Rovněž roste hodnota (o 20,1 %) vyhlašovaných výběrových řízení, kde o zakázky, které budou zadány v následujících měsících, firmy teprve soutěží. Jak vyplývá z nejnovější analýzy zpracované analytickou společností CEEC Research a Komorou administrátorů veřejných zakázek na základě dat uveřejněných na konci měsíce června 2014 ve Věstníku veřejných zakázek, ukazuje to na možné pokračování růstového trendu i v druhé polovině letošního roku.
Vysoká aktivita zadavatelů veřejných zakázek pokračuje, jak potvrzuje nejnovější analýza analytické společnosti CEEC Research vycházející z nejnovějších údajů Věstníku veřejných zakázek. Výsledky ukazují, že počet výběrových řízení vypsaných veřejnými institucemi v prvních šesti měsících letošního roku je největší od roku 2011, kdy společnost CEEC Research začala analýzy veřejných zakázek zpracovávat.
A s počtem vypsaných výběrových řízení vzrostla meziročně i jejich hodnota – za první pololetí o pětinu (20,1 %). Firmy se tak za první půlrok mohly ucházet o zakázky v hodnotě 132,2 miliardy korun. „Růst objemu veřejných zakázek je vidět zejména ve stavebnictví, které má na celkovém objemu veřejných zakázek klíčový podíl. Větší příliv práce ve stavebnictví se již zcela konkrétně projevuje i na samotném výkonu sektoru, jenž po pěti letech předchozích propadů začíná opět růst. Za prvních šest měsíců dokonce o více než 5 %. Přetrvávajícím problémem ale není nedostatek peněž na investice, nýbrž zbytečná byrokracie a průtahy při přípravě a realizaci staveb. Na MMR se v současné době připravují novely Stavebního zákona i Zákona o zadávání veřejných zakázek, které by měly tuto situaci zlepšit,“ upřesňuje informaci Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research.
Při porovnání aktivity jednotlivých zadavatelů je zřejmé, že k růstu jejich výdajů dochází napříč téměř celým spektrem zadavatelů veřejných zakázek. Významný nárůst objemů i počtů vypsaných zakázek mají zejména ministerstva a další centrální instituce. Z pohledu počtu vypsaných zakázek jde téměř až o třetinový nárůst (31,6 %), z pohledu objemu investovaných prostředků jde o 32,8% nárůst. „Jsme rádi, že i po všech očištěních od iregularit meziročně roste počet zadaných zakázek, tedy skutečně uzavřených smluv. To je pro veřejnou správu a zejména podnikatelský sektor to nejdůležitější,“ říká Martin Janoušek, místopředseda Komory administrátorů veřejných zakázek.
Celkově se úspěšně daří i ukončovat výběrová řízení a zadávat zakázky konkrétním dodavatelům. V lednu až červnu 2014 bylo zadáno 5 960 zakázek. Při aplikaci nových limitů platných od ledna 2014 ukazují výsledky analýzy, že počet zadaných zakázek se oproti loňskému roku nezměnil (0,1 %). Pokud bychom ale zachovali limity původní, platné od dubna 2012, zaznamenali bychom znatelný nárůst počtu zadaných zakázek (o 23,6 %).
Hodnota zakázek zadaných v lednu až červnu 2014 činila 191,7 mld. Kč a meziročně vzrostla o 43,4 %. Pokud bychom posuzovali hodnotu zadaných zakázek podle srovnatelných limitů, dostaneme meziroční nárůst o 46,5 %. Vývoj ale značně ovlivnily tři velké zakázky společnosti ČEPRO v celkové hodnotě 88,4 miliardy korun. Pokud bychom soubor modelově upravili tak, aby byly meziroční základny objektivně porovnatelné, objem veřejných zakázek by reálně vzrostl o 6,7 %.
Sdílet / hodnotit tento článek