REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak udržet budovy pohromadě i při zemětřesení

O přežití jednotlivce v případě zemětřesení rozhodují vteřiny. Zůstat uvnitř hroutící se budovy znamená jistou smrt, ale ani záchrana na otevřeném prostoru ulice není samozřejmá. Padající trosky, skleněné střepy, ostrohranné kusy bortícího se materiálu. Inženýři z Technologického institutu v Karlsruhe (KIT) proto přichází s návrhem produktu, který nebezpečné fragmenty tlumí.
Tkanina udrží nebezpečné kusy při zemětřesení

Jedná se o vnější izolační tkaninu ne nepodobnou papíru, která sice nezajistí, aby budova přestála otřesy země bez úhony, ale udrží ji pohromadě. Alespoň pokud jde o padající části, které se jsou často stejně nebezpečné jako sesypávající se zdi. Za inovativním produktem stojí inženýři KIT Lothar Stempniewski a Moritz Urban. Oba už dlouhá léta bádali nad možností nízko-nákladové retro-aktivní ochrany především starších budov. Výsledkem jejich práce je hutná vláknitá hmota (na bázi skleněných vláken), která má značnou schopnost odolávat pnutí a tlakům.

O převedení nápadu do praxe se postaral italský výrobce stavebních materiálů, firma Röfix. Seizmickou tkaninu pod názvem „Sisma Calce“ uvedla trh loni, a zatím je o tento poněkud nevšední doplňkový produkt velký zájem. Na odběru se podílí především středomořské země, zejména Řecko (například ostrov Kréta zaznamená díky své poloze na tektonicky aktivní zóně až 150 lehčích otřesů měsíčně) a Španělsko. Jak popisuje Urban, díky vnějšímu zesílení budov je celkový kolaps budovy významně pozdržen, a v některých ideálních případech může být zcela obejit.

V případě krátkých otřesů střední síly je pro stabilitu budov zásadní efekt prohybu a pnutí do stran,“ popisuje Urban. „Díky tomu nemusí k celkovému kolapsu ani dojít.“ Oba inženýři doplňují, že aplikace „profylaktického pokryvu“ může být spojena s běžnou úpravou fasády či zapracování tepelné izolace, a tudíž se v rámci rekonstrukce nijak vážně neprodraží. „Nejdůležitější je ochránit tímto způsobem kritické body infrastruktury, nemocnice, školy, domovy důchodců,“ doplňuje Stempiewski. Praktický objev si pochvaluje i Technologický institut v Karlsruhe, který za posledních dvacet let nasbíral (či spíše vytvořil) dvě tisícovky podobných patentů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Nepál po dvojím zemětřesení vyhlásil zákaz nové výstavby

Nepál po dvojím zemětřesení vyhlásil zákaz nové výstavby

Nepál v pondělí vyhlásil dvouměsíční moratorium na nové stavební projekty a omezil už probíhající výstavbu objetků na dvě podlaží. Vláda tímto rozhodnutím reagovala na dvě silná zemětřesení, která si vyžádala více než 8500 obětí a zničila téměř půl milionu domů. Informovala o tom agentura AFP.

Evakuace výškových budov - problém, o kterém se raději nemluví

Evakuace výškových budov - problém, o kterém se raději nemluví

Nemusíme být právě fandové katastrofických filmů, jako je například Skleněné peklo (1974), abychom dospěli k poznání, že tradiční varianta „vertikální“ evakuace výškových budov se stává komplikovanou. I když se s rostoucí výškou mrakodrapů snaží architekti i sami stavitelé ve větší míře pracovat s žáruvzdornými…

Rekonstrukce historických památek potřebují skutečné profesionály

Rekonstrukce historických památek potřebují skutečné profesionály

Politická situace v Egyptě se už několik let nedá považovat za stabilní, ale chybná rozhodnutí stavebního odboru a národního archeologického týmu z roku 1992 ponese země faraonů už bohužel navždy. Před dvaadvaceti lety totiž byla svěřena záchranná práce na místních památkách svěřena lokální firmě Shugbagy, a ta…

Levitující domy jako odpověď na zemětřesení

Levitující domy jako odpověď na zemětřesení

Japonsko se s tektonickou činností potýká prakticky neustále, a moderní architektura musí nalézat řešení odpovídající vážnosti této situace. Jednou ze zajímavých odpovědí je i systém "levitujících" domů, které už na 88 rodinných domech realizovala společnost Air Danish Systems Inc.

REKLAMA