Kromě prostého poznatku, že 5 % prosklených desek na místo stavby nedorazí vcelku jednoduše proto, že se rozbijí při transportu, je to především žalostná tepelná bilance tohoto materiálu, a hlavně „nezapočítaná“ cena případných oprav. „Výměna prosklené stěny ve výškové budově vás přijde mnohem dráž, než měsíční nájem v takovém luxusním bytě,“ říká Straube. Plocha okenních skel si bude vyžadovat výměnu, i když je nerozbijete. Ten moment přijde u 15 % instalovaných oken do dvaceti let, a i tam, kde výrobce garantuje delší životnost je stejně tepelná bilance natolik žalostná, že po pětadvaceti letech stejně musíte sáhnout k celkové rekonstrukci.
Kde je problém?
Například v různé teplotní roztažnosti hliníkových a skleněných prvků: po čase díky tomu začnou být problémy s vlhkostí a plísněmi. Výměna, spojená s rozebráním fasády/obložení, přijde v USA na 33 dolarů za čtvereční stopu. U výškových budov je to ale už 66, a když k tomu připočtete cenu materiálu, poměrně záhy se výměna prosklené stěny bytu (o rozloze 700 stop čtverečních) v desátém patře změní na noční můru, která si vyžádá okolo 50 000 dolarů.
„Nejrůznější hlediska certifikace a požadavků na energetickou efektivitu se neustále vyvíjejí a mění, a v současnosti narazíme jen na minimum prosklených apartmánů starších pěti let, které by aktuálním požadavkům vyhovovaly. I je brzy čeká výměna skel.“ Je to prostě luxus na první pohled, s jehož nezapočítanou cenou vás seznámí až po letech první velké kolo oprav.
Sdílet / hodnotit tento článek