Jedná se o vnější izolační tkaninu ne nepodobnou papíru, která sice nezajistí, aby budova přestála otřesy země bez úhony, ale udrží ji pohromadě. Alespoň pokud jde o padající části, které se jsou často stejně nebezpečné jako sesypávající se zdi. Za inovativním produktem stojí inženýři KIT Lothar Stempniewski a Moritz Urban. Oba už dlouhá léta bádali nad možností nízko-nákladové retro-aktivní ochrany především starších budov. Výsledkem jejich práce je hutná vláknitá hmota (na bázi skleněných vláken), která má značnou schopnost odolávat pnutí a tlakům.
O převedení nápadu do praxe se postaral italský výrobce stavebních materiálů, firma Röfix. Seizmickou tkaninu pod názvem „Sisma Calce“ uvedla trh loni, a zatím je o tento poněkud nevšední doplňkový produkt velký zájem. Na odběru se podílí především středomořské země, zejména Řecko (například ostrov Kréta zaznamená díky své poloze na tektonicky aktivní zóně až 150 lehčích otřesů měsíčně) a Španělsko. Jak popisuje Urban, díky vnějšímu zesílení budov je celkový kolaps budovy významně pozdržen, a v některých ideálních případech může být zcela obejit.
„V případě krátkých otřesů střední síly je pro stabilitu budov zásadní efekt prohybu a pnutí do stran,“ popisuje Urban. „Díky tomu nemusí k celkovému kolapsu ani dojít.“ Oba inženýři doplňují, že aplikace „profylaktického pokryvu“ může být spojena s běžnou úpravou fasády či zapracování tepelné izolace, a tudíž se v rámci rekonstrukce nijak vážně neprodraží. „Nejdůležitější je ochránit tímto způsobem kritické body infrastruktury, nemocnice, školy, domovy důchodců,“ doplňuje Stempiewski. Praktický objev si pochvaluje i Technologický institut v Karlsruhe, který za posledních dvacet let nasbíral (či spíše vytvořil) dvě tisícovky podobných patentů.
Sdílet / hodnotit tento článek