí mít japonskou stavební licenci a zkušenosti s podobnými stavbami.
Zdroj: Kancelář generálního komisaře EXPO 2025, která je od ledna 2023 součástí sítě Českých center
„Smlouva s japonskou stavební společností Daisue byla uzavřena 17. dubna 2024 a 15. května 2024 byla formálně zahájena stavba. Společnost byla vybrána na základě požadavku japonské stavební licence a zkušeností s technologiemi proti účinkům zemětřesením a s ohledem na aktuální seismické normy. Od české strany si poté Japonci vyžádali testování spojů nosné konstrukce; musela se rovněž prokazovat tvrdost českého dřeva; a sestavil se česko-japonský realizační tým. Výkopové práce začaly v červenci a o šest měsíců později už byla hotová hrubá stavba národního pavilonu, čímž jsme dohnali jistý časový deficit,“ vzpomíná Ondřej Soška s odkazem na celkový harmonogram prací a dále vyjmenovává bezpečnostní prvky, které byly zvláště sledovány v rámci přísné kolaudace.
Důsledný kolaudační proces národních pavilonů
Kolaudační řízení u národních pavilonů na světových výstavách EXPO probíhá odlišně od běžného stavebního řízení, pavilony jsou dočasnými stavbami a spadají pod zvláštní mezinárodní režim. Každé EXPO může mít specifické požadavky na kolaudaci, lišící se podle právního rámce hostitelské země. V případě Japonska jsou kolaudační procesy delší (trvají několik dnů), přizpůsobují se místním stavebním normám a požadavkům na seizmickou bezpečnost staveb. U českého národního pavilonu trvala kolaudace tři dny a na její vydání se čekalo více než dva týdny. Ondřej Soška hodnotí japonský kolaudační proces jako velmi důsledný a pro další konání světových výstav v mnohém poučný.
Zdroj: Kancelář generálního komisaře EXPO 2025, která je od ledna 2023 součástí sítě Českých center
„Kolaudační proces v Japonsku je velmi systematický a důsledně technický. Zahrnuje kontrolu souladu stavby s projektovou dokumentací, stavebními předpisy, bezpečnostními a požárními normami. Provádí ji jak hasiči, tak autorizovaný inspektor, v případě českého pavilonu Building Center of Japan. V případě národních pavilonů navíc budovu kontrolují pracovníci Japonské asociace pro světovou výstavu EXPO 2025, která je pořadatelem celé akce. Proces zahrnuje jak kontrolu dokumentace, tak fyzickou prohlídku stavby. Doba trvání se liší podle rozsahu a náročnosti projektu. V českém pavilonu fyzická kontrola budovy trvala tři dny a česká strana obdržela jen několik drobných připomínek, které nebyly překážkou pro vydání kolaudačního rozhodnutí. To je výsledek perfektní přípravy a koordinace mezi českým a japonským týmem,“ komentoval celý proces Ondřej Soška.
Bezpečnostní kontroly během konání výstavy
V současné době se v českém národním pavilonu dokončují přípravy na umělecká vystoupení, instalují se speciální prvky, včetně ozvučení a osvětlení. Pavilon má k dispozici plochu téměř tisíc metrů čtverečních, bude obsahovat stálou poznávací expozici, multifunkční auditorium, zázemí pro obchodní jednání, restauraci, VIP lounge a odpočinkovou zónou s výhledem na moře. Designéři a výtvarníci společně s architekty ladí prostor s kulturním a vzdělávacím programem, zasazují jej do architektury pavilonu a jeho okolí na umělém ostrově Yumeshima v Ósackém zálivu. Hlavním tématem české účasti je Talent a kreativita pro život, což se odráží především v umělecké skleněné fasádě, sochařské výzdobě a v koncepci takzvané Návštěvnické cesty, která ukazuje ikonický nedokončený triptych Alfonse Muchy nazvaný Tři věky – Věk lásky, Věk rozumu a Věk moudrosti, a to napříč uměleckými směry a žánry až k novými možnostem digitálního věku.
Zdroj: Kancelář generálního komisaře EXPO 2025, která je od ledna 2023 součástí sítě Českých center
Před oficiálním otevřením světové výstavy ještě probíhají kontroly, kterou provádějí jak místní úřady, tak organizátoři EXPO. Hodnotí se zejména bezpečnost návštěvníků a technická způsobilost objektu pro vystoupení. Po úspěšném absolvování je pavilonu udělen certifikát způsobilosti k užívání. Během výstavy pak dochází i k dalším možným kontrolám, například požární inspekce, hygienická kontrola a další. „Češi jsou v první polovině zkolaudovaných pavilonů. Čeká nás ještě finální inspekce kuchyně, což znamená, že restaurace bude připravena na plné spuštění provozu,“ dodává na závěr Ondřej Soška a zve na EXPO 2025, které otevírá své brány 13. dubna 2025 a potrvá až do 13. října 2025 v japonské Ósace na ostrově Yumeshima. Rozpočet české účasti počítal s částkou přibližně 500 milionů korun s tím, že vláda ČR schválila rozpočet ve výši 290,2 milionu korun na období 2023 až 2026. Další finanční krytí pochází ze zdrojů soukromých firem, organizací a institucí, a to v plánovaném rozmezí 170 až 220 milionů korun. Přepokládá se, že rozpočet bude navýšen v souvislosti s požadavky na úpravy kvůli vyšším nárokům na požární bezpečnost a také kvůli nedostatku stavebních materiálů či nutnosti zabezpečit pavilon proti zemětřesení. Celkové výdaje ještě nebyly oficiálně zveřejněny.
Více informací naleznete na webových stránkách české účasti na světové výstavě EXPO 2025. Sledovat vše můžete také na Twitteru, LinkedIn, Facebooku, Instagramu a na YouTube
Sdílet / hodnotit tento článek