REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Na výměnu kotle za nový může žadatel získat až 127 500 korun

Na výměnu starého kotle na pevná paliva za ekologičtější zdroj mohou lidé získat dotaci až 127 500 korun. Ministerstvo životního prostředí dnes vyhlásilo první výzvu v objemu tří miliard korun, o dotaci pro občany mohou ode dneška žádat všechny kraje do 30. září. Na tiskové konferenci to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec.
Na výměnu kotle za nový může žadatel získat až 127 500 korun

Takzvané kotlíkové dotace se mají na podzim propojit s programem Nová zelená úsporám (NZÚ).

Výše dotace bude odstupňovaná podle typu kotle. Na nový uhelný zdroj je dotace nejmenší, na kotel jen na biomasu je nejvyšší. Záležet také bude na tom, zda je dům ve znečištěné oblasti. Těch je hodně a budou mít pětiprocentní výhodu. "Je poměrně vysoká pravděpodobnost, že by žadatelé mohli v řadě případů dosáhnout až na tu nejvyšší dotaci 85 procent z těch 150 000 korun," řekl Brabec.

"S výzvou se už seznamujeme. Radní budou příští týden schvalovat projektový záměr a poté musíme nachystat projekt a všechny povinné přílohy, abychom do 30. září mohli na MŽP podat žádost o dotaci na výměnu kotlů," řekla ČTK mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová. Upozornila, že kraj zatím nemůže od lidí přijímat žádosti o dotaci. "Jakmile bude vše procesně v pořádku a schválené ministerstvem, výzvu i s pravidly včas zveřejníme," podotkla. Podmínkou pro získání dotace je, že v Olomouckém kraji musí být do konce roku 2018 vyměněno 1 140 kotlů.

MŽP chce do roku 2020 vyměnit zhruba 80 000 starých kotlů, v rámci první výzvy minimálně 20 000 kotlů. Brabec zdůraznil, že největším problémem životního prostředí v Česku je zhoršená kvalita ovzduší. Negativně ho ovlivňují lokální topeniště. Dnes také skončila výzva v NZÚ, v níž pro rodinné domy bylo vyčerpáno 990 milionů. Ministerstvo chce tuto možnost otevřít celoročně a spojit ji s kotli.

Podle Brabce je v Česku stále 360 000 až 420 000 nejzastaralejších spalovacích zařízení, která nesplňují emisní parametry. Budou muset být vyřazeny do roku 2022. Jde o kotle na ruční přikládání první a druhé emisní třídy. Už od roku 2014 smí být na český trh uváděny jen kotle třetí emisní třídy a vyšší, od roku 2018 jen kotle čtvrté emisní třídy a vyšší. Kontroly kotlů přímo v domácnostech má zajistit novela zákona o ochraně ovzduší, která je v meziresortním připomínkovém řízení.

Kraje musejí splnit pro získání dotací několik podmínek, jako je například povinná emisní třída u všech kotlů. Naopak mohou rozhodnout, zda dotaci doplatí. Pak by investici mohli mít lidé zdarma. Prostřednictvím krajů chce ministerstvo na tuto akci vynaložit devět miliard korun z unijních dotací a do roku 2020 vyhlásit tři výzvy.

Na nákup kotlů chce například přispět Ostrava, její primátor Tomáš Macura (ANO) dnes ČTK řekl, že město přesnou výši dotace zatím nestanovilo. K žádosti o dotaci se připojí i Ústecký kraj. O 140 milionů korun na výměnu kotlů žádá i Liberecký kraj. Vyhlášení dotací přivítal také Český plynárenský svaz. Podle jeho předsedy Jana Valenty by v rámci nového balíčku na plynové kotle mohlo být pořízeno až 100 000 kotlů.

Podporu lidé dostanou na nové kotle na pevná paliva včetně uhlí a biomasy, na plyn, na tepelná čerpadla, v kombinaci s instalací solárně-termických soustav pro přitápění nebo přípravu teplé vody a nově další mikroenergetická opatření u starších domů, které nejsou zatepleny, například zateplení střechy nebo půdních prostor. Právě to byla jedna z podmínek Evropské komise.

Na co je možné získat dotaci (způsobilé výdaje):

  • zdroj včetně nákladů na jeho instalaci
  • nová otopná soustava
  • rekonstrukce otopné soustavy včetně nezbytné regulace a měření, úpravy spalinových cest
  • neveřejná část plynové přípojky
  • finančně méně náročná opatření na snížení energetické náročnosti budovy (max. 20.000 Kč)
  • služby energetického specialisty

Výše podpory:

Kotle výhradně na biomasu a tepelná čerpadla - 80 procent
Kombinovaný kotel (uhlí + biomasa), plynový kotel - 75 procent
Kotel výhradně na uhlí -70 procent
+ 5 procent pro prioritní oblasti

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA