REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Prázdninové výlety za architekturou. Pěšky, na kole i za vozem…

K prázdninám patří slunce, voda a cesty za dobrodružstvím – a nemusejí to být zrovna exotické dálky či tuzemská bujará příroda. I město má co nabídnout. V Praze se rozsvítily neony a slavnostně se otevřel letní program plný přednášek, filmů, turistiky a spotu. Nová sezóna odstartovala v Centru architektury a městského plánování (CAMP) 15. července s cílem propojit architekturu, urbanismus a stavitelství s veřejným prostorem.
Foto: Centrum architektury a městského plánování (CAMP)

Začalo to v zahradách Emauzského areálu u legendárních modernistických kostek Karla Pragera, v sídle CAMP. Zde je možné navštívit výstavu Praha zítřka a podrobněji pročíst obsáhlý letní program nazvaný Propojené město. „Letos vás vezmeme na cestu napříč městem – pěšky, lodí, tramvají, vlakem nebo třeba i na kole. Každá akce objevuje Prahu jiným způsobem, v nové perspektivě. Ať už přijdete na letní kino, komentovanou prohlídku, přednášku o architektuře v hudebních klipech, na výstavu o budoucnosti kolejové dopravy, nebo se rozhodnete pro běžecký závod Archirun, máte se určitě na co těšit,“ píše v úvodu pestré nabídky.

Foto: Centrum architektury a městského plánování (CAMP)

Letní kino na kolejích a nástupištích

Úterky patří v CAMPU oblíbenému letnímu kinu pod širým nebem. Letos se výběr filmů točí dle aktuálního programu okolo železnic. Nabízí příběhy, v nichž hrají důležitou roli vlaky – formují města a krajinu, propojují vzdálené světy a ovlivňují lidské osudy. Posuďte sami: „V ikonickém díle Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky vidíme, jak hlavní hrdina, mladý drážní elév Miloš Hrma, prožívá na venkovské železniční stanici nejen svou první lásku, ale i cestu k dospělosti. Film Vinnetou nás zavede daleko na Divoký západ, kde se v rozlehlé americké prérii staví trať pro železného oře napříč územím indiánských kmenů. Snímek Alois Nebel nás přenese do místa, kde v železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách žije výpravčí poměrně tichý a klidný život, až do té chvíle, než jeho poklidné dny naruší podivné halucinace,“ vyprávějí organizátoři a dále pokračují v dlouhém výčtu děl ovlivněných železnicí. Za všechny snad ještě úspěšný vztahový film Před úsvitem, komedii Mimořádná událost či napínavý japonský film Tajuplný vlak. Na konci letošních prázdnin se lze přenést společně s Harry Potterem do světa kouzel v Bradavicích a zjistit, jaké dobrodružství začíná nástupem do vlaku na nástupišti 9 a ¾.

Foto: Centrum architektury a městského plánování (CAMP)

Pěšky, vlakem, tramvají, na kole nebo třeba i lodí

K architektuře patří také turistika (CAMP Tours) po jedinečných místech hlavního města. Návštěvníci se mohou například těšit na komentované prohlídky cestou lodí směrem k soutoku Vltavy a Berounky, pojede se také do Trojské kotliny, kde se dozvíte zajímavosti o architektonických a urbanistických projektech, které přispívají k ekologické stabilitě, zlepšují životní prostředí v okolí řeky a zajišťují udržitelnost bydlení v Praze. Zvolíte-li vlak, svezete se na odstavné nádraží v Michli; na kole se můžete vydat po bývalých železničních tratích; tramvají do vozovny Hloubětín; pěšky na renovované Masarykovo nádraží, do nepřístupných prostor Hlavního nádraží, do Centrálního dispečerského pracoviště Praha nebo na Nádraží Praha-Smíchov, které se po plánované modernizaci stane již brzy dopravním terminálem 21. století.

V doprovodu odborníků na výstavbu, architekturu a stavebnictví se podíváte tam, kam se běžně veřejnost nedostane. Nabízíme zcela nový pohled na proměňující se Prahu a také na to, jak se architektura a infrastruktura promění dle způsobu, jak městem cestujete. Co všechno ovlivňuje náš každodenní život a výrazně formuje i veřejný prostor ve městě,“ podotýká Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

Foto: Centrum architektury a městského plánování (CAMP)

Když se běží Archirun, vidíte nepoznané

V sobotu 23. srpna se poběží již třetí ročník závodu zvaného Archirun, který propojuje pohyb s architekturou a dává běhu po městě úplně nový rozměr. Organizátoři jej prezentují jako jedinečný zážitek, kde nejde o čas, ale o zcela odlišný pohled na ikonická místa, která (možná) běžně míjíme, do skrytých tajemných zákoutí či směrem k architektonickým, literárním či jiným legendám. Na letošní trase se například otevřou účastníkům dveře do zahrad Emauzského opatství, do Vyšehradských kasemat, Kongresového centra či do sídla České televize na Kavčích horách. Ve svém závěru je trasa vedena na Veslařský ostrov, odkud mohou účastníci sledovat, jak se staví nový Dvorecký most. Celková délka trasy je naplánovaná na zhruba osm kilometrů a je vhodná pro všechny – běžce, neběžce, seniory i rodiče s dětmi.

