Další vývoj se dá tedy očekávat směrem k větší propagaci a dalšímu zvyšování podílu dřevěných staveb u nás. Firmy - dodavatelé stavebních materiálů, přináší ze zahraničí zajímavé nové materiály, vhodné pro použití v dřevostavbách. Kamenem úrazu může být už jen kvalita prováděcích firem. Jako každý stavební systém i dřevostavby vyžadují bezchybnou montáž a odbornost návrhu i zkušenost řemeslníků. Právě díky dodavatelům materiálů jsou používány více systémové a ověřené postupy a překonáváme tak fázi kutilských a provizorních řešení směrem k větší profesionalitě staveb.
S každým novým materiálem se však musí umět pracovat. K seznámení s novinkami slouží dobře i veletrhy. S redakcí jsme navštívily veletrh Dřevostavby 2015 a přinášíme vám, co nás zaujalo.
Hliněné panely
Nepálená hlína je tradiční materiál, užívaný od nepaměti. Využívala se jak pro nosné konstrukce (nepálené cihly), tak pro povrchové úpravy (hliněné omítky, zamazání proutěných stěn hlínou apod.) Se znalostí pálení hlíny a výroby keramiky, se na ní trochu zapomnělo. Nepálená hlína má ale spousty pozitivních vlastností - především výrobky z ní jsou daleko méně energeticky náročné, odpadá proces vypalování hlíny. Ve stavbě potom dokáží skvěle pracovat s vlhkostí, přijímat jí a zase vydávat.
Jako novinku na českém trhu jsme na veletrhu viděli hliněné panely. Panely se vyrábí nedaleko našich hranic na východě Německa. Jejich využití je především pro montované interiérové příčky či vnitřní vrstvu obvodových stěn dřevostaveb. Panely se vyrábějí ve třech tloušťkách, jedná se o lisovanou a sušenou hlínu zpevněnou síťovinou. Panely se pomocí klasických vrutů s velkými podložkami namontují na rošt, spoje se přetáhnou tkaninou s většími oky a celá konstrukce se natáhne finální úpravou. Doporučují se jemné jílové omítky.
„Povrchovou úpravu můžete volit jakoukoli. Nutné je si ale uvědomit, proč hliněné panely používáme, proč nepoužijeme například klasický sádrokarton. Hliněné panely nemá příliš smysl dávat tam, kde na ně přijde cementové lepidlo a obklad, tím se jejich hlavní vlastnost - práce s vlhkostí ztrácí. Jinde v interiéru si však své místo najít mohou a v kombinaci s hliněnými omítkami mohou vytvořit příjemnější klima v interiéru.“
Povrchová úprava dřeva opalováním
Dřevo stále častěji lidé vyžadují nejen v interiéru a na nosné konstrukce, ale i na vnější straně objektu, na obklady fasád. Dřevo v exteriéru je ale vystaveno střídání vlhkosti, přímému slunečnímu záření, větru. Z pohledu přírody je toto mrtvá ale výživná dřevní hmota, kterou se snaží dále využít. Odpozorovaný z přírody je i princip ochrany dřeva opalováním. Tepelně upravené dřevo vykazuje téměř stálou barevnost a vyšší trvanlivost. Na veletrhu jsme nafotili různé druhy tepelné úpravy dřeva.
WPC - dřevěný kompozit s vylepšenými vlastnostmi
Dřevo s označením WPC nebo někdy dřevoplast používá za základ dřevěné piliny spojované pryskyřicí. Takový materiál spíš pak než dřevo na omak připomíná plast. Jeho využití je široké zvláště v exteriéru na terasová prkna, ploty, zábradlí i fasády. Nejpodstatnější technologickou inovací (firma TimberMax) je odolný povrch, který se na WPC jádro nanáší v jednom procesu dvojité extruze a jehož jádro dřevoplastového profilu obsahuje tentýž komponent (HDPE) jako jádro.
Sdílet / hodnotit tento článek