V minulých ročnících soutěže, která je u veřejnosti známá také pod označením soutěž ekologických oskarů, se v kategorii Firma objevila řada zajímavých projektů. „Loni to bylo například zařízení Purgaz, které dokáže v jednom kroku vyrobit z odpadů plyn. O rok dříve zase zaujalo odbornou porotu vinařství Galant, které ve svém provozu chytře využívá přebytky tepla, odpadní vody i skleníkové plyny,“ říká Vladimíra Glaserová z pořadatelské společnosti E.ON Energie, a.s.
V roce 2010 se stal celkovým vítězem soutěže projekt pěstitelské pálenice Halík, která využívá pecky ze švestek zpracovaných v pálenici k vytápění rodinných domů. „Díky účasti v soutěži mám úplně jiný pohled na úsporu energie a ochranu životního prostředí. Neustále se snažíme zavádět nová úsporná opatření do našeho provozu. Soutěž mi také přinesla možnost předávat své zkušenosti a poznatky i jiným provozovatelům, kteří potřebovali vyřešit podobný problém s odpady jako já,“ říká majitel pálenice Zdeněk Halík.
Podmínky pro účast v soutěži jsou v kategorii Firma jednoduché: zúčastnit se jí může každá firma nebo podnik bez omezení počtu zaměstnanců. Jediným pravidlem je, aby přihlášený projekt pomáhal snižovat spotřebu energií nebo chránit životní prostředí.
Svůj projekt mohou firmy přihlásit na stránkách ekologickyoskar.cz. Nejlepší projekt v kategorii získá roční zápůjčku vozu ŠKODA Citigo G-TEC na stlačený zemní plyn (CNG) a postoupí do hlasování o celkového vítěze soutěže, který si domů odveze vůz ŠKODA Octavia Combi G-TEC poháněný také CNG. Pro jednotlivé vítěze jsou připraveny i další hodnotné ceny včetně sošky ekologického oskara.
Sdílet / hodnotit tento článek