Naším cílem je, aby si tento den užil opravdu každý – bez ohledu na to, zda běží, fandí, nebo se jen tak náhodou zastaví cestou kolem. Společně s partnery jsme připravili pestrý celodenní program pro všechny generace. Těšit se můžete na komentované prohlídky, výtvarné dílny pro děti i dospělé – včetně výroby limitovaného merche z edice Archirun 2025. Navíc v předstihu pořádáme pravidelné běžecké tréninky pod vedením zkušených trenérů z adidas Runners. Přijďte se připravit na Archirun a zlepšit si fyzičku,“ dodává Štěpán Bärtl, vedoucí CAMPu.

Foto: Centrum architektury a městského plánování (CAMP)

Děti mají v programu své čestné místo, pomáhají stavět nové město

Kromě již zmíněného dětského programu na Archirunu, probíhají v CAMPu po celé léto dětské příměstské tábory. Na nich se děti spolu se zkušenými lektory formou hry věnují tématům spojeným s městem, veřejným prostorem a architekturou. Zkoumají, vymýšlejí a navrhují řešení či nové využití pro konkrétní místa v Praze. Chodí si je rovněž obhlédnout, zjišťují informace o historii a přemýšlejí, jak by mohla daná místa vypadat třeba za dvacet let. A nebo si hrají na architekty a designéry a zkouší navrhnout a vytvořit ideální čtvrť, zastávku, metro či tramvaj.

Letošní dětské kempy probíhají všechny v duchu aktuální výstavy Praha zítra a akce Propojené město, a proto jsou jedním z jejich hlavních témat možnosti hromadné dopravy. Děti se na nich budou zabývat například tím, jak a kam se po Praze pohybujeme, jaké dopravní prostředky využíváme, co je to patnáctiminutové město, nebo jak doprava ovlivňuje podobu a fungování celého města. Všechny tři turnusy jsou letos plně obsazené, rodiče však již nyní mohou přihlašovat děti na podzimní kroužek s názvem Město ve tvých rukou,“ komentuje opět Štěpán Bärtl a připomíná téma celé akce a výstavy ještě v jiném kontextu.

Foto: Centrum architektury a městského plánování (CAMP)

Téma rozvoj a budoucnost kolejové dopravy až do roku 2050 není náhodné. Kolejová doprava zažívá všude ve světě renesanci – stává se rychlejší, udržitelnější a dostupnější formou městského, regionálního a mezinárodního cestování. Ani Praha nezůstává pozadu. V následujících letech zde vzniknou desítky kilometrů nových tratí a tunelů pro vlaky, metro i tramvaje. Z Ústí na Hlavák jen za 26 minut? Propojená Praha s Evropou ze tří směrů? Nebo dokonce přímý železniční spoj z terminálů letiště Václava Havla až do centra? To vše je jen zlomek plánovaných změn, které zásadně zlepší cestování a každodenní život obyvatel,“ dodává na závěr a zve na letošní požehnané léto s architekturou.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Výstavba a rozvoj měst a obcí

Zdroj: Galerie Pernerka

Z industriálu na prestižní adresu. Galerie Pernerka přepisuje centrum Pardubic

Bývalý lihovar se mění v živoucí městské centrum. Skupina REDSTONE zahájila výstavbu Galerie Pernerka, jednoho z největších brownfieldových projektů východních Čech. Pernerka je dalším důkazem toho, že proměna opuštěných průmyslových areálů může přinést městům nejen nový život, ale i architektonickou…

Zdroj: Fotolia

Vize chytrých regionů v představení Česka na EXPO 2025 v Ósace

V rámci svého byznysového programu v Českém národním pavilonu ve dnech 8.–10. července 2025 uvede Týden autonomních technologií. Návštěvníkům nabídne špičkové inovace v oblasti chytré mobility, bezpečnostních systémů a digitalizace infrastruktury.

Zdroj: Fotolia

Senát schválil urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie

Senát schválil zákon o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie (OZE). Tento krok není jen zásadní pro modernizaci české energetiky, ale zároveň představuje klíčový milník potřebný pro rozhodnutí Evropské komise o výplatě další platby z Národního plánu obnovy (NPO). Zákon nyní míří…

Foto ČKAIT: Některé z oceněných staveb 20. ročníku Cena inženýrské komory 2023 (zmíněné v textu)

Cena inženýrské komory se blíží do finále. Hlasovat můžete do 31. července

Soutěž, která si získala zaslouženou pozornost, postoupila již do 21. ročníku. Výsledky za rok 2024 budou vyhlášeny 18. října během slavnostního shromáždění delegátů ČKAIT. Kromě odborníků se může do hlasování o nejlepší inženýrské stavby a návrhy zapojit i veřejnost. Kdo se letos uchází…