Živelně rostoucí stavba pomníku bez základů měla již několikrát problémy se statikou. V současné době po již vyhodnocené architektonické soutěži se chystá její kompletní přestavba. Na otázky odpovídá tiskový mluvčí celé akce skaut Kryštof Hyvnar.
ESTAV.cz se ptá...
V jaké fázi je rekonstrukce mohyly?
Kryštof Hyvnar, PR manažer ivancena.cz, odpovídá ...
Rekonstrukce je ve stavu administrativního boje, shánění všech možných vyjádření, povolení (CHKO, Stavební úřad, Lesy ČR, Moravskoslezský kraj). Aktuálně na místě také probíhá biologický průzkum. Snažíme se také přesvědčit Lesy ČR, aby nám odprodaly kousek dalšího pozemku, aby mohyla mohla vypadat tak, jak je tomu na aktuální vizualizaci tj. pylon a stéla na vrcholu svahu. Zatím se tomu Lesy brání.
Zejména z těchto všech důvodů, ale nejen kvůli tomu, jsme celou rekonstrukci odložili o rok tj. na rok 2016. Jen uváděný biologický průzkum bude trvat minimálně do července, na jeho základě se pak CHKO rozhodne co a jak, pak teprve stavební úřad a měsíce běží. A protože skautský národ je schopen se aktivizovat ve velkém množství hlavně o prázdninách, bylo už před nějakým časem jasné, že se letošní termín nestihne.
ESTAV.cz se ptá...
Letos v dubnu to tedy nebyl poslední slavnostní výstup ke „staré“ Ivančeně, i když se tak mnozí domnívali. Setkali jste se s ohlasy na místě? Jakými?
Kryštof Hyvnar, PR manažer ivancena.cz, odpovídá ...
Letošní dubnový výstup tedy nebyl poslední, tím bude až výstup v roce 2016. Po něm by, ideálně už v květnu, mělo začít rozebírání mohyly, třídění a čistění kamenů a příprava terénu pro rekonstrukci. Ohlasy na plánovanou rekonstrukci jsou vesměs stále podobné tj. velmi pestré ode zdi ke zdi - někomu se idea velmi líbí a je nadšen novou podobou, někdo nás proklíná a posílá do horoucích pekel. Snad ale mohu říci, že většina lidí si nechává věci vysvětlit a je nakonec ráda, že se něco děje a o mohylu se někdo stará.
Často se objevuje názor, že v nové podobě už mohyla nebude mohylou tj. hromadou navršených kamenů, což si myslíme, že tomu tak rozhodně není a že konečný výsledek bude ještě "mohylovatější" než je tomu dnes. Nebude tomu možná hned po rekonstrukci, ale po pár letech určitě. A my zastáváme ideu, že neřešíme pouze aktuální stav mohyly, ale její budoucnost na několik desítek let.
ESTAV.cz se ptá...
Stavba bude mít podobu kaskády, nebude problém s jejím zarůstáním a tím pádem i „zmizením“?
Kryštof Hyvnar, PR manažer ivancena.cz, odpovídá ...
Věříme, že zarůstání kaskád se podaří zabránit jednak pravidelnou údržbou a jednak přísunem kamenů. Někdo se jistě usmívá, neboť zejména koncem léta vidí mohylu zarostlou, ale pravda je opět někde uprostřed. Na jednu stranu lidé tvrdí, že nemáme na mohylu sahat vůbec, ať si žije svým životem, padá, narůstá, zarůstá, na druhou stranu jsme kritizováni, že nekosíme pětkrát ročně, neplejeme atd. Takže budoucí výsledek lze očekávat někde mezi těmito póly.
ESTAV.cz se ptá...
Četli jsme výkresy studie, oproti původnímu soutěžnímu návrhu byla vynechána část stavby pro „bivakování“. Proč?
Kryštof Hyvnar, PR manažer ivancena.cz, odpovídá ...
Bivak byl vynechán zejména kvůli nesouhlasu CHKO a Lesů ČR. Podle nich by byl zdrojem nepořádku a možným místem výskytu tzv. pochybných existencí.
ESTAV.cz se ptá...
Jak je to s financováním? Jedná se jistě o velice nákladnou akci, kdo na stavbu přispívá, kam je případně možné přispívat?
Kryštof Hyvnar, PR manažer ivancena.cz, odpovídá ...
V březnu 2015 skončila veřejná sbírka, která přinesla asi 150 tis. Kč. Většina těchto peněz už byla bohužel utracena v projektové fázi za veškerou dokumentaci, průzkumy, měření, povolení apod. Za zbytek bude nakoupeno nářadí, které se využije při samotné stavbě. Částkou 100 tis. Kč přispěl také Moravskoslezský kraj, dále obec Malenovice a pár sponzorů. Máme také nějaké vlastní prostředky získané třeba prodejem suvenýrů vztahujících se k mohyle. Stále ale pár desítek tisíc chybí, takže je možné přispívat formou sponzorských darů či nákupem výrobků přes náš e-shop
ESTAV.cz se ptá...
Máte přislíbené dobrovolníky na práci? Co zájemce na místě čeká, kde a kdy se mohou hlásit?
Kryštof Hyvnar, PR manažer ivancena.cz, odpovídá ...
Rozebírání mohyly je ideálně plánováno až na květen 2016 a zatím počítáme s tím, že by to mohly zvládnout čtyři víkendové brigády o 30 lidech. Toto by měli zajistit zejména skauti našeho kraje, zástupci jednotlivých okresů. Samozřejmě vítáme i dobrovolníky z jiných krajů, svou pomoc nabídli také trampi. Přihlašovací akce ještě nebyla spuštěna, vše by snad mělo vypuknout na podzim tohoto roku, aby si zejména skauti stihli naplánovat svůj oddílový rok.
O mohyle
Ivančena je kamenná mohyla stojící v Beskydech pod vrcholem Lysé hory. V posledních dnech II. světové války popravili nacisté řadu členů Slezského odboje a mezi nimi také pět skautů z 1. oddílu Ostrava. Stalo se tak mezi 24. dubnem a 2. květnem 1945 v polském Těšíně. V říjnu dalšího roku pak na Ivančenu vystoupali skauti z 30. oddílu Junáka z Moravské Ostravy a přinesli první kameny. Od té doby k mohyle chodili skauti, trampové i obyčejní lidé a nosili s sebou kamínky i balvany, ze kterých pomník narůstal. Ivančena se stala symbolem odboje proti nesvobodě, a i když komunisti chtěli pochody k ní zakázat, nikdy se jim to nepovedlo.
Sdílet / hodnotit tento článek