Pravidla naší prázdninové fotosoutěže najdete v samostatném článku.
Neváhejte a zasílejte své úlovky na mail soutez@tzb-info.cz
Design, designový – slovo, které je v češtině chápáno spíše ve spojení „moderní a krásný“ u některých také „moderní - ale značně nepraktický“. Skutečný význam je však někde jinde. Samotné slovo design znamená v přesném překladu návrh, navrhnout, myšleno navrhnout chytře, plánovaně.
Designová věc nemusí být jen nová z moderní doby, největší ikony průmyslového designu a architektury zrodí často teprve čas, který jako jediný ukáže, který kus nábytku či který interiér je kvalitní, který inspiruje a slouží svému účelu po mnoho let a který zmizí v propadlišti dějin. Příkladem kvality mohou být třeba „Thonetka“ č. 14, která svůj tvar nemění po desetiletí nebo vila Tugendhat od světového architekta Mies Van der Rohe, jejímiž interiéry se návrháři inspirují dodnes. Za nejlepší design na světě je považována obyčejná lžíce – nenajdete jiný výrobek, který by se za tak dlouhou dobu tak málo změnil.
Správně navržený a skutečně kvalitní designový výrobek či interiér není jen krásný na oko, musí být praktický, pohodlný, šitý na míru požadavkům, které jsou na něj kladeny a uživatelům pro které je určen. Architekt se musí se chytře a krásně vypořádat často s nedostatkem prostoru, financí či času na realizaci – nezřídka se stává, že ze značně komplikovaných zadání vznikají ty nejlepší výsledky.
Design jde také ruku v ruce s technickým pokrokem. Nové materiály, pokrok ve vývoji světelných zdrojů, virtuální realita nebo 3D tisk jsou objevy, které dávají návrhářům neuvěřitelnou volnost tvorby, zároveň na ně kladou obrovské nároky na vzdělání. Kdo umí udržet krok s dobou a využije výhody současného průmyslu a zároveň se inspiruje a pochopí historií prověřené ikony, ten může vytvořit úžasné dílo.
Inspirace je všude kolem nás, inspirací jsme my
Design pro život, design pro lidi, pochopení potřeb, pochopení historie, budoucnosti či inspirace přírodou jsou jen příklady, kam návrháři chodí pro nápady. Architektura a průmyslový design jsou obory, spojující v jednom bodě umění, technologie, filosofii, psychologii.
Možná vás překvapí, že architekt s vámi jako první bod při tvorbě obývacího pokoje nebude řešit velikost televize či pohovky, ale zeptá se vás, jak žijete, co máte rádi, kde pracujete, jaké máte záliby. Až uslyšíte architekta vyprávět při návrhu vašeho interiéru o rozkvetlé louce nebo o stromech, o historii města a domu nebo o automobilech, letadlech či továrnách věřte, že to nejsou jen pohádky nýbrž důležitá vodítka, kterých se drží, aby vytvořil kvalitní výsledek. Zkuste se vžít do jeho vyprávění, a možná pochopíte, proč jeho práce má tak zajímavou vizuální jednotu, díky čemu je výsledek sladěný a příjemný.
Máte vy, či vaši známí zajímavě řešený interiér, nápaditě zpracovaný kout vašeho bytu, chytré řešení v koupelně, zajímavě zdobenou stěnu obývacího pokoje? Nebo Vám doma stojí pěkný kus nábytku, ať již moderního či historického, pěkné svítidlo v originálním či vámi upraveném provedení?
Sdílet / hodnotit tento článek