
Obdobný podíl souhlasil, aby vedení obce učinilo vše pro změnu územního plánu, která by některé plochy vrátila do původního způsobu využití jako pole a trvalé travní porosty.
"Nejsme z toho moc moudří, protože výstavba se žádná neplánovala, jednalo se pouze o územní studii. Obec si mohla zarezervovat něco pro výstavbu a občanskou vybavenost. Dnes to možná někteří nevidí, ale za deset let třeba taková potřeba vyvstane," uvedla Balášová. Pozemky pro výstavbu jsou z menší části obce, z většiny patří soukromým majitelům. Starostka si také není jistá, zda lze změnu územního plánu vynutit referendem.
Územní plán obec změnila v roce 2023, aby měla plochy pro rozvoj. Následně si nechala zpracovat územní studii, která na pozemcích počítá s výstavbou takzvaného sídliště, což část lidí odmítala. "Je to jen pojem ze stavebního zákona, ale nejde o paneláky, ale o rodinné domy, bytové domy nakonec zpracovatel studie pod tlakem veřejnosti zrušil. Na pozemcích obce měla být občanská vybavenost, například zařízení pro seniory nebo školka," řekla Balášová.
Referendum obec původně odmítla vyhlásit, podle starostky chtěla radnice jen rozšířit již dříve vymezené pozemky pro výstavbu. Požadovanou změnou územního plánu by se měly vrátit k původnímu využití i tyto plochy, nejen nové zahrnutí do územní studie. Nakonec konání plebiscitu nařídil krajský soud.
Sdílet / hodnotit tento článek