Státní instituce jsou při vypisování veřejných výběrových řízení rok od roku aktivnější. V prvních dvou měsících letošního roku zapsaly do Věstníku veřejných zakázek 1163 soutěží za celkem 39,2 miliardy korun. Ve srovnatelném období loňského roku byla tato částka podstatně nižší (v lednu a únoru 2014 byly vypsány zakázky za 31,5 miliardy korun). Oproti loňsku stoupl také počet soutěží, a to o 15,0 procenta.
„Růst veřejných investic pokračuje i v letošním roce, což je velice dobrá zpráva pro další očekávaný vývoj ekonomiky. Jednou z klíčových oblastí, do které proudí nejvíce veřejných zakázek, je české stavebnictví. A tam, právě díky veřejným zakázkám, vidíme prolomení předchozí krize a nastartování výkonu sektoru. V roce 2015 dojde poprvé od roku 2008 k růstu zaměstnanosti ve stavebnictví,“ uvádí Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research.
Ze zakázek vypsaných v měsících lednu a únoru 2015 bylo zatím zrušeno pouhé jedno procento avizovaného objemu (3 procenta z celkového počtu). Ze zakázek, které byly oznámeny v lednu až únoru 2015, jich bylo zatím zadáno minimum. „Vyšší objem vypsaných veřejných zakázek za první dva měsíce letošního roku potěšil především stavební společnosti realizující projekty dopravních staveb. Nových zakázek v segmentu vodohospodářských staveb je minimum, stejně tak i v oblasti pozemních staveb. Stavební společnosti specializující se na pozemní stavby tak i nadále budou spoléhat na pozitivní trend, který zaznamenáváme u soukromých investorů,“ konstatuje Zdeněk Pokorný, předseda představenstva VCES a.s.
V lednu a únoru 2015 ukončili veřejní zadavatelé 1610 výběrových řízení za 26,8 miliardy korun. V porovnání se stejným obdobím loňského roku rozdělili zadavatelé mezi soutěžící firmy o 16,1 procenta více peněz. „Nárůst investic je znát, ekonomika míří vzhůru a reagují na to i průmyslové firmy, u kterých jsme zaznamenali zvýšenou poptávku po nových výrobních prostorech,“ potvrzuje Tomáš Míček, ředitel společnosti P3. S ním souhlasí i Vladimír Steiner, provozní ředitel Schindler CZ: „Nastartování ekonomiky díky růstu veřejných investic je patrné. Toto pociťujeme i na zvýšení počtu nových objektů, do kterých dodáváme naše výtahy. Zesílení proinvestiční politiky vlády určitě sektoru stavebnictví i celé ekonomice prospělo“. Jak říká Robert Mikeš, marketingový ředitel divize Weber, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.: „Veřejní investoři jsou stále aktivnější také při výstavbě a rekonstrukcích budov. Objem zakázek, které pro ně realizujeme, pomalu, ale jistě stoupá.“
Třicet projektů za rekordní 3,5 miliardy korun připravilo také Ředitelství silnic a dálnic. Od začátku výzkumu v této oblasti, tedy od roku 2011, se jedná o největší plánované investice za období prvních dvou měsíců roku. Například v lednu 2015 vypsalo ŘSD tendr na úsek dálnice D3 mezi Bošilcem a Ševětínem za 2,0 miliardy korun.
Dva a půlkrát překročila objem plánovaných investic oproti prvním dvěma měsícům loňského roku také Správa železniční a dopravní cesty. Ta v lednu a únoru 2015 vypsala 25 výběrových řízení za celkem 3,9 miliardy korun. „To, že roste počet a objem veřejných zakázek, pomáhá i firmám, které působí v soukromém sektoru. Když se velké firmy vrátí zpět na silnice a železnice, v pozemním stavitelství pomalu skončí cenová válka a vrátí se zdravé konkurenční prostředí,“ vysvětluje Branislav Bačo, Business Manager Ruukki ČR a SR. Jak konstatuje Martin František Přívětivý, ředitel stavebního veletrhu FOR ARCH, „Ekonomice se začíná dařit, vidíme to i na vzrůstajícím počtu firem, které mají zájem aktivně se prezentovat. Konstantně nám narůstá počet vystavovatelů.“
Sdílet / hodnotit tento článek