Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Životní sen i nejtěžší rozhodnutí života. Výsledkem je nenápadný rodinný dům do L. Pozemek využívá velmi chytře

Byl to životní sen a zároveň nejtěžší rozhodnutí v životě. Pustit se do stavby domu se zahradou vyžaduje určitou míru odvahy. Touha žít v dostatečné vzdálenosti od ruchu velkoměsta, v zeleni, v blízkém kontaktu s přírodou, na klidném místě, kde budou děti rády chodit do školy, nakonec zvítězila. Svého rozhodnutí mladá rodina nelituje. Prosvětlený, bezbariérový dům s rozkvetlou zahradou, kde má každý člen rodiny svůj jedinečný prostor, jim zcela vyhovuje.
Foto: Robert Žákovič, www.robertzakovic.com

Zkušený architekt Jakub Chochola se řídil všemi přáními sportovně založené rodiny a svým návrhem jim nabídl i něco navíc. Vytvořil pro ně tvarově jednoduchý jednopodlažní rodinný dům, který má promyšlené vnitřní uspořádání s vestavným nábytkem, klade velký důraz na propojení interiéru s exteriérem a mistrně pracuje se světlem pomocí velkých oken a světlíků. Zároveň pamatuje na aktivní život mladé rodiny a má též ohled na jejich limitované finanční možnosti. „Důraz byl kladen hlavně na pečlivé odclonění soukromé zahrady od sousední zástavby a na zachování staré vzrostlé borovice,“ Upřesňuje architekt a zve nás na pomyslnou návštěvu pomocí fotografií a nákresů.

Pozemek s velkým potenciálem

Najít pro stavbu rodinného domu kvalitní pozemek bývá v současné domě složitější než samotná stavba. V tomto případě se nachází v klidné okrajové městské části Praha Slivenec na konci slepé ulice, má tvar obdélníku, mírně se svažuje ze západu na východ a jeho plocha činí úctyhodných 1 700 m2. Kolem oplocení jsou bohatě vysázeny túje, uprostřed pozemku stojí vzrostlá borovice. Na východní straně sousedí s dvoupodlažními řadovými domy a na západě s menšími bytovými domy o třech nadzemních podlažích. Poloha i rozměry parcely se jeví jako dobré, nicméně jisté nedostatky tady jsou.

Hlavní problém je to, že bytové domy pozemek značně zastiňují. S tím jsme se museli v projektu vypořádat. A pokud se chcete zeptat, proč jsme dům takto umístili, důvod je jednoduchý, majitelé chtějí mít do budoucna rezervu pro případnou stavbu druhého domu. Prozatím jsme ale vystačili se zahradním domkem a bazénem v jihovýchodním rohu pozemku,“ vysvětluje Jakub Chochola nad technickou dokumentací a my pomyslně vstupujeme do útrob domu.

Foto: Robert Žákovič, www.robertzakovic.com

Více světla a zeleně pro celou rodinu

Dům s bílou omítanou fasádou je jednopodlažní, nepodsklepený s plochou střechou a atikami. Půdorysně má tvar písmene L, přičemž jižní fasády mají přesah střechy a chrání tak místnosti před přehříváním. Půdorysně je dům rozdělen na zónu veřejnou a soukromou. Přes předsíň se chodbou, která slouží zároveň jako šatna, dostáváme do obývacího pokoje s kuchyňským koutem. Ne něj přímo navazuje terasa, z kuchyně je dále přístupná spíž a z chodby samostatné WC a pracovna. Soukromou část tvoří dva dětské pokoje, dětská koupelna, technická místnost a ložnice rodičů s šatnou a koupelnou. Důležitým prvkem je tady i zahrada s bazénem a zahradním domkem s prosklenou střechou a samozřejmě také specifický interiérový design celého domu, který koresponduje se zahradou a plně uspokojuje zájmy a potřeby rodiny.

Propojení obytných pokojů se zahradou je zajištěno prosklenými plochami od podlahy ke stropu bez nadpraží. Obývací pokoj je rozšířen o zastřešenou terasu, kterou je navíc možné clonit posuvnými panely v líci domu. Vysoké hladiny denního světla v interiéru je dosaženo použitím velkých oken a střešních světlíků. Vstup do domu je přestřešen,“ upřesňuje architekt a vše dokládá pomocí fotografií.

Nutno dodat, že dům má své osobité kouzlo a zároveň splňuje vysoké nároky na moderní bydlení v klidné okrajové městské části. Podobně je tomu se zahradou. Její realizace se kryje se současnými trendy, které hlásají, že trávník má zabírat pouze malou část pozemku, zbytek má být ponechán přírodě, a výsadba musí být taková, aby vyžadovala co možná nejmenší péči a přinášela co možná nejvyšší užitek. Veškerá přání mladé rodiny, která zpočátku váhala pustit se do neznámých vod zvaných „projektování a stavba“, se splnila. Svého rozhodnutí dodnes nelituje. Pozemek je dostatečně velký, a tak se možná v budoucnu objeví v jeho severní části druhý dům.

Foto: Robert Žákovič, www.robertzakovic.com

Nenápadně nápadný dům v klidné okrajové městské části

Architekti: Jakub Chochola, Markéta Churanová
Zahrada: Jan Šafařík
Vestavný nábytek: truhlář Jiří Vodička
Plocha pozemku: 1 700 m2
Užitná plocha: 148 m2
Konstrukční systém: svislé konstrukce zděné z izolačních keramických tvárnic plněné minerální vatou, příčky zděné z keramických akustických tvárnic, přizdívky vyzdívané z YTONGu. Terasu tvoří dřevěná paluba ze sibiřského modřínu, je podepřena ocelovým sloupem čtvercového průřezu
Střecha: plochá, zateplena pěnovým polystyrénem, krytinu tvoří mPVC. Ve střeše jsou osazeny typové světlíky (ARTUS)
Fasáda: kombinace bílé a šedé omítky. Šedá barva je použita v místech okenních pilířů
Okna: v hliníkovém rámu s trojsklem v antracitové barvě (OKNA.EU). V obývacím pokoji jsou HS portály. Okna do pokojů jsou vybavena žaluziemi, kastlíky jsou skryté v podhledu střechy. Posuvné panely mají ocelový rám z L profilů, který je vyplněn vodorovnými modřínovými latěmi
Vytápění: plynový kondenzační kotel
Půdorysy: Jakub Chochola, www.jakubchochola.cz
Foto: Robert Žákovič, www.robertzakovic.com

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Robert Žákovič, www.robertzakovic.com

Dům si rozšířili o atrium. Výhledy mají do zahrady

V malé obci na okraji Prahy byl v roce 2008 postaven rodinný dům, který se majitelé rozhodli po patnácti letech komplexně renovovat. Kvalitní základ nebylo nutné výrazněji upravovat, rozšíření domu mělo spočívat v originálním propojení s novou přístavbou a se zahradou, a to včetně…

REKLAMA