REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Zařizovací předměty v koupelně více o tématu

Umyvadlo

Umyvadlo je základním předmětem pro vybavení bytové koupelny. Nabídka druhů je mimořádně široká. U umyvadla nejdřív přemýšlejte, k čemu jej budete používat? Bude jen na umytí rukou? Budete si v něm mít horní polovinu těla? Budete v něm ručně prát prádlo? Od toho se odvíjí jeho šířka, hloubka i zvolený materiál.
Umyvadlo

Tvar a velikost umyvadla

Tvar umyvadla v koupelně musí umožňovat umývání rukou a obličeje a částečně také horní části těla. Podstatné je, aby šířka umyvadla umožňovala co nejmenší postříkání podlahy vodou z loktů uživatele tj. min. 600 mm, ale spíše 700 mm, což většina umyvadel splňuje.

Pokud plánujete extrémně malou koupelnu a chcete využít minimalistická řešení některých výrobců jako rohové umyvadlo apod., určitě navštivte koupelnové studio a vše si vyzkoušejte „in natura“. Krásně vyfotografovaná řešení s usměvavými modelkami v katalogu vám v reálu vyhovovat nemusí.

Pokud to dispozice koupelny dovoluje, měl by být prostor pod umyvadlem volný pro co nejbližší postavení uživatele k umyvadlu. Zadní hrana umyvadla u stěny může být mírně zvednutá, pro omezení zatékání vody za umyvadlo. Pokud by byla navržena nábytková skříňka pod umyvadlem, měla by být málo hluboká s eventuálně odnímatelnou soklovou lištou pro snadné čištění podlahy nebo dnes častěji k vidění závěsná skříňka.

Umyvadlo na desku je esteticky zajímavé řešení, nabízí rozšířený prostor pro odklad věcí. Je ale náročnější na údržbu.

V rozsáhlém sortimentu umyvadel jsou nabízena umyvadla zápustná a polozápustná, umyvadla do nábytku, umyvadlové mísy – neboli umyvadla posazená na desku. Moderní materiály jako umělý kámen či litý mramor umožňují výrobu umyvadel, která jsou z jednoho kusu společně s deskou, což usnadňuje čištění a dává velký odkládací prostor.

Ve větších koupelnách se umisťují i 2 umyvadla, pro pohodlnější zvládnutí ranní špičky při současném umývání. Umyvadla mohou být navržena v jednom kuse, a to i tak, aby si současní uživatelé lokty nepřekáželi – proto by takzvané „dvojumyvadlo“ mělo mít vždy vzdálenost os alespoň 900 mm a více.

Takzvané nábytkové umyvadlo zapuštěné do desky nebo do skříňky.

Speciální umyvadla a umývátka

Speciálním případem jsou umývátka, například na WC. Od těch je vyžadována funkce pouze umytí rukou, pro stísněnost prostoru bývají často skutečně minimální. Nikdy by však nedostatek prostoru neměl limitovat funkčnost. Opět je dobré si umývátko před zakoupením vyzkoušet alespoň „na sucho“ ve studiu.

Další specialitou jsou umyvadla velká, pro handicapované lidi, především na vozíku. Takové umyvadlo je tvarováno a výškově umisťováno tak, aby se pod něj dalo s vozíkem zajet a při mytí se člověk v sedě nenamočil. Důležité je doplnění takového umyvadla o pákovou baterii s dlouhým ramenem, aby nebyl problém na ni dosáhnout.

Na záchodě najdou využití i miniaturní umyvadla
Umyvadlo v rohu? Nejdříve si ho vyzkoušejte

Úložný prostor v okolí umyvadla

V blízkosti umyvadla musí být pamatováno na umístění toaletních potřeb, a to buď na rozšířené ploše okolo umyvadla nebo na pojízdném toaletním stolku nebo i na držácích, podstavcích, miskách a košíčkách na stěně vedle umyvadla.

Tvarování mýdelníčků ve hmotě umyvadla v pravém a levém zadním rohu u stěny patří dnes minulosti. Tradiční navrhování poliček a skříněk se zrcadly nad umyvadlem, je potřeba opět dobře ergonomicky umístit, aby se nám jednak nepletly při užívání umyvadla a jednak byly dobře dostupné. Pro vzrůstově menší uživatele to může být někdy problém.

Úložný prostor pod umyvadlem je vhodný do malých koupelen, kde ho není nazbyt. Pokud to ale jde, nechte prostor pod umyvadlem volný, nebo použijte nepříliš vysokou závěsnou skříňku. Pod půdorysnou plochu umyvadla musíte dostat alespoň špičky nohou, jinak se u něj nedá stát.

Řešení odtoku a bezpečnostního přepadu

Odtok umyvadla je uzavíratelný. Každý uzavíratelný zařizovací předmět musí mít bezpečnostní přepad pro případ opomenutí otevřené vodovodní baterie a současně uzavřeného odtoku. Malá umývátka (např. na WC) bezpečnostní přepady někdy nemívají, potom ale musí být osazeny pevnou pipetou, aby nebylo možné uzavřít odtok.

Obsahem tohoto rozboru nejsou vodovodní a odpadní armatury, proto se na ně podíváme pouze stručně ve vztahu k zařizovacímu předmětu. Většina stojánkových pákových baterií má vzadu páčku, kterou lze ovládat speciální zátku pro uzavírání odpadu (zátka s řetízkem patří minulosti).

Z hlediska hygieny je problematický viditelný přepad v horní části umyvadla. Přepad vytvořený ve hmotě umyvadla je nepřístupný pro čištění. Nelze jej dole pod odpadním ventilem uzavřít, takže nemůže být naplněn horkou vodou pro termickou dezinfekci ani vodou s chemickými dezinfekčními prostředky (bakterie - zejména legionely - nemohou být likvidovány).

Čelit tomuto nebezpečí umožňují umyvadla bez viditelného přepadu. Přepad začíná dole nad odpadním ventilem, je veden do výše k předpokládané hladině vody v umyvadle, klesá dolů a je zaústěn do odpadu pod odpadním ventilem. Při uzavření odpadního ventilu lze část přepadu ke hladině vody umyvadla naplnit a dezinfikovat.

Princip řešení přepadu umyvadla je jedinečný a nelze jej zaměňovat s průtočným umyvadlem bez přepadu.

Upevnění umyvadel prošlo delším vývojem. Pokud se nejedná o umyvadla nábytková nebo na noze, přisazují se těsně ke zdi. Spára se utěsní tmelem vhodným k použití do koupelen – odolným proti vlhkosti.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Zařizovací předměty v koupelně

  1. Plánujete koupelnu? Na co se vás architekt zeptá
  2. Kolik stojí rekonstrukce koupelny? Proveďte si výpočet ceny sami!
  3. Umyvadlo
  4. Vana
  5. Sprcha
  6. Jaké technické řešení sprchového koutu zvolit do své koupelny?
  7. WC, pisoár a bidet
  8. Výtoková armatura neboli vodovodní baterie
  9. Netradiční inspirace pro zařizovací předměty
  10. Bezbariérová řešení záchodů - příklady z praxe

Mohlo by vás zajímat

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